UEFA podjęła decyzję wobec dziewięciu z dwunastu klubów, które założyły Superligę. Otrzymały one łagodne kary. Pozostałym trzem grozi nawet wykluczenie z europejskich pucharów.
UEFA miała litość
18 kwietnia tego roku 12 klubów (trzy hiszpańskie i włoskie oraz sześć angielskich) ogłosiło powstanie Superligi, czyli projektu, który pojawił się znienacka i wywołał mnóstwo szumu w europejskim futbolu. UEFA od początku była mu przeciwna i zapowiadała surowe konsekwencje dla założycieli, między innymi wykluczenie z lig krajowych, europejskich pucharów, czy zakaz występów zawodników tych drużyn na Mistrzostwach Europy. Kibice oburzyli się i tłumnie protestowali. Wizja ogromnych pieniędzy kusiła mocno, ale ostatecznie dziewięć z dwunastu klubów wycofało się z Superligi.
UEFA nie zapominała jednak o sprawie i zgodnie z zapowiedziami wyznaczyła kary. W piątek zwołała panel awaryjny Komitetu Wykonawczego. W rezultacie dziewięć klubów: Milan, Inter, Manchester City, Liverpool. Tottenham, Arsenal, Chelsea, Manchester United, a także Atletico podpisało ugodę. Wynika z niej, że wymienione drużyny odcinają się od Superligi.
Porozumienie oznacza, że UEFA potraktowała łagodnie dziewięć założycielskich klubów. Dokonają one gestu dobrej woli i wpłacą 15 milinów euro na rzecz młodzieżowego i amatorskiego futbolu. Stracą także pięć procent z dochodu, który wypracują za występy w europejskich pucharach. Jeżeli ponownie odłączą się od UEFA zapłacą 100 milinów euro. 50 milionów jeżeli złamią inne zobowiązania wobec federacji.
Najgorszy scenariusz jest możliwy
Prezydent UEFA Aleksander Ceferin odniósł sukces, ponieważ zatrzymał Superligę. Z tej okazji postanowił podzielić się swoimi spostrzeżeniami. – Powiedziałem na kongresie UEFA dwa tygodnie temu, że potrzeba silnej organizacji, aby przyznać się do błędu, szczególnie w tych dniach prób przez media społecznościowe. Te kluby właśnie to zrobiły – stwierdził Słoweniec. – Akceptując swoje zobowiązania i chęć naprawienia zakłóceń, które spowodowali, UEFA chce zostawić ten rozdział za sobą i iść naprzód w pozytywnym duchu – dodał. – Te kluby szybko rozpoznały swoje błędy i podjęły działania, aby zademonstrować swoją skruchę i przyszłe zaangażowanie w europejską piłkę nożną – kontynuował 53-latek.
Ceferin pamięta jednak o Juventusie, Realu Madryt i Barcelonie. Kluby te wciąż pozostają nieugięte w kwestii Superligi. W związku z tym mogą ponieść surowe konsekwencje. – Nie można powiedzieć tego samego o klubach, które pozostają zaangażowane w tak zwaną „Super League”, a UEFA zajmie się nimi później – zakończył Słoweniec. Jedną z najpoważniejszych kar może być wykluczenie z udziału w europejskich pucharach.
Komentarze