Znamy mistrzynie olimpijskie! Legenda nie pomogła!

Zmagania w piłce nożne na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu oficjalnie dobiegły końca. Poznaliśmy złote medalistki IO 2024. To piąty tytuł tej reprezentacji.

IO 2024: Brazylia - USA
SPP Sport Press Photo. / Alamy Na zdjęciu: IO 2024: Brazylia - USA

IO 2024: Amerykanki sięgają po złoto

W wielkim finale piłkarskiej rywalizacji kobiet podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu doszło do starcia BrazyliaUSA. Faworytkami pojedynku na Parc des Princes były podopieczne Emmy Hayes, które w półfinale pokonały Niemki. Gola na wagę awansu strzeliła w 95. minucie (5. minucie dogrywki) strzeliła Sophia Smith. Z kolei ekipa Arthura Eliasa popisała się zwycięstwem 4:2 z Hiszpania

O złotym medalu zadecydowała jedna bramką. Zdobyła ją Mallory Swanson, napastniczka Chicago Red Stars. 26-latka w 57. minucie otrzymała podanie od Korbin Albert i płaskim strzałem pokonała Lorenę. Cztery minuty późnej na murawie pojawiła się Marta, legenda światowego futbolu. 38-letnia reprezentantka Brazylii nie zdołała odmienić losów meczu. Znakomicie broniła Alyssa Naeher.

Amerykanki utrzymały korzystny wynik i wygrały turniej kobiet na IO 2024 w Paryżu. Dla Stanów Zjednoczonych to już piąty złoty krążek w tej dyscyplinie. 1996 – Atlanta, 2004 – Ateny, 2008 – Pekin, 2012 – Londyn i 2024 – Paryż – w tych latach triumfowała ekipa USA. W 2000 roku w Sydney ej dorobek wzbogaciło srebro, a w 2021 roku w Tokio brąz.