Reprezentacja Holandii w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Holandii w piłce nożnej mężczyzn – jedna z najważniejszych reprezentacji w europejskim futbolu, mimo że na koncie ma tylko jedno mistrzostwo Starego Kontynentu. Od koloru strojów jej zawodnicy nazywani są Pomarańczowymi (Oranje).

Holandia

Reprezentacja Holandii – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Holandii
Witryna internetowawww.knvb.nl
TrenerRonald Koeman
Największa gwiazdaVirgil van Dijk
StadionAmsterdam ArenA
Rok założenia1889
Barwybiało-pomarańczowe
Liczba występów na Euro11
Największy sukces na EuroMistrzostwo Europy (1988)
Liczba występów na Mistrzostwach Świata11
Największy sukces na MŚWicemistrzostwo świata (1974, 1978, 2010)

Reprezentacja Holandii – najbliższy mecz

Reprezentacja Holandii – wyniki i terminarz meczów

Holandia – początki reprezentacji

Piłka nożna pojawiła się w Holandii dzięki licznym angielskim robotnikom, pracującym tam w drugiej połowie XIX wieku. To właśnie Anglicy mieli przez długi czas największy wpływ na holenderski futbol. Między 1908 a 1940 rokiem każdy selekcjoner reprezentacji Holandii w piłce nożnej pochodził z Anglii.

Historyczne, pierwsze starcie międzynarodowe rozegrali Holendrzy w 1905 roku. Pokonali wówczas 4:1 Belgię w Antwerpii. Stosunkowo powolny rozwój tamtejszej piłki nożnej spowodowany był długotrwałym brakiem zawodowstwa. Choć Holendrzy między 1908 a 1920 rokiem trzykrotnie sięgali po brązowe medale igrzysk olimpijskich, ich zawodników nie darzono uznaniem. Pierwszy profesjonalny kontrakt w Holandii podpisał w 1956 roku napastnik Faas Wilkes.

Oranje nie wzięli udziału w pierwszym mundialu, a z dwoma kolejnymi (1934, 1938) żegnali się po jednym spotkaniu.

Lata 70. – Holendrzy podbijają świat futbolem totalnym

Po wojnie reprezentacja Holandii w piłce nożnej nie brała udziału w mistrzostwach świata aż do 1974 roku. Przeszkadzała im zarówno niewystarczająca jakość sportowa, jak i sytuacja polityczno-społeczna, z którą wielki związek miały liczne zniszczenia wojenne. Wszystko zmieniło się w 1965 roku. Wówczas z pracy w Ajaksie Amsterdam zrezygnował Anglik, Vic Buckingham, a jego miejsce zajął dotychczasowy asystent, Rinus Michels. Holender, bazując na doświadczeniach sięgających reprezentacji Szkocji XIX wieku, opracował ideę określaną jako “futbol totalny”. Nie było w niej miejsca na typowy podział zawodników na obrońców, pomocników i napastników. Każdy z graczy miał być w stanie wykonywać role na całej szerokości i długości boiska, a także płynnie wymieniać się pozycjami z partnerami. Bramkarz odpowiedzialny był za rozgrywanie, co wówczas było bardzo oryginalne i kontrowersyjne. Michels, pracując w Ajaksie Amsterdam, sięgnął po cztery mistrzostwa kraju i Puchar Europy w ciągu sześciu lat pracy. Następnie objął reprezentację narodową.

“Mistrzami bez tytułu” zwykło się nazywać reprezentację Węgier z Puskasem i Cziborem, ale na to miano zasługują także Holendrzy z lat 70. Oranje, z Rinusem Michelsem w roli wizjonera i z Johanem Cruyffem na boisku, odmienili światowy futbol, stając się gwiazdami trzech wielkich turniejów tamtych czasów. Na mundialu 1974 roku ulegli dopiero w finale Republice Federalnej Niemiec, choć prowadzili od drugiej minuty po trafieniu Johana Neeskensa.

Po tym spotkaniu Michels złożył rezygnację, a jego miejsce zajął inny były szkoleniowiec Ajaksu, George Knobel. Ten kontynuował pracę Michelsa, a na EURO 1976 widzieliśmy bodaj najpiękniejszą wersję Oranje. Zawodnicy reprezentacji Holandii w piłce nożnej nie zdołali jednak pokonać w półfinale rewelacji turnieju, kadry Czechosłowacji. Ulegli 1:3, a po tym spotkaniu zgrupowanie opuścił Johan Cruyff. Ostatecznie Holendrzy wygrali mecz o trzecie miejsce, ale biorąc pod uwagę ich potencjał, wynik ten uznano w kraju za rozczarowanie.

Na mundialu z 1978 roku kadrę poprowadził Austriak, Ernst Happel. Stawiał on bardziej na skuteczność niż widowiskowość, ale ducha Michelsa nadal widać było w drużynie. W końcu w eliminacjach zespołem dowodził Jan Zwartkruis. Na turniej, w wyniku strachu o życie rodziny, nie pojechał Johan Cruyff. Nie przeszkodziło to jednak Oranje w sięgnięciu po kolejny, wielki triumf, któremu zabrakło kropki nad i. Holendrzy łatwo dotarli do finału, ale tam ich dyspozycję brutalnie zweryfikowali gospodarze z Mario Kempesem na czele. Argentyna się cieszyła, a Holandia po raz trzeci zawiodła, będąc o krok od chwały.

Złota era piłkarzy dała Holendrom mistrzostwo kontynentu

W kolejnych latach Johan Cruyff stał się jednym z najistotniejszych trenerów w historii futbolu. Udoskonalił wizję futbolu totalnego i poprowadził Ajax oraz Barcelonę do licznych triumfów, a także zaszczepił w klubach specyficzne DNA, którego w mniejszym lub większym stopniu trzymają się do dziś. Ta myśl szkoleniowa w połączeniu z niesamowitą generacją piłkarzy, przyniosła Holendrom pierwszy, wyczekiwany tytuł, w 1988 roku. Na mistrzostwach Europy reprezentacja Holandii w piłce nożnej mężczyzn prowadzona była ponownie przez Rinusa Michelsa. W jej składzie znajdowali się tacy gracze, jak Ronald Koeman, Ruud Gullit, Frank Rijkaard czy Marco van Basten. Oranje nie dali Związkowi Radzieckiemu szans w finale i po trafieniach Gullita i van Bastena sięgnęli po pierwszy, i póki co jedyny, istotny puchar.

Holandia dziś, czyli trwanie w zawieszeniu

Za największe sukcesy ostatnich lat uznać należy wicemistrzostwo świata Oranje z roku 2010, a także brązowy medal zdobyty cztery lata później. Holendrzy nieustannie lawirują jednak między starym, wypracowanym przez Michelsa i Cruyffa modelem, a zrobieniem kroku w stronę futbolu bardziej bezpośredniego. Dość powiedzieć, że w finale z 2010 roku Oranje przypominali bardziej bezlitosnych twardzieli z Wysp niż kontynuatorów futbolu totalnego. To tym bardziej ironiczne, że we wspomnianym finale ulegli reprezentacji, która uosabiała ideały Cruyffa, czyli dowodzoną przez zastęp graczy Barcelony kadrą Hiszpanii.

Obecnie kadrę Holandii prowadzi Louis van Gaal, który przejął drużynę po rozczarowującym występie Pomarańczowych na Euro 2020. Fazę grupową przeszli jak burza, by w 1/8 finału ponieść porażkę z Czechami. Choć w ich szeregach znajduje się kilku wybitnych graczy, takich jak Virgil van Dijk, Matthijs de Ligt czy Frenkie de Jong, nie są uznawani za jedną z potęg światowego futbolu.

Reprezentacja Holandii na Euro 2020

Udział w turnieju finałowym Euro 2020 reprezentacja Holandii rozpoczęła od trzech zwycięstw w fazie grupowej. Zespół prowadzony przez Louisa van Gaala zgodnie z oczekiwaniami zakończył rywalizację na pierwszym miejscu w grupie C, wygrywając kolejno z Ukrainą (3:2), Austrią (2:0) i Macedonią Północną (3:0). Oczekiwania wobec Pomarańczowych były duże, ale zespół ostatecznie sprawił ogromny zawód swoim kibicom. Z turniejem pożegnał się już na etapie 1/8 finału, przegrywając 0:2 z reprezentacją Czech.

Selekcjoner reprezentacji Holandii

Po mundialu w Katarze z posadą selekcjonera reprezentacji Holandii pożegnał się Louis van Gaal. Jego miejsce zajął inny bardzo doświadczony holenderski szkoleniowiec – Ronald Koeman, który już wcześniej miał okazję prowadzić kadrę. Selekcjonerem Pomarańczowych był od lutego 2018 roku do sierpnia 2020 roku. W międzyczasie przez ponad rok prowadził drużynę Barcelony. Swoje doświadczenie trenerskie zbierał również w takich klubach jak Ajax Amsterdam, Benfica, PSV Eindhoven, Feyenoord Rotterdam, Southampton czy Everton.

Droga reprezentacji Holandii na Euro 2024

Reprezentacja Holandii w eliminacjach do turnieju finałowego musiała uznać jedynie wyższość Francji, z którą przegrała oba spotkania. Pozostałe sześć meczów zespół prowadzony przez Ronalda Koemana rozstrzygał na swoją korzyść i z 18 punktami na koncie wywalczył awans z drugiego miejsca w grupie B.

Reprezentacja Holandii – kadra

Reprezentacja Holandii – aktualności

Inne reprezentacje

UEFA (Europa)
Reprezentacja AngliiReprezentacja Belgii
Reprezentacja ChorwacjiReprezentacja Danii
Reprezentacja FrancjiReprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Niemiec
Reprezentacja PolskiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Szwajcarii
Reprezentacja WaliiReprezentacja Słowacji
CONMEBOL (Ameryka Południowa)
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Brazylii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Urugwaju
CAF (Afryka)
Reprezentacja GhanyReprezentacja Kamerunu
Reprezentacja MarokaReprezentacja Senegalu
Reprezentacja Tunezji
AFC (Azja)
Reprezentacja AustraliiReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Reprezentacja IranuReprezentacja Japonii
Reprezentacja KataruReprezentacja Korei Południowej
CONCACAF (Ameryka Płn. i Śr.)
Reprezentacja KanadyReprezentacja Kostaryki
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Stanów Zjednoczonych