Reprezentacja Gruzji w piłce nożnej mężczyzn

Reprezentacja Gruzji po raz pierwszy w historii wystąpi na dużym turnieju tej rangi. Wcześniej za każdym razem na arenie międzynarodowej nie byli w stanie wywalczyć awansu z grupy eliminacyjnej.

Gruzja

Reprezentacja Gruzji – podstawowe informacje

DrużynaReprezentacja Gruzji
Witryna internetowagff.ge
TrenerWilly Sagnol
Największa gwiazdaKhvicha Kvaratskhelia
StadionStadion in. Borisa Paiczadze
Rok założenia1992
Barwyczerwono-białe
Liczba występów na Euro1
Największy sukces na Eurond.
Liczba występów na Mistrzostwach Świata0
Największy sukces na MŚnd.

Reprezentacja Gruzji – najbliższy mecz

Reprezentacja Gruzji – wyniki i terminarz meczów

Gruzja – historia reprezentacji

Sakartwelos Pechburtis Pederacia, czyli Gruziński Związek Piłki Nożnej powstał w 1936 roku. Gruzja przez pierwsze kilkadziesiąt lat stanowiła część Związku Radzieckiego i dopiero od 1990 roku federacja jest odrębnym związkiem. Członkostwo zarówno w FIFA, jak i UEFA uzyskali w 1992 roku. Od tego momentu występują na arenie międzynarodowej jako niezależna reprezentacja pod flagą Gruzji. Niepodległość ogłoszona 9 kwietnia 1991 roku zapoczątkowała historię gruzińskiego futbolu. Choć w pierwszych eliminacjach do Euro 92′ przystąpili jako reprezentacja Wspólnoty Niepodległych Państw, tak w następnych turniejach kwalifikacyjnych brali udział już jako zrzeszony członek FIFA i UEFA.

Udział w eliminacjach Mistrzostw Świata oraz Europy nigdy nie kończył się dla reprezentacji Gruzji powodzeniem. Jak dotąd Krzyżowcy stanowili rolę czerwonej latarni w większości grup. W związku, z czym ich udział w kwalifikacjach kończył się zazwyczaj na ostatnich miejscach w tabeli.

Niepodległość i gra pod flagą Gruzji

Swoją przygodę na arenie międzynarodowej w meczach o stawkę rozpoczęli od porażki (0:1) z Mołdawią w eliminacjach Euro 1996. Tamte kwalifikacje można uznać za największą okazję do uzyskania awansu, bowiem Gruzja zakończyła grupę na 3. miejscu, wyprzedzając m.in. kadrę Walii. Podczas kwalifikacji na mundial w 98′ Gruzini rywalizowali m.in. z Polską. Ostatecznie na mistrzostwa świata się nie dostali, kończąc grupę na 4. miejscu z takim samym dorobkiem punktowym jak biało-czerwoni. Każdy następny udział w grupie eliminacyjnej do dużego turnieju kończył się zajęciem ostatniego bądź przedostatniego miejsca. Nadziei na poprawę wyników nie było, a Gruzja w tamtym czasie należała do marginesu drużyn narodowych.

Światełko w tunelu dla gruzińskiego futbolu pojawiło się wraz z utworzeniem Ligi Narodów. W pierwszej edycji nowego turnieju Gruzja wywalczyła od razu awans do dywizji C, a swój sukces powtórzyła dwie edycje później. Aktualnie podopieczni Willy’ego Sagnola należą do stawki rywalizującej w dywizji B Ligi Narodów. Wraz z coraz większymi sukcesami na arenie międzynarodowej przyszło największe osiągnięcie reprezentacji Gruzji. Krzyżowcy po barażach wywalczyli przepustkę na Euro 2024, w finale pokonując po rzutach karnych Grecję. Dla Gruzji udział w niemieckim turnieju będzie debiutem w rozgrywkach tej rangi.

Największe gwiazdy reprezentacji Gruzji w historii

Bez cienia wątpliwości Gruzja jako kraj piłkarski rozkwitła w ostatnich kilku latach. W tym czasie do najlepszych lig w Europie trafiło kilku reprezentantów kraju. Największą karierę na zachodzie zrobili Khvicha Kvaratskhelia, Giorgi Mamardashvili czy Georges Mikautadze. Wcześniej o sile kadry stanowili Shota Arveladze, Kakha Kaladze czy Levan Kobiashvili.

Na wyróżnienie zasługuje również Guram Kashia i Jaba Kankava. Obaj wciąż grają w reprezentacji narodowej, a pierwszy z nich ma najwięcej występów w historii Krzyżowców – 112. Jeśli chodzi o najskuteczniejszego piłkarza w dziejach reprezentacji Gruzji to od 2007 roku nikt nie przebił Shoty Arveladze, który w kadrze strzelił 26 goli w latach 1992-2007. Z obecnej drużyny najbliżej tego wyniku jest gwiazda Serie A oraz Napoli. Khvicha Kvaratskhelia ma na swoim koncie 15 goli w kadrze.

Selekcjoner reprezentacji Gruzji

Willy Sagnol po czteroletniej przerwie od pracy trenerskiej zdecydował się w lutym 2021 roku przyjąć ofertę z Gruzińskiego Związku Piłki Nożnej. Francuz na stanowisku selekcjonera zastąpił Vladimira Weissa, który pracował z kadrą w latach 2016-2020. Reprezentacja Gruzji pod wodzą 47-letniego byłego piłkarza Bayernu Monachium zanotowała ogromny progres. Nie tylko był w stanie wykrzesać z zawodników to, co najlepsze w Lidze Narodów, ale również przeszedł do historii, doprowadzając Gruzję na Euro. Zanim rozpoczął pracę w Gruzji wcześniej jako asystent Carlo Ancelottiego pracował w Bayernie. Ponadto w roli pierwszego trenera odpowiadał za wyniki Bordeaux w latach 2014-2016 oraz reprezentacji Francji do lat 21 w okresie 2013-2014. Zanim związał się z rolą trenera, pracował w federacji francuskiej jako dyrektor techniczny, a następnie kierownik organizacji.

Droga reprezentacji Gruzji do Euro 2024

Udział w Mistrzostwach Europy 2024 reprezentacja Gruzji zawdzięcza przede wszystkim dobremu wynikowi w Lidze Narodów. Od momentu zmian wprowadzonych przez UEFA część reprezentacji ma zapewniony udział w barażach o awans na Euro. Jedną z tych drużyn była właśnie Gruzja, która rozgrywki w grupie zakończyła na 4. miejscu za plecami m.in. Norwegii, a mimo to uczestniczyła w decydujących meczach o bilet na niemiecki turniej.

Gruzja w eliminacjach trafiła do grupy A z Hiszpanią, Szkocją, Norwegią oraz Cyprem. Poza reprezentacja z Półwyspu Iberyjskiego pozostałe kadry prezentowały dość zbliżony poziom. Jednak w trakcie kwalifikacji Szkocja okazała się bezkonkurencyjna w walce o 2. miejsce. Tym samym Krzyżowcy stracili szanse na bezpośredni awans. Podopieczni Willy’ego Sagnola wygrali dwa mecze w grupie, odnieśli 2 remisy, a także zanotowali 4 porażki. Gruzja była lepsza w spotkaniach z Cyprem (4:0, 2:1). Natomiast w pozostałych meczach wywalczyli zaledwie 2 punkty. Starcia z Norwegią zakończyły się wynikami (1:1, 1:2), ze Szkocją (2:2, 0:2), a z Hiszpanią (1:7, 1:3).

Ostatecznie o losach awansu przesądziły mecze barażowe. Tam Gruzja w półfinale pokonali (2:0) Luksemburg, a w finale byli lepsi od Grecji. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była seria rzutów karnych, w której decydujący strzał oddał piłkarz Lecha Poznań – Nika Kvekveskiri.

Reprezentacja Gruzji – kadra

Reprezentacja Gruzji – aktualności

Inne reprezentacje

UEFA (Europa)
Reprezentacja AngliiReprezentacja Belgii
Reprezentacja ChorwacjiReprezentacja Danii
Reprezentacja FrancjiReprezentacja Hiszpanii
Reprezentacja HolandiiReprezentacja Niemiec
Reprezentacja PolskiReprezentacja Portugalii
Reprezentacja SerbiiReprezentacja Szwajcarii
Reprezentacja WaliiReprezentacja Słowacji
CONMEBOL (Ameryka Południowa)
Reprezentacja ArgentynyReprezentacja Brazylii
Reprezentacja EkwadoruReprezentacja Urugwaju
CAF (Afryka)
Reprezentacja GhanyReprezentacja Kamerunu
Reprezentacja MarokaReprezentacja Senegalu
Reprezentacja Tunezji
AFC (Azja)
Reprezentacja AustraliiReprezentacja Arabii Saudyjskiej
Reprezentacja IranuReprezentacja Japonii
Reprezentacja KataruReprezentacja Korei Południowej
CONCACAF (Ameryka Płn. i Śr.)
Reprezentacja KanadyReprezentacja Kostaryki
Reprezentacja MeksykuReprezentacja Stanów Zjednoczonych