Przedstawiamy kandydata na gwiazdę: Luka Modrić

FC Nantes
Obserwuj nas w
Na zdjęciu: FC Nantes

Po dziesięciu meczach Premier League sezonu 2008-09 możemy mówić o pewnych zaskoczeniach, a nawet sensacjach. Do pierwszej grupy zalicza się dopiero 6. miejsce w tabeli Manchesteru United i aż osiem punktów straty do prowadzącego Liverpoolu. Do drugiej grupy należy na pewno tragiczna postawa Tottenhamu Hotspur, który miał podobno… walczyć o mistrzostwo. Serwis Premiership.pl przedstawia największe nadzieje ligi angielskiej. Kolejną z nich jest pomocnik Tottenhamu Hotspur – Luka Modric.

Czytaj dalej…

Kariera

Luka swoją przygodę z piłką rozpoczął w NK Zadar – klubie ze swojego rodzinnego miasta. Jednak jego ogromny talent szybko został wypatrzony przez potentata chorwackiej piłki – Dynamo Zagrzeb. Już w 2002 roku, jako zaledwie 17-letni młodzieniec, Modric przeniósł się do Zagrzebia. Początki były trudne, bowiem nie był w stanie wywalczyć sobie miejsca w pierwszej drużynie. Trudno więc się dziwić, że został wypożyczony, aby dalej się rozwijać i nabrać potrzebnego doświadczenia. Tak więc, sezon 2003-04 spędził w ekipie Zrinjskiego Mostaru (22 mecze i osiem bramek), a rozgrywki 2004-05 w Interze Zapresic (18 meczów i cztery bramki). Kolejne trzy sezonu grał już w Dynamo Zagrzeb, a jego rola w zespole rosła z każdym meczem, aż w końcu stał się największą gwiazdą klubu, a potem całej ligi chorwackiej. W sumie rozegrał 112 oficjalnych spotkań i strzelił 31 goli. Takie postępy nie umknęły uwadze gigantów europejskiej piłki. Modrica chciały u siebie m.in. Chelsea Londyn czy Barcelona. Ostatecznie, 23-latek trafił do Tottenhamu Hotspur, który wyłożył za niego aż 21 mln euro.

Sukcesy

Z Dynamem Zagrzeb, wyceniany na 18 mln euro, Modric osiągnął wszystko co mógł osiągnąć w chorwackiej piłce. Trzykrotnie zdobył mistrzostwo Chorwacji (sezony 2005-06, 2006-07 i 2007-08), dwukrotne triumfował w Pucharze Chorwacji (sezony 2006-07 i 2007-08) i raz wygrał Superpuchar Chorwacji (2006 rok). Z ważniejszych wyróżnień indywidualnych Modric został uznany za Gracza Roku Ligi Chorwackiej w 2007 roku, a także został wybrany do Drużyny Turnieju podczas mistrzostw Europy 2008. Zawodnik Tottenhamu Hotspur ma też na swoim koncie 31 występów w reprezentacji narodowej, w której zdobył pięć bramek.

Charakterystyka

– On jest nie tylko ciężko pracującym zawodnikiem, ale ma też właściwe predyspozycje mentalne do gry. Wprowadza pewien spokój i opanowanie do poczynań linii pomocy. Jego podania są dokładne, a wkład w wyniki drużyny niezrównany. On nie tylko zdobywa piłkę, ale również doskonale ją podaje. Myślałem, że jest zawodnikiem mającym wielki wpływ na postawę drużynę. Jednak on nie tylko ciężko pracuje, ale sprawia, że gracze wokół niego automatycznie zaczynają grać o wiele lepiej – taką oto opinię wystawił młodemu Chorwatowi Gerard Houllier, były trener m.in. Liverpoolu czy Olympique Lyon. Do tego opisu 23-letniego Modrica nie można za dużo dodać, gdyż streszcza ona styl gry zawodnika Tottenhamu Hotspur. Wypada jeszcze tylko nadmienić, że bardzo dobrze operuje obiema nogami i wspaniale reguluje tempo gry zespołu. Chociaż jego nominalna pozycją jest ofensywna pomoc, to w razie potrzeby może grać jako typowy środkowy pomocnik lub skrzydłowy (zarówno prawy, jak i lewy). Wartość Luki w ofensywie jest więc niezrównana, a wszechstronność to jeden z jego koronnych atutów.

Mocne strony

Każdy chyba przyzna, że Modric imponuje boiskową mądrością oraz intuicją. Zawsze wybiera optymalne rozwiązanie danej sytuacji, tak aby korzyści z niego płynące były możliwie największe. Luka jest świetnym liderem, ale należy do typu zawodników, którzy porywają za sobą drużynę nie ekspresyjnością, walecznością czy ambicja, ale spokojem, pewnością siebie i zdecydowaniem. Chorwat jest piłkarzem niebywale kreatywnym, dysponującym wspaniałą wizją gry i fenomenalnym podaniem. Sprawia to, że już na początku swojej wielkiej kariery, w wieku zaledwie 23 lat, jest zaliczany do czołówki światowych rozgrywających. Także technika wychowanka NK Zadar jest bliska ideału. Przyjęcie piłki, odegranie, podania, strzały – wszystko jest na najwyższym światowym poziomie. Co więcej, oglądając Chorwata ma się wrażenie, że on nie biega po boisku, lecz nad nim lata. Jego ruchy są zadziwiająco płynne i harmonijne, a wszystko jest robione z tak wielką łatwością i jakby od niechcenia, że aż brakuje słów. 23-latek, mimo nie najlepszych warunków fizycznych (173 cm i 67 kg), imponuje przygotowaniem fizycznym. Jest bardzo wytrzymały, zwinny i nie boi się ostrych starć z większymi rywalami. Właśnie ta waleczność, determinacja i serce do gry szybko zjednały mu fanów Tottenhamu, bo przecież w Anglii właśnie te cechy są najważniejsze. Warto też zaznaczyć, że 23-latek ma stalowe nerwy. Nigdy nie widać po nim emocji, jakiekolwiek by one nie były. Zachowuje zimną krew od początku do końca meczu, zawsze oceniają boiskowe wydarzenia chłodno i z rozwagą.

Słabe strony

Pierwszą zauważalną wadą jest gra głową, ale Modric ani nie ma do tego fizycznych predyspozycji, ani nie jest to jego zadanie. Niemniej jednak, w Premier League jest to element naprawdę ważny i braki w tym aspekcie bardzo rzucają się w oczy. Także strzały z dystansu nie są najsilniejszą bronią Chorwata. Jest on groźny od 16 – 20 metra. Jednak, kiedy stoi daleko za polem karnym, nie stwarza bezpośredniego zagrożenia. Wtedy defensywa rywali obawia się albo fantastycznego podania albo jakiegoś zaskakującego rajdu w pole karne. Jednak rzadko widzi się Modrica zdobywającego bramki uderzeniami z 25 czy 30 metra. Do poprawy jest także gra w obronie. Ostatnimi czasy jest z tym coraz lepiej, co widać było choćby podczas Euro 2008, ale przed zawodnikiem Kogutów nadal jest sporo pracy ad tym elementem. W Premier League cała drużyna broni i cała atakuje. Nikt nie trzyma się sztywno podziału pozycji na boisku, więc Luka musi się do tego przystosować i udoskonalić swoje poczynania w defensywie.

Komentarze