Vincent
Kompany

Vincent Kompany to legenda reprezentacji Belgii i Manchesteru City, grająca jako środkowy obrońca. Brązowy medalista mistrzostw świata i czterokrotny mistrz Anglii. Kończył karierę piłkarską, jako grający trener Anderlechtu, a obecnie jest samodzielnym szkoleniowcem.

Czytaj dalej…

IMAGO/Gerrit van Keulen/IV
Imię i nazwisko Vincent Kompany
Data urodzenia 1986-04-10
Miejsce urodzenia Uccle
Narodowość Belgia
Aktualny klub Koniec kariery
Pozycja środkowy obrońca
Waga 85 kg
Wzrost 192 cm

Vincent Kompany – kariera

Vincent Kompany na świat przyszedł 10 kwietnia 1986 roku w belgijskim Uccle na przedmieściach Brukseli. Piłkarskiego rzemiosła uczył się w szkółce Anderlechtu, do której dołączył w wieku 14 lat. To tam wchodził do dorosłego futbolu, a w seniorskim zespole zadebiutował w wieku zaledwie 17 lat. Już pierwsze mecze były wielkiej wagi, bo Anderlecht grał w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów i Kompany pomógł mu awansować do fazy grupowej. Nastoletni obrońca był podstawowym piłkarzem drużyny i grał w niemal wszystkich spotkaniach. Swój debiutancki sezon 2003/2004 Vincent Kompany uświetnił zdobyciem mistrzostwa Belgii. Znakomite występy pozwoliły mu jeszcze przed ukończeniem pełnoletności wystąpić w dorosłej reprezentacji Belgii.

Perła Anderlechtu 

Regularne występy w Lidze Mistrzów i coroczna gra o najwyższe cele na krajowym podwórku pozwoliła szybko się rozwinąć Kompany’emu. W sezonie 2006/2007 zdobył z Anderlechtem swoje drugie mistrzostwo kraju i coraz częściej pojawiały się głosy, że utalentowany defensor znalazł się na celowniku większych klubów. Kompany przez trzy sezony w Anderlechcie wystąpił łącznie w 106 meczach, zdobywając 6 bramek i 8 asyst. W czerwcu 2006 roku ogłoszono, że belgijski stoper trafi do niemieckiego HSV.

 Klub z Bundesligi miał wtedy wyłożyć na niego 10 milionów euro, co było niebagatelną kwotą za zakup środkowego obrońcy. Co ciekawe Kompany miał w Hamburgu zastąpić swojego bardziej doświadczonego kolegę z reprezentacji – Daniela van Buytena. Od początku planowano uczynić z niego zawodnika wyjściowego składu, ale pierwszy sezon Kompany’ego w Niemczech został zakończony już w listopadzie ze względu na poważną kontuzję ścięgna Achillesa.

Sezon w HSV i transfer do City

 W sezonie 2007/2008 grał już znacznie częściej i stał się filarem defensywy HSV. Zespół z Kompanym w składzie poprawił swoje osiągnięcia, ale raczej nie liczył się w walce o żadne trofea. Ostatecznie w Bundeslidze zajął 4. miejsce, a poza tym doszedł do ćwierćfinału Pucharu Niemiec i 1/8 finału Pucharu UEFA. Jak się okazało, była to ostatnia pełna kampania Belga z niemieckim klubem. W sumie dla Hamburga zagrał 29 razy, strzelił 1 gola i dołożył 1 asystę. Vincent Kompany znalazł się w kręgu zainteresowań nowo budującej się potęgi piłkarskiej – Manchester City.

 Reprezentant Belgii został jednym z pierwszych zawodników, którego sprowadził angielski zespół po przejęciu przez nowych właścicieli. W ten sposób stał się twarzą przemiany, jaką przeszli The Cityzens. Kompany zmienił Bundesligę na Premier League za 8,5 miliona euro, a sam transfer okazał się być strzałem w dziesiątkę. Sama transakcja doszła do skutku w sierpniu 2008 roku, a więc już po rozpoczęciu sezonu, więc przygotowania i pierwszy mecz rozegrał jeszcze dla HSV. Kilka dni później zakładał już koszulkę Manchesteru City.

Legenda Manchesteru City

 Obrońca spędził w City aż 11 lat i stał się prawdziwą legendą tego klubu. Dziś kibice wspominają go jako najlepszego środkowego obrońcę w historii, a swój pierwszy sezon rozgrywał znacznie częściej jako defensywny pomocnik. Kompany był elementem, od którego dopiero zaczęto budować mocne struktury zespołu, a więc fundamentem Manchesteru City, który fani piłki nożnej znają dziś. Początkowo sukcesem było zajęcie miejsca tuż za ligową czołówką i półfinał Pucharu Anglii, ale w miarę upływu czasu Kompany, jak i cały klub byli głodni trofeów.

 Przełomem okazał się być sezon 2010/2011, w którym Kompany pomógł drużynie w awansie do Ligi Mistrzów i triumfie w FA Cup. Był to pierwszy puchar w klubowej gablocie od 35 lat i jednocześnie początek nowej ery Manchesteru City. W kolejnej kampanii Belg został mianowany na stałe kapitanem zespołu i okazało się to trafioną decyzją. Nowy lider poprowadził City do pierwszego mistrzostwa Anglii od 1968 roku. W następnym sezonie Kompany podniósł Tarczę Wspólnoty, a w sezonie 2013/2014 tytuł mistrzowski wrócił na Etihad Stadium. Do tego belgijski stoper dorzucił też Puchar Ligi Angielskiej.

 To trofeum udało się mu wygrać jeszcze w 2016 roku i było jedynym trofeum w ciągu następnych trzech sezonów. Ten okres był dla Kompany’ego najgorszy również pod względem kontuzji, która wykluczyła go z gry na wiele miesięcy. Później urazy przeszkadzały mu w równie regularnej grze, co w poprzednich latach, ale Manchester City wciąż wygrywał i zaczynał mocno dominować na krajowym podwórku. W sezonie 2017/2018 Kompany ponownie wygrał Premier League i dorzucił kolejny Puchar Ligi Angielskiej.

 Zwieńczeniem jego kariery w barwach City była kampania 18/19, w której Kompany wraz z zespołem zdobywał poczwórną koronę. Rozpoczął od Tarczy Wspólnoty, później wygrał ponownie w rozgrywkach EFL Cup, obronił tytuł mistrzowski i na koniec zgarnął Puchar Anglii. Był to ostatni sezon Belga dla The Cityzens, który w klubie z Etihad Stadium występował nieprzerwanie przez 11 lat, rozgrywając 360 spotkań, zdobywając 20 bramek. W sumie z Manchesterem City cztery razy sięgał po mistrzostwo Anglii, dwukrotnie zdobył Puchar Anglii, dwa razy wznosił Tarczę Wspólnoty oraz cztery razy Puchar Ligi Angielskiej.

 W klubowej piłce zabrakło mu tylko triumfu w Lidze Mistrzów, ale to i tak nie przeszkodziło prezesowi City Football Group w postawieniu Kompany’emu pomnika na terenie stadionu Etihad. Stanął on obok pomników Davida Silvy i Sergio Aguero, które razem mają upamiętniać transformację Manchesteru City.

Powrót w rodzinne strony

Liczne kontuzje i nieuchronnie zbliżający się koniec profesjonalnej kariery sprawił, że latem 2019 roku Kompany zdecydował się na powrót do Anderlechtu, gdzie został grającym trenerem. Sezon 2019/2020 nie był jednak udany w tej roli, ponieważ klub zajął najniższe miejsce w lidze, odkąd trafił do Jupiler Pro League. Sam Kompany zaliczył 15 występów, strzelając 1 gola i dorzucając asystę. Piłkarską karierę definitywnie zakończył w 2020 roku, podejmując decyzję o skupieniu się na pracy trenera Anderlechtu.

Po dwóch sezonach nie udało mu się jednak wygrać niczego ze swoim klubem i odszedł ze stanowiska. Od razu potem przejął występujące w Championship Burnley i skupił się na osiągnięciu kolejnego celu, jakim był awans do Premier League.

Kariera reprezentacyjna

Kompany zadebiutował w barwach narodowych w wieku 17 lat, gdy dopiero zaczynał swoją przygodę w Anderlechcie w 2004 roku. Kadrę Belgii omijały jednak najważnejsze turnieje międzynarodowe, więc środkowy obrońca mógł jedynie pokazywać się w meczach towarzyskich i eliminacyjnych. Wystąpił również na Igrzyskach Olimpijskich w 2008 roku, gdzie Belgia zajęła ostatecznie 4. miejsce. Pod koniec 2009 pokłócił się z ówczesnym selekcjonerem Dickiem Advocaatem, ale już pół roku później gdy holenderski szkoleniowiec przestał pełnić tę funkcję, Kompany został mianowany kapitanem reprezentacji Belgii.

 Pierwszym turniejem, na którym udało się mu zagrać był mundial 2014 w Brazylii, gdzie Czerwone Diabły doszły do ćwierćfinału. Największym sukcesem był jednak półfinał na mistrzostwach świata 2018 i brązowy medal w Rosji. Co ciekawe Kompany nigdy nie wystąpił na Euro, ponieważ w 2016 roku nie zagrał przez kontuzję, a tuż przed kolejnymi mistrzostwami Europy zakończył reprezentacyjną karierę. Kompany ma na swoim koncie 89 występów i cztery gole w drużynie narodowej.

Vincent Kompany – aktualności