Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze zostaną rozegrane na ośmiu stadionach. Największy z nich o pojemności 80 tys. miejsc to Lusail Iconic Stadium. Na nim zostanie rozegrany wielki finał turnieju, z kolei mecz otwarcia odbędzie się na Al Bayt Stadium mogącym pomieścić 60 tys. widzów. Wszystkie obiekty powstały z myślą o tegorocznym mundialu. Część z nich po zakończeniu mistrzostw zostanie przebudowana.
Mundial 2022 – stadiony
Nazwa stadionu | Lokalizacja | Pojemność |
---|---|---|
Lusail Iconic Stadium | Lusajl | 80 000 |
Al Bayt Stadium | Al – Chaur | 60 000 |
Education City Stadium | Ar – Rajjan | 45 350 |
Ahmed bin Ali Stadium | Ar – Rajjan | 44 740 |
Stadium 974 | Doha | 40 000 |
Al Thumama Stadium | Doha | 40 000 |
Khalifia International Stadium | Ar – Rajjan | 40 000 |
Al Janoub Stadium | Al Wakra | 40 000 |
Mistrzostwa Świata 2022 – stadiony
Lusail Iconic Stadium
Największy stadion w Katarze. Projekt tego wspaniałego obiektu inspirowany jest grą światła i cieni. Jego kształt i fasada nawiązują do misternych motywów dekoracyjnych mis, naczyń i innych dzieł sztuki, które na przestrzeni wieków są kojarzone ze światem arabskim. Co ciekawe, po zakończeniu turnieju pojemność Lusail Iconic Stadium zostanie zmniejszona do 20 tys. miejsc.
Al Bayt Stadium
Stadion wziął swoją nazwę od bayt al sha’ar – namiotów, które w przeszłości były używane przez koczowników w Katarze i regionie Zatoki Perskiej, dlatego swoim kształtem przypomina gigantyczny namiot. Ma on zachęcić odwiedzających do poznania lokalnej kultury. Jego projekt jest nawiązaniem do przeszłości oraz teraźniejszości Kataru.
Education City Stadium
Obiekt zlokalizowany jest na obszarze należącym do siedziby Katarskiej Fundacji Edukacji, Nauki i Rozwoju Społeczności. Education City to tętniące życiem centrum wiedzy i innowacji, którego sercem jest wspaniały stadion o pojemności 40 tys. miejsc. Krajobraz wokół niego dopełniają liczne uniwersytety, na których prowadzone są najnowocześniejsze badania, a naukowcy inspirują swoich studentów, aby byli jak najlepsi.
Ahmed bin Ali Stadium
Zbudowany na miejscu starego obiektu o tej samej nazwie, zawiera symbole kultury Kataru w swojej spektakularnej falistej fasadzie. Obiekty otaczające stadion również odzwierciedlają charakter kraju, a konstrukcje w kształcie wydm przypominają piękne dzikie tereny. Al Rayyan, gdzie znajduje się stadion Ahmad Bin Ali, słynie z zamiłowania do tradycji i lokalnej kultury, a także z niezwykle popularnej drużyny piłkarskiej Al Rayyan Sports Club.
Stadium 974
Innowacyjny projekt stadionu 974 jest inspirowany światowym handlem i żeglugą Kataru. 974 to międzynarodowy numer kierunkowy Kataru, a także dokładna liczba kontenerów morskich użyta do zbudowania tego obiektu. Niezwykły design wyznacza nowe standardy i możliwości. To pierwszy tego typu stadion w historii mistrzostw świata. Po zakończonym turnieju zostanie całkowicie zdemontowany, a w jego miejsce powstaną miejsca użyteczności publicznej.
Al Thumama Stadium
Dynamiczny, inspirujący i pełen wyobraźni obiekt. Arena ta została zaprojektowana tak, aby celebrować arabską kulturę i tradycje, tak samo jak sam turniej. Odważna, okrągła forma stadionu nawiązuje do gahfiji – tradycyjnej tkanej czapki, którą od wieków zdobią mężczyźni i chłopcy na całym Bliskim Wschodzie. To ukochana część arabskiej kultury rodzinnej, która symbolizuje godność i niezależność – wyznacza drogę każdego młodego chłopca do dorosłości. Symbolizujący młodość Kataru, Al Thumama Stadium wskazuje również na pojawienie się tego kraju jako ważnego gracza na światowej scenie sportowej.
Khalifa International Stadium
Zbudowany w 1976 roku i przebudowany z myślą o mistrzostwach świata Khalifa International Stadium od dawna jest kamieniem węgielnym tradycji sportowej kraju – i strażnikiem jego obiecującej przyszłości. Ta znakomita arena na 40 000 miejsc była już gospodarzem wielkich turniejów. Odbywały się tutaj między innymi Igrzyska Azjatyckie, Puchar Zatoki Arabskiej i Puchar Azji. Z biegiem lat stał się godnym ambasadorem na Bliskim Wschodzie, symbolizując sportową doskonałość we wszystkich jej formach. Dla mieszkańców Kataru i regionu Khalifa International Stadium to stary przyjaciel i znajoma twarz, która łączy społeczności.
Al Janoub Stadium
Jeden z najstarszych nieprzerwanie zamieszkałych obszarów Kataru, Al Wakra, przez długi czas był ośrodkiem połowu pereł. Tradycyjne łodzie dhow używane w tych poszukiwaniach zainspirowały projekt stadionu Al Janoub. Podczas jego inauguracji oszałamiający pokaz przedmeczowy oddał hołd dziedzictwu Al Wakra oraz architektce Zahy Hadid, której firma odważnie zaprojektowała futurystyczny kształt stadionu.
Ile stadionów będzie w Katarze?
Podczas Mistrzostw Świata w Katarze 32 zespoły swoje mecze będą rozgrywały łącznie na ośmiu obiektach. Większość z nich została wybudowana w dość ekspresowym tempie specjalnie na okazję prestiżowego turnieju. Każdy z nich może pomieścić przynajmniej 40 tysięcy kibiców, a niektóre jeszcze więcej. Oto lista aren, które ugoszczą uczestników mundialu:
- Al Bayt Stadium
- Lusail Stadium
- Ras Abu Aboud Stadium (Stadium 974)
- Al Thumama Stadium
- Education City Stadium
- Ahmed bin Ali Stadium
- Khalifa International Stadium
- Al Janoub Stadium
Największy z nich – Lusail Stadium mieści aż 80 tysięcy widzów. Będzie on jedną z głównych aren Mistrzostw Świata w piłce nożnej, a poza meczami fazy grupowej, rozegrane zostaną na nim spotkania fazy pucharowej, a także finał.
Na jakich stadionach zagrają Polacy?
Reprezentacja Polski podczas Mistrzostw Świata w Katarze zmierzy się w grupie C z Meksykiem, Argentyną i Arabią Saudyjską. Pierwsze starcie, przeciwko podopiecznym Gerardo Martino zostanie rozegrane na Stadium 974 w Dosze. Obiekt mieści 40 tysięcy miejsc. Drugi grupowy mecz biało-czerwoni rozegrają z Arabią Saudyjską. Areną zmagań tym razem będzie Education City Stadium w Ar-Rajjan. Obiekt ten podobnie jak Stadium 974 jest w stanie pomieścić 40 tysięcy fanów.
Starciem, które zdecydowanie najmocniej rozpala wyobraźnię kibiców reprezentacji Polski, jest mecz z Argentyną. To zdecydowanie najsilniejszy na papierze rywal, z którym przyjdzie mierzyć się podopiecznym Czesława Michniewicza w fazie grupowej. Z kadrą Albicelestes, podobnie jak z Meksykiem, zagramy na Stadium 974.
Sprawdź więcej na temat meczy Polski MŚ 2022.
Czemu mundial w Katarze rozgrywany jest zimą?
Po raz pierwszy w historii Mistrzostwa Świata rozgrywane będą w okresie jesiennym, a nie jak do tej pory zimowym. Inauguracja mundialu w Katarze zaplanowana została na 20 listopada, natomiast finał odbędzie się 18 grudnia. Wybór daty rozgrywania turnieju od początku budził spore kontrowersje. Na potrzeby mundialu wprowadzono wiele modyfikacji do terminarza topowych lig europejskich, a piłkarze zmuszeni byli rozgrywać swoje mecze niemal co trzy dni.
Ze względu na bardzo wysokie temperatury w Katarze latem organizacja spotkań byłaby wręcz niemożliwa, a zawodnicy mogliby nabawić się problemów zdrowotnych. Przeciętne temperatury w lipcu i sierpniu w kraju Bliskiego Wschodu wynoszą bowiem ok. 36 stopni Celsjusza. Z drugiej strony, wiele klubów z niższych lig musiało udzielić piłkarzom zgody na udział w turnieju. Nie wszystkie rozgrywki zostały zawieszone na czas jego trwania.
Sprawdź także terminarz mundial 2022.
Stadiony na mundial 2022 – najczęściej zadawane pytania
Mecze Mistrzostw Świata w Katarze zostaną rozegrane na ośmiu różnych stadionach.
Areną finałowego spotkania mundialu będzie Lusail Stadium, który mieści aż 80 tysięcy kibiców.