Mistrzostwa świata 2022 – reprezentacje

Mistrzostwa świata 2022 w Katarze będą ostatnimi, w których udział wezmą 32 reprezentacje. Na kolejnym mundialu za cztery lata rywalizować będzie już 48 drużyn narodowych. Format turnieju, który znamy do tej pory funkcjonuje do mistrzostw świata w 1998 roku zorganizowanych we Francji. Z kolei tegoroczny mundial po raz pierwszy zostanie rozegrany jesienią i po raz pierwszy w kraju islamskim.

Mistrzostwa świata 2022 – kto zagra?

Tradycyjnie już eliminacji do turnieju nie musiał przechodzić gospodarz turnieju, czyli tym razem była to reprezentacja Kataru. Mundial 2022 będzie miał trzynastu przedstawicieli z Europy, pięciu z Afryki, po czterech z Azji i Ameryki Południowej i trzech ze strefy CONCACAF. Ostatnich dwóch finalistów wyłoniły baraże, w których rywalizowały cztery reprezentacje z czterech stref: południowoamerykańskej, azjatyckiej, CONCACAF i Oceanii. 

Mistrzostwa świata 2022 – drużyny

Mundial 2022 będzie piłkarskim świętem dla reprezentacji Kataru, która po raz pierwszy zagra na tak wielkim turnieju. Z Europy o tytuł najlepszej drużyny globu będzie rywalizować Serbia, Hiszpania, Szwajcaria, Francja, Belgia, Dania, Holandia, Anglia i Niemcy, które wywalczyły bezpośredni awans przez zwycięstwo w grupie eliminacyjnej, natomiast po barażach do tego grona dołączyła Polska, Walia i Portugalia. Ze strefy południowoamerykańskiej bezpośredni udział w turnieju wywalczyła Brazylia, Argentyna, Urugwaj i Ekwador. Afrykę reprezentować będzie Senegal, Ghana, Maroko, Tunezja i Kamerun. W eliminacjach strefy Azjatyckiej najlepsze okazały się reprezentacje Iranu, Arabii Saudyjskiej, Korei Południowej i Japonii, z kolei ze strefy CONCACAF są to Kanada, Meksyk i Stany Zjednoczone. Zwycięzcami barażu interkontynentalnego okazały się Australia i Kostaryka, które dopełniły stawkę 32 reprezentacji biorących udział na mundialu w Katarze.

reprezentacjaranking FIFAstrefa
Anglia5UEFA
Arabia Saudyjska53AFC
Argentyna3CONMEBOL
Australia39AFC
Belgia2UEFA
Brazylia1CONMEBOL
Chorwacja15UEFA
Dania10UEFA
Ekwador44CONMEBOL
Francja4UEFA
Ghana50CAF
Hiszpania6UEFA
Holandia8UEFA
Iran22AFC
Japonia24AFC
Kamerun38CAF
Kanada43CONCACAF
Katar48AFC
Korea Południowa28AFC
Kostaryka34CONCACAF
Maroko23CAF
Meksyk12CONCACAF
Niemcy11UEFA
Polska26UEFA
Portugalia9UEFA
Senegal18CAF
Serbia25UEFA
Stany Zjednoczone14CONCACAF
Szwajcaria16UEFA
Tunezja30CAF
Urugwaj13CONMEBOL
Walia19UEFA

Drużyny na mundial 2022

UEFA (Europa)

Anglia – zawsze jest stawiana w roli faworytów na mistrzostwach świata, ale tylko raz w 1966 roku udało im się zostać najlepszą drużyną globu. Obecni wicemistrzowie Europy mają drużynę, która z powodzeniem może powalczyć o czołowe miejsca na turnieju, pytanie tylko, czy tym razem uda im się przełamać złą passę i zdobyć medal. W 2018 roku zajęli czwarte miejsce przegrywając spotkanie o brązowy krążek z Belgią.

Belgia – największy sukces podczas mistrzostw świata Belgowie odnieśli cztery lata temu w Rosji zdobywając brązowy medal. Czerwone Diabły z doświadczonymi już Edenem Hazardem i Axelem Witsel ponownie mają szansę awansować do decydującej fazy turnieju.

Chorwacja – największy sukces na mundialu, podobnie, jak Belgowie, odnieśli w 2018 roku zdobywając wicemistrzostwo świata. Dla 36-letniego Modricia będzie to ostatni mundial w karierze. Ale na gwieździe Realu Madryt świat chorwackiej piłki się nie kończy, bo przecież w drużynie są jeszcze między innymi Pasalić, Brozović czy Kovacić.

Dania – Christensen czy Eriksen to zawodnicy, którzy będą stanowić o sile tej reprezentacji podczas tegorocznego mundialu. Duńczyków z pewnością stać na to, by być niespodzianką turnieju i awansować do ćwierćfinału. Byłoby to powtórzenie największego sukcesu tej drużyny podczas mundialu z 1998 roku.

Francja – aktualny mistrz świata znów jedzie na mundial w roli faworyta. Karim Benzema, Paul Pogba i spółka z pewnością mają wszystko, co potrzebne, aby po raz drugi z rzędu triumfować na wielkim turnieju. Każde inny wynik niż zakończenie mistrzostw świata poza pierwszą czwórką będzie traktowane jako spora porażka.

Hiszpania – mistrz świata z 2010 roku dwóch kolejnych mundiali nie może zaliczyć do udanych. Najpierw w 2014 roku nie przebrnęli fazy grupowej, a cztery lata później w Rosji dotarli jedynie do 1/8 finału. Reprezentacja przechodzi zmianę pokoleniową, a tym razem Hiszpanów do triumfu mają poprowadzić tacy piłkarze jak Rodri, Ferran Torres czy Gavi.  

Holandia – Oranje wracają na wielki turniej, podobnie jak Ekwador,  po ośmioletniej przerwie. Ostatni raz uczestniczyli na mundialu w Brazylii w 2014 roku. Po zmianie pokoleniowej Holandia znów zaczyna błyszczeć na piłkarskich salonach, a z Frenkie de Jongiem czy Matthijsem de Ligtem w składzie może sporo namieszać na tegorocznym turnieju w Katarze.

Jude Bellingham i Jamal Musiala. fot. PressFocus

Niemcy – czterokrotni mistrzowie świata zawsze stawiani są w roli głównych faworytów do triumfu na mundialu. Łączna wartość piłkarzy występujących w reprezentacji Niemiec jest szacowana na ponad 800 milionów euro. Tutaj doświadczenie Mullera czy Neuera miesza się z młodzieńczą fantazją takich gwiazd jak Adeyami, Havertz czy Jamal Musiala.

Polska – brązowy medalista mistrzostw świata z 1974 i 1982 roku. Po raz kolejny wszystkie oczy będą zwrócone przede wszystkim na Roberta Lewandowskiego, który ma poprowadzić drużynę do sukcesu. Reprezentacja Polski od 1986 roku i dotarcia do 1/8 finału nie potrafi przebrnąć przez fazę grupową mundialu.

Portugalia – to będzie ostatni mundial Portugalczyków z Cristiano Ronaldo w składzie. Vitinha, Bruno Fernandes czy Jaoa Cancelo to piłkarze, którzy na pewno są w stanie namieszać w stawce turnieju. Jednak o powtórzenie sukcesu z 1966 roku i zajęcie trzeciego miejsca może być trudno.

Serbia – zdecydowanie największą gwiazdą reprezentacji Serbii jest napastnik Juventusu Dusan Vlahović. Oprócz tego w kadrze jest Milenković-Savić, Tadić czy Mitrović. Z takim składem Serbowie z pewnością będą chcieli powalczyć o coś więcej niż tylko wyjście z grupy, choć jak dotąd nie odnosili większych sukcesów podczas mistrzostw świata.

Szwajcaria – awansowała na turniej wygrywając swoją grupę eliminacyjną w ostatniej chwili wyprzedzając Włochów. Ich największym sukcesem było trzykrotne dotarcie do ćwierćfinału, jednak ostatni raz dokonali tego w 1954 roku. W reprezentacji nie ma gwiazd światowego formatu, jednak zawodnicy tacy, jak Akanji,  Widmer czy Freuler zapewniają solidny poziom.

Walia – Gareth Bale i Aaron Ramsey poprowadzili Walię do pierwszego awansu na mistrzostwa świata od 1958 roku. Walijczycy zakwalifikowali się turniej dzięki wygranym barażom. Trafili do grupy, z której mają spore szansę awansować do kolejnej fazy turnieju. Oczekiwania w kraju są ogromne, a dodatkową atmosferę podsyca starcie z Anglikami.

CONMEBOL (Ameryka Południowa)

Argentyna – dwukrotny mistrz świata jedzie na mundial do Kataru z ogromnymi ambicjami i z wiarą w znacznie lepszy wynik niż na turnieju w Rosji. Jest murowanym faworytem grupy C i obecnym triumfatorem Copa America. Dla 35-letniego Lionela Messiego będą to prawdopodobnie ostatnie mistrzostwa świata w karierze.

Brazylia – pięciokrotnych mistrzów świata nikomu przedstawiać nie trzeba. Takich piłkarzy jak Alisson,Neymar czy Fabinho każdy z nas. Brazylijczycy na każdym turnieju są stawiani w roli faworytów i nie inaczej jest tym razem. Ostatni raz triumfowali na mundialu w 2002 roku.

Ekwador – drużyna z Ameryki Południowej wraca na wielki turniej po ośmioletniej przerwie. Ich największym sukcesem na mundialu było dotarcie do 1/8 finału podczas mistrzostw świata w Niemczech w 2006 roku. Eliminacje zakończyli na czwartym miejscu w swojej strefie. Za sukces będzie można uznać wyjście z grupy

Urugwaj – to dwukrotny mistrz świata, ale ostatni raz w tak wielkim turnieju triumfowali w 1950 roku. Największymi gwiazdami zespołu są niewątpliwie Darwin Nunez, Federico Valverde, Ronald Araujo i Jose Gimenez, którzy na pewno będą chcieli zaprezentować się z jak najlepszej strony. Wyjście z grupy to cel minimum dla tych zawodników.

Neymar podczas meczu z Argentyną. Fot. PressFocus

AFC (Azja)

Australia – awansowała na mundial dzięki zwycięstwu w barażach interkontynentalnych. Największy sukces odniosła w 2006 roku dochodząc do 1/8 finału. Najbardziej znanymi piłkarzami są Souttar ze Stoke City oraz Hrustić z Eintrachtu Frankfurt.

Arabia Saudyjska – Saudyjczycy tylko raz awansowali z fazy grupowej mundialu. Było to w 1994 roku, a swój udział w turnieju skończyli na 1/8 finału. Również w tym roku awans z grupy będzie sporym sukcesem, choć niewykluczone, że postarają się o niespodziankę w pojedynczym spotkaniu z Polską czy Meksykiem.

Japonia – Japończycy tylko trzykrotnie przechodzili przez fazę grupową mistrzostw świata. Ten wynik będzie im trudno powtórzyć w Katarze ze względu na trudnych rywali. Największą gwiazdą jest Kento Hashimoto występujący w hiszpańskiej Huesce.

Iran – to będzie szósty występ Iranu na mundialu w historii i trzeci z rzędu. Jednak nigdy nie udało im się przejść fazy grupowej. W tym roku wydaje się, że mają ku temu znakomitą okazję, by powalczyć o korzystny rezultat w meczach z Walią i USA

Katar – gospodarz turnieju. Reprezentacja Kataru zadebiutuje na mistrzostwach świata. Już sam udział tej drużyny na tak wielkim turnieju jest sporym sukcesem dla tego niezbyt dużego kraju. Awans z grupy w rywalizacji z Holandią czy Senegalem wydaje się jednak mało prawdopodobny.

Korea Południowa – największy sukces na mundialu odniosła w 2002 roku, będąc współgospodarzem turnieju. Koreańczycy zajęli wtedy czwarte miejsce, jednak ich droga do sukcesu była przyćmiona licznymi kontrowersjami. Najbardziej znanym Koreańczykiem jest zawodnik Tottenhamu Hotspur Son.

Reprezentant Japonii Maya Yoshida. Fot. PressFocus

CAF (Afryka)

Ghana – w 2010 roku dotarła do ćwierćfinału. W Katarze o wyjście z grupy najprawdopodobniej powalczy z Urugwajem. Jednym z bardziej znanych reprezentantów Ghany jest Jordan Ayew.

Kamerun – ćwierćfinał w 1990 roku to wszystko, co Kameruńczycy zdołali dotychczas osiągnąć na mistrzowskich turniejach. W tym roku z Onaną, Anguissą czy Ekambim raczej nie powalczą o nic więcej, a problemem może okazać się również wyjście z dość wyrównanej grupy.

Maroko – tylko raz Marokańczycy przebrnęli przez fazę grupową mundialu w 1986 roku awansując do 1/8 finału. W Katarze w rywalizacji z Belgią oraz Chorwacją będzie im bardzo trudno powtórzyć ten sukces. Największymi gwiazdami zespołu są występujący w Sevilli El Haddadi i En-Nesyri oraz Amrabat z Fiorentiny.

Senegal – jest regularnym przedstawicielem krajów afrykańskich występującym na mistrzostwach świata, jednak nigdy nie pokrzyżowali drogi faworytom. W 2002 roku mogli cieszyć się z dotarcia do ćwierćfinału. W 2021 roku wygrali Puchar Narodów Afryki.

Tunezja – to będzie szósty mundial Tunezyjczyków w historii. Poprzednie pięć zakończyli już na fazie grupowej i również tym razem przebrnięcie pierwszego etapu byłoby sporą sensacją. Tacy piłkarze, jak Mejbri czy Sliti raczej nie zwojują turnieju.

Piłkarze reprezentacji Ghany. Fot. PressFocus

CONCACAF (Ameryka Północna i Środkowa)

Kanada – kopciuszek mundialu. To dopiero drugi awans Kanadyjczyków na mistrzostwa świata. Pierwszą przygodę z tak wielkim turniejem w 1986 roku skończyli na fazie grupowej. Zdecydowanie największą gwiazdą tej reprezentacji jest występujący w Bayernie Monachium 21- letni Alphonso Davies wyceniany na 70 mln euro. 

Kostaryka – największy sukces osiągnęli w 2014 roku podczas mundialu w Brazyli dochodząc aż do ćwierćfinału. W tym roku w rywalizacji z Hiszpanią i Niemcami raczej nikt nie daje im szans na awans do fazy pucharowej. Największą gwiazdą reprezentacji jest Keylor Navas.

Meksyk –  nigdy nie zaszedł dalej niż do ćwierćfinału. W tym roku bez wielkich gwiazd światowego formatu raczej też nie może liczyć na lepszy wynik. Ostatnie siedem turniejów kończyli w 1/8 finału.

USA – na mundial do Rosji, Amerykanie się nie zakwalifikowali, natomiast w Brazylii w 2014 roku udało im się zająć drugie miejsce w grupie wyprzedając Portugalię i Ghanę, ale w kolejnej rundzie przegrali z Belgią. Ich największy sukces to trzecie miejsce, jednak miało to miejsce w 1930 roku.

Hirving Lozano. fot. PressFocus

Mistrzostwa świata 2022 – grupy

Grupa AKatar, Ekwador, Senegal, Holandia
Grupa BAnglia, Iran, USA, Walia
Grupa CArgentyna, Meksyk, Arabia Saudyjska, Polska
Grupa DFrancja, Australia, Dania, Tunezja
Grupa EHiszpania, Kostaryka, Niemcy, Japonia
Grupa FBelgia, Kanada, Maroko, Chorwacja
Grupa GBrazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun
Grupa HPortugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Południowa

Kto awansował na mundial w Katarze?

Gra na Mistrzostwach Świata to marzenie wielu reprezentacji narodowych. Najsilniejsze zespoły grają na mundialu regularnie, jednak dotyczy to nielicznej grupy. Większość kadr o awans na turniej musiała powalczyć z wieloma wymagającymi rywalami. Z Europy udział w eliminacjach brało aż 55 reprezentacji narodowych. Były one podzielone na dziesięć grup, a zwycięzca każdej z nich gwarantował sobie wyjazd do Kataru. Drużyny z drugich miejsca natomiast musiały powalczyć o prawo gry na turnieju jeszcze w barażach. O przepustkę na mundial z Ameryki Północnej i Centralnej w trzeciej, decydującej rundzie walczyło osiem drużyn. Nieco mniej, bo sześć rywalizowało z Azji, a do stawki włączona została również Australia. 

Jako że większość zespołów z Afryki nie zajmuje wysokich pozycji w rankingu FIFA, kwalifikacje dla tamtejszej strefy, podobnie jak w przypadku Azji zostały podzielone na rundy. W trzeciej z nich rywalizowało dziesięć drużyn. Taka sama liczba brała udział w kwalifikacjach dla strefy Ameryki Południowej. Zasady kwalifikacji dla reprezentacji z poszczególnych federacji różniły się, ze względu na ilość zespołów, a także ich miejsca w rankingu FIFA. Sumując je wszystkie, w bezpośredniej rundzie eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze udział brało 89 reprezentacji narodowych. 

Udział w turnieju bierze pięć drużyn z Azji, pięć z Afryki, 13 z Europy, cztery z Ameryki Południowej, cztery z Ameryki Północnej i jedna z Australii i Oceanii. Po raz pierwszy udział w Mistrzostwach Świata weźmie Katar, któremu prawo do gry przysługuje z tytułu bycia gospodarzem. Jako że wiele zespołów europejskich zajmuje najwyższe miejsca w rankingu FIFA, Europie przysługuje najwięcej miejsc na mundialu, bo aż 13. 

Sprawdź także:

Reprezentacje na mundial 2022 – najczęściej zadawane pytania

Ile drużyn brało udział w eliminacjach do MŚ 2022?

Udział w eliminacjach brało udział 89 reprezentacji narodowych.

Ile drużyn awansowało na mundial w Katarze?

Prawo gry na Mistrzostwach Świata wywalczyły sobie 32 drużyny łącznie z gospodarzem.