Grupa B nadchodzących Mistrzostw Świata w Katarze może śmiało uchodzić za angielską kolonię na tle reszty. Rywalizować w niej będą aż trzy reprezentacje, których językiem urzędowym jest angielski: Anglia, Walia oraz Stany Zjednoczone. Jedynym wyjątkiem od tej reguły – a jednocześnie kadrą o najmniejszym potencjale na awans – jest kadra Iranu.
Mundial 2022 – grupa B
W teorii faworytem do szybkiego wywalczenia sobie awansu do fazy pucharowej może zostać tylko jedna drużyna. Choć grupa B nie zawiera w sobie tzw. “kelnerów”, to jednak pozycja wicemistrzów Europy znacznie przewyższa rywali. Reprezentacja Anglii stanowi prawdziwy gwiazdozbiór. I chociaż styl preferowany przez Garetha Southgate’a nierzadko bywa kwestionowany w ojczyźnie, daje on wymierne wyniki. Najlepszym przykładem na to niech będą wspomniane mistrzostwa Europy, w których Synowie Albionu ulegli Włochom dopiero po serii rzutów karnych. Ciekawie zapowiada się też walka o drugie miejsce gwarantujące awans.
Stany Zjednoczone zaliczyły bowiem w ostatnich latach prawdziwy skok jakościowy. Ich kadra to już nie pojedynczy zawodnicy występujący w europejskich ligach. Teraz to oni stanowią trzon i gwiazdy zespołu. Nie wolno też lekceważyć Walijczyków. Dowodzeni przez Garetha Bale’a zawodnicy udowodnili już podczas Euro 2016, że potrafią uprzykrzyć życie każdemu rywalowi. Najmniejsze szanse na awans mają piłkarze Iranu. Ci, jednak, przeszli jak burza przez azjatyckie eliminacje.
Sprawdź także:
Reprezentacja Anglii
Reprezentacja Anglii – czy jakiemukolwiek kibicowi piłki nożnej trzeba przybliżać siłę tej kadry? Niestety, Synowie Albionu jak dotąd z rzadka unoszą ciężar oczekiwań. Dość powiedzieć, że “kolebka futbolu” ma na koncie zaledwie jedno mistrzostwo świata. W dodatku zdobyte w 1966 roku na własnym terenie. Przy sukcesach Niemców, Włochów czy Francuzów, jest to kiepski dorobek. Ale pod wodzą Garetha Southgate’a Anglicy zaczęli notować wyniki zbliżone do satysfakcjonujących. Mundial w Rosji zakończyli tuż za podium, zaś z Euro 2021 przywieźli srebrne medale, przegrywając z Włochami w rzutach karnych.
Reprezentacja Anglii swoją siłę czerpie głównie z gwiazd rodzimej Premier League. Do najważniejszych graczy kadry można zaliczyć Harry’ego Kane’a, Raheema Sterlinga, Johna Stonesa czy Masona Mounta. To elitarni zawodnicy, nic więc dziwnego, że Synowie Albionu lecą do Kataru z jednym celem – sięgnięciem po Puchar Świata.
Reprezentacja Iranu
Zespół z Azji nie mógł mówić o szczęściu po losowaniu grup Mistrzostw Świata w Katarze. Reprezentacja Iranu, która ma za sobą udane eliminacje, trafiła do niezwykle wymagającego środowiska. We wspomnianych kwalifikacjach Irańczycy natrafili na tylko jednego godnego siebie rywala – Koreę Południową. Jednakże, jako że w tej strefie dwie kadry awansują na mundial, wyjazd do Kataru nigdy nie stał dla nich pod znakiem zapytania. Dość powiedzieć, że Irańczycy uzbierali ponad dwa razy więcej punktów (25 do 12) niż trzecie w zestawieniu Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Reprezentacja Iranu swoją siłę czerpie z ofensywy. Jej najdrożsi zawodnicy to właśnie napastnicy. Sardar Azmoun strzela gole dla Bayeru Leverkusen, Mehdi Taremi dla Porto, a Alireza Jahanbakhsh po przygodzie w Premier League zacumował w Eredivisie. To właśnie na nich rywale muszą uważać najbardziej.
Reprezentacja Stanów Zjednoczonych
Reprezentacja Stanów Zjednoczonych to jeden z głównych przykładów harmonijnego rozwoju. Wyłączając Mistrzostwa Świata w Rosji, USA wzięło udział we wszystkich mundialach od 1990 roku. Inną sprawą jest, że w eliminacjach do turnieju w Katarze wyniki nie do końca odzwierciedlały potencjał zespołu. Jankesi ustąpili bowiem pola nie tylko rewelacyjnej Kanadzie, ale i Meksykowi. Byli o krok od konieczności występów w barażach; ich przewagą nad czwartą Kostaryką były bowiem jedynie bramki. Ale gracze selekcjonera Berhaltera jadą na mundial – i to z określonymi oczekiwaniami.
Reprezentacja Stanów Zjednoczonych celuje w wyrównanie swego najlepszego rezultatu, czyli awansu do ćwierćfinału w 2002 roku. Trzeba przyznać, że przy odpowiedniej drabince nie jest to plan niewykonalny. O sile USA stanowią piłkarze o znacznej renomie w najsilniejszych europejskich ligach. Christian Pulisic to skrzydłowy Chelsea, zaś Sergino Dest występuje w Barcelonie. Do tego dodać należy Westona McKenniego z Juventusu, a także rzeszę innych obiecujących graczy, odciskających swoje piętno na Starym Kontynencie.
Reprezentacja Walii
“Reprezentacja Walii, golf, Real Madryt – w tej kolejności”. W taki sposób kibice – oraz piłkarze kadry narodowej – naśmiewali się z doniesień na temat braku zaangażowania Garetha Bale’a w życie Królewskich. I choć był to żart, znajduje się w nim ziarno prawdy. Bale zawsze z wielką estymą mówił o grze w narodowych barwach i to tam błyszczał najregularniej w przekroju ostatniej dekady.
Reprezentacja Walii potrzebowała baraży, by zakwalifikować się na Mistrzostwa Świata w Katarze. W grupie lepsi okazali się Belgowie. Wyspiarze nie bez kłopotów, ale rozprawili się z Austrią, a później Ukrainą.
Trzeba pamiętać, że nie jest to już ten sam zespół, który podczas Euro 2016 zachwycił kontynent, awansując aż do półfinału. Gwiazdą i kapitanem drużyny pozostał Gareth Bale, który opuścił już jednak klubową piłkę w Europie. Jedenastkę Walijczyków tworzą jednak w głównej mierze zawodnicy występujący w Premier League, można więc liczyć na określoną jakość.
Terminarz grupy B
Tabela grupy B
Miasta i stadiony grupy B
Spotkania grupy B odbędą się na aż czterech różnych stadionach. Najwięcej, bo trzy z nich obejrzą kibice zgromadzeni na trybunach Ahmed bin Ali Stadium w Ar-Rajjan. Starcie Anglii z Iranem będzie miało miejsce na Khalifa International Stadium. Synowie Albionu zmierzą się ze Stanami Zjednoczonymi na stadionie Al-Bayt w mieście Al-Chaur, zaś ostatni pojedynek w grupie – Jankesów z Iranem – odbędzie się w Dosze, na stadionie Al-Thumama.