Lewandowski na 2. miejscu
Kto powinien tytułować się mianem “najlepszego napastnika Europy”? Ten, który prowadzi w wyścigu o Złotego Buta, czy ten, który strzelił najwięcej goli? W tej chwili miejsce numer jeden zajmuje Mohamed Salah – gwiazda Liverpoolu zdobyła 27 bramek. Jeszcze przed piątkowymi meczami za plecami Egipcjanina znajdował się Robert Lewandowski, który ma na koncie 25 trafień.
Jednak Polak stracił pozycję wicelidera na rzecz Viktora Gyokeresa. Snajper Sportingu we wczorajszym meczu z Moreirense popisał się hat-trickiem. Reprezentant Szwecji może pochwalić się już 34 golami w tym sezonie Liga Portugal. Dlaczego 26-latek plasuje się “dopiero” na 2. lokacie? To efekt współczynnika ligowego.
W rozgrywkach takich jak Premier League czy La Liga (top 5 Starego Kontynentu), wynosi on 2, natomiast w Portugalii czy Holandii liczbę goli mnoży się przez 1,5. Dlatego Salah w wyścigu o Złotego Buta ma 54 punkty, Gyokeres 51, a Lewandowski 50. Egipcjanin szansę na odpowiedź otrzyma w niedzielę – Liverpool zagra z Leicester. Z kolei Polak już w sobotę sprawdzi defensywę Celty Vigo.
Komentarze