stadium-image
IMAGO/Alberto Gandolfo
Torino FC

Torino FC

Serie A
Rok założenia: 1906
Przydomek: Granata
Barwy: burgundowe
Prezes: Urbano Cairo
Trener: Paolo Vanoli
Strona: torinofc.it
Pojemność: 27958
Adres: Via Arcivescovado 1, 10121 Turyn

Następny mecz

Torino

Serie A |

24 listopada 2024

15:00

Monza
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 21 listopada 2024 13:44.

Sukcesy

Mistrzostwo Włoch

7 razy

Zdobyte w 1928, 1943, 1946, 1947, 1948, 1949, 1976

Puchar Włoch

5 razy

Zdobyty w 1936, 1943, 1968, 1971, 1993

Finał Pucharu UEFA

1 raz

Osiągnięty w 1992

Newsy

Torino FC – terminarz i wyniki

Torino FC – skład i statystyki

Torino FC – transfery

Wiele osób prawdopodobnie nie wie, ale kiedyś Torino FC było zdecydowanie najlepszym klubem na włoskiej ziemi. Piłkarze tej drużyny stanowili zaś praktycznie całą podstawową jedenastkę narodowej reprezentacji… Obecnie to natomiast ekipa, która walczy tylko o zachowanie ligowego bytu w Serie A. Jak na przestrzeni lat kształtowała się historia Torino FC? Poznaj najważniejsze fakty na temat drużyny z Piemontu. Poniżej możesz znaleźć nie tylko podstawowe informacje, ale także statystyki, czy aktualny skład.

Klub został założony w 1906 roku

Torino FC (przydomki tego zespołu to Granata i Toro – Byki) może pochwalić się bardzo bogatą historią. Klub z Piemontu został założony 3 grudnia 1906 roku. Co ciekawe, do tego wydarzenia przyczyniło się kilka osób związanych… z Juventusem FC; lokalnym rywalem, z którym do teraz Torino FC toczy zażarte boje określane mianem Derby della Mole.

Za powstanie obu ekip z Piemontu odpowiadał Alfredo Dick. Tamtego grudniowego wieczora włoski biznesmen (pochodzenia szwajcarskiego) zaprosił do browaru Voigt kilka osób. W tym gronie znajdował się m.in. Vittorio Pozzo (selekcjoner, który zdobył z Italią dwa tytuły Mistrzów Świata). Panowie doszli do porozumienia, a ta sytuacja stała się początkiem konfliktu pomiędzy kibicami Juventusu FC, a Torino FC. Prezesem klubu został mianowany Hans Schoenbrod. Już kilkanaście dni potem (16 grudnia) Torino FC rozegrało pierwsze spotkanie (zwycięstwo 3:1 nad Pro Vercelli). Natomiast premierowy mecz derbowy miał miejsce 13 stycznia 1907 roku. Wówczas Torino FC pokonało Starą Damę 2:1.

Okres wielu sukcesów Torino FC

W pierwszych sezonach po założeniu klubu Byki radziły sobie znakomicie. Torino FC już w 1907 roku wywalczyło Wicemistrzostwo Włoch. Ekipa z Piemontu potrafiła skutecznie rywalizować także w międzynarodowych turniejach. W 1915 roku Torino FC mogło zdobyć pierwsze Scudetto. Byki miały niewielką stratę do Genoi CFC (dwa oczka) i bezpośredni mecz w zanadrzu. Rozgrywki zostały jednak przerwane z powodu wybuchu I Wojny Światowej i to ekipa z Genui została uznana Mistrzem Włoch. Byki zajęły pierwsze miejsce w sezonie 1926/27.

Później jednak Scudetto zostało im odebrane. Włodarze Serie A uznali, że mecz pomiędzy Torino FC, a Juventusem FC (zakończony triumfem Byków 2:1) nie został rozegrany uczciwie. Wszystko ze względu na to, że przekupiony został defensor Starej Damy, Luigi Allemandi. Co się odwlecze, to nie uciecze. Sezon później klub z Piemontu był już najlepszy. W ostatniej potyczce Byki zremisowały z AC Milan 2:2. Najważniejszymi piłkarzami tamtego składu byli Julio Libonatti, Adolfo Baloncieri i Gino Rossetti (nazywano ich Trio delle Meraviglie albo Trio of Wonders), którzy zdobyli łącznie…. 89 goli.

Grande Torino i wielka tragedia….

W kolejnych latach Bykom wiodło się różnie. Raz ekipa z Turynu była w czołówce, a raz walczyła o utrzymanie (w sezonie 1934/35). Od tamtej pory Torino FC zaczęło się na nowo odradzać. Turyńczykom udało się zanotować m.in. pierwszy triumf w Coppa Italia. W 1939 roku prezesem klubu został Ferruccio Novo. Jego przyjście zapoczątkowało powstanie ekipy określanej jako Grande Torino. Byki w latach 1943-1949 sięgnęły po pięć tytułów mistrzowskich. Dodatkowo ekipa z Piemontu stała się pierwszym zespołem, który w jednym sezonie zdobył Scudetto i Coppa Italia (1942/43). W tamtych czasach piłkarze Torino FC stanowili trzon reprezentacji narodowej. Niekiedy dochodziło do tego, że na boisku było… dziesięciu graczy Byków. Najważniejszym piłkarzem tamtej złotej ery w dziejach Torino FC był Valentino Mazzola.

Kto wie, w jakim miejscu byłby dzisiaj klub z Piemontu, gdyby nie tragedia, jaka wydarzyła się 4 maja 1949 roku. Wtedy to w katastrofie lotniczej zginęło 31 osób (nikt nie przeżył). W tym gronie znajdowali się nie tylko wszyscy piłkarze, ale także trenerzy, działacze, dziennikarze, masażysta i członkowie załogi. Samolot rozbił się na wzgórzu Superga, uderzając o mury tamtejszej bazyliki. Warto dodać, że ekipa z Piemontu wracała do Turynu po towarzyskim spotkaniu z Benfiką, w Lizbonie… Z Grande Torino pozostało tylko trzech zawodników, którzy z różnych przyczyn nie mogli polecieć na towarzyskie spotkanie do Portugalii. W sezonie 1948/49 Torino FC zostało Mistrzem Włoch wyprzedzając o pięć oczek Inter Mediolan. W ostatnich spotkaniach grali w zdecydowanej większości młodzieżowcy.

Trudny powrót do normalności

Tragedia z 1949 roku odcisnęła bardzo duże piętno. Wyniki uzyskiwane przez Byki były coraz gorsze. Doszło nawet do pierwszego w historii spadku do Serie B (w sezonie 1958/59). Minęło dobrych kilka lat, zanim ekipa z Piemontu znowu zaczęła grać o wysokie pozycje w najwyższej klasie rozgrywkowej. Turyńczycy szybko wrócili do Serie A, a w sezonie 1964/65 zajęli nawet trzecie miejsce (za Interem i Milanem). Nie da się jednak ukryć, że od momentu katastrofy lotniczej Torino FC już nigdy nie odzyskało dawnego blasku. Co prawda ta ekipa wygrała jeszcze trzy Puchary Włoch, a nawet raz zgarnęła Scudetto (w kampanii 1975/76), lecz trudno to porównywać do okresu absolutnej dominacji przed fatalnym w skutkach lotem z Lizbony do Turynu….

Torino FC na arenie międzynarodowej

Kiedy w sezonie 1988/89 Byki ponownie opuściły Serie A, mało kto przypuszczał, że ekipa z Piemontu będzie w stanie zanotować dobry wynik w europejskich pucharach. Tak się jednak stało już kilka lat potem. Najpierw Byki szybko wróciły do najwyższej klasy rozgrywkowej. Potem zakwalifikowały się do Pucharu UEFA. Klub z Turynu awansował aż do finału (w 1992 roku) po drodze eliminując Real Madryt. W decydujących spotkaniach turyńczycy mierzyli się z Ajaxem. We Włoszech było 2:2. Mecz rewanżowy zakończył się rezultatem 0:0 i to rywale okazali się ostatecznie triumfatorami. Torino FC mogło mówić o sporym pechu, ponieważ gracze tej ekipy trzykrotnie trafiali w obramowanie bramki przeciwników (raz w ostatniej minucie).

Torino FC – obecnie Byki coraz częściej walczą tylko o utrzymanie

Ostatni sukces tego zespołu miał miejsce w 1993 roku. Wówczas ekipa z Turynu wygrała rozgrywki Pucharu Włoch. Od tego momentu Torino kilka razy spadło z Serie A, a w 2005 roku klub z Piemontu… ogłosił bankructwo. W sierpniu tego roku do życia powołano podmiot Torino Football Club. Fani Byków musieli czekać na lepsze czasy bardzo długo, bo aż do kampanii 2013/14. Wtedy to pod batutą Gian Piero Ventury ekipa z Piemontu zajęła siódme miejsce w Serie A i zakwalifikowała się do Ligi Europy. Ostatecznie Byki zostały wyeliminowane dopiero w 1/8 finału po dwumeczu z rosyjskim Zenitem. Ważnymi ogniwami tamtej drużyny byli m.in. Kamil Glik oraz Ciro Immobile.

W kampanii 2018/19 Byki znowu zakwalifikowały się do eliminacji, których stawką była gra w Lidze Europy. Ekipa z Piemontu przegrała jednak w ostatniej rundzie kwalifikacji z Wolverhampton Wanderers. W sezonie 2019/20 Byki ledwo uniknęły spadku. W obecnie trwających rozgrywkach (stan na marzec 2021 roku) Torino FC także walczy tylko o zachowanie ligowego bytu. Warto dodać, że barwy tego klubu reprezentuje Karol Linetty.