stadium-image
IMAGO/Simon West

Southampton FC

Championship
Rok założenia: 1885
Przydomek: Święci
Barwy: czerwono-biało-czarne
Prezes: Henrik Kraft
Stadion: St Mary' Stadium
Pojemność: 32384
Adres: Britannia Road, SO14 5FP Southampton

Southampton - piłkarze

Sukcesy

Wicemistrzostwo Anglii

1 raz

Zdobyte w 1984

Puchar Anglii

1 raz

Zdobyty w 1976

Newsy

Southampton – terminarz i wyniki

Southampton – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Southampton w Championship

Southampton – transfery

Southampton FC - historia klubu

Southampton Football Club jest zespołem z południowej części Anglii i ma siedzibę w hrabstwie Hampshire. Drużyna znana jest wśród fanów futbolu pod przydomkiem The Saints, czyli Święci. Wynika to z korzeni klubu, które sięgają 1885 roku. Wówczas dzisiejszy Southampton został utworzony jako St. Mary’s Church YMA, za sprawą Stowarzyszenia Młodych Mężczyzn, które działało przy wspominanym Kościele św. Marii.

Southampton FC mimo wielu lat tradycji nie może pochwalić się spektakularnymi osiągnięciami, w porównaniu ze sporą częścią innych angielskich klubów. Największy wyczyn Świętych na krajowym podwórku to zwycięstwo w Pucharze Anglii w sezonie 1975/76 oraz wywalczenie wicemistrzostwa kraju w kampanii 1983/84. Na arenie międzynarodowej najlepszym wynikiem zespołu Southampton jest dojście do ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharów w sezonie 1976/77. Klub długo musiał czekać na debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii. Od XXI wieku w ekipie Świętych zaczęli występować Polacy z różnym powodzeniem.

Długa i kręta droga do elity

Początkowo drużyna z południa Anglii nie występowała w żadnych oficjalnych rozgrywkach. Od kampanii 1891/92 przystąpiła do zmagań o Puchar Anglii, natomiast od 1894 roku dołączyła do ligowych zmagań (nowo utworzonej półprofesjonalnej Southern Football League) pod nazwą Southampton St Mary. W 1896 roku drużyna występowała już pod nazwą Southampton i stała się mocną siłą na południu, wygrywając trzy razy z rzędu we wspomnianej lidze regionalnej. W kampanii 1899/00 Southampton doszedł do finału Pucharu kraju, ale uległ w nim zespołowi Bury FC 0:4.

W 1920 roku Southampton występował na trzecim poziomie rozgrywkowym w Anglii i po dwóch sezonach awansował na zaplecze elity. W drugiej lidze Święci grali nieprzerwanie do 1953 roku, w którym to nie zdołali się utrzymać. Do końca lat 60. XX w. Southampton rywalizował na trzecim poziomie rozgrywkowym. W 1966 roku ekipa z południa kraju mogła cieszyć się z historycznego awansu na najwyższy szczebel zmagań w Anglii, po tym, jak zajęła drugą pozycję na zapleczu.

Podróż między ligami, trofeum i gra w Europie

Do kampanii 1973/74 Southamton grał w elicie, a najlepszym miejscem klubu była siódma pozycja (dwukrotnie). W tym czasie Święci zadebiutowali na arenie międzynarodowej, ale bez powodzenia walczyli w Pucharze Miast Targowych, a później Pucharze UEFA. Po degradacji Southampton przez pięć lat grał na zapleczu ekstraklasy, ale to właśnie w tym okresie zanotował swoje najlepsze wyniki w Pucharze kraju i poza granicami Anglii.

W kampanii 1975/76 Święci wygrali Puchar FA, wygrywając w decydującym starciu z Manchesterem United 1:0. Dzięki temu sukcesowi Southampton w kolejnym sezonie mógł wystąpić w Pucharze Zdobywców Pucharów Europy. Święci doszli do ćwierćfinału i był to, jak się później okazało najlepszy wynik tej drużyny w znaczących rozgrywkach poza granicami Anglii. Wówczas Southampton przegrał w dwumeczu z Anderlechtem 2:3.

Powrót do elity, wicemistrzostwo i walka o byt w Premier League

Po sezonie 1977/78 Southampton ponownie awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej i występował w niej nieprzerwanie do 2005 roku. W kampanii 1983/84 Święci uzyskali najlepszy wynik w historii swoich występów w elicie i zdobyli wicemistrzostwo kraju. Wówczas Southampton był gorszy w lidze tylko od Liverpoolu. Do tego miejsca klub poprowadził Steve Moran, który z 21 trafieniami został królem strzelców rozgrywek. Rok później Święci zakończyli zmagania na piątej pozycji w ekstraklasie. Od samego początku istnienia Premier League (1992 rok) Southampton zaciekle musiał bronić się przed degradacją. Ostatecznie po sezonie 2004/05 Święci spadli z ligi, zajmując ostatnie miejsce.

W latach 2009-2011 klub występował nawet na trzecim szczeblu rozgrywkowym w Anglii, ale następnie uzyskiwał awanse w dwóch kolejnych sezonach i ponownie powrócił do Premier League, w której występuje po dziś dzień. Od 2012 roku najlepszym miejscem Southampton było zajęcie szóstej pozycji na koniec sezonu 2015/16. Święci dwukrotnie, ale bez powodzenia brali udział w zmaganiach Ligi Europy, a w kampanii 2016/17 doszli do finału Pucharu Ligi Angielskiej, w którym ulegli Manchesterowi United 2:3.

Polacy w FC Southampton

W XXI wieku w Southampton zaczęli występować Polacy. W 2005 roku zawodnikami tego klubu zostali Tomasz Hajto i Kamil Kosowski, jednak obaj długo nie zagrzali miejsca w ekipie Świętych. Na początku stycznia 2006 roku szeregi Southampton zasilili Grzegorz Rasiak i Bartosz Białkowski, którzy odegrali w zespole zdecydowanie większe role niż wcześniej wymienieni Polacy. Rasiak w 87 meczach strzelił dla Świętych 33 bramki. Po roku do tej dwójki dołączył Marek Saganowski i zanotował dla Southampton 19 trafień. Przez dwa lata (2012-2014) bramkarzem Świętych był Artur Boruc, który rozegrał dla tego klubu 50 meczów, natomiast od lipca 2017 roku piłkarzem Southampton jest Jan Bednarek, który spośród wszystkich rodaków już zanotował najwięcej występów dla klubu z południa Anglii.

Southampton FC - właściciele

80 procent akcji klubu należą do Sport Republic. Na początku 2022 roku zostały one sprzedane przez Jisheng Gao. Pozostałe 20 procent pozostają w rękach Kathariny Leibherr, córki byłego właściciela klubu Marcusa.