Reprezentacja Chorwacji to srebrny (2018) i brązowy medalista (1998, 2022) mistrzostw świata. Chorwaci dotychczas mieli również okazję sześciokrotnie występować w finałach mistrzostw Europy. Na Euro 2024 wystąpią po raz siódmy
Chorwacja
Reprezentacja Chorwacji – podstawowe informacje
Drużyna | Reprezentacja Chorwacji |
Witryna internetowa | hns-cff.hr |
Trener | Zlatko Dalic |
Największa gwiazda | Luka Modrić |
Stadion | Maksimir, Poljud, Gradski vrt |
Rok założenia | 1912 |
Barwy | biało-czerwono-niebieskie |
Liczba występów na Euro | 7 |
Największy sukces na Euro | Ćwierćfinał (1996, 2008) |
Liczba występów na Mistrzostwach Świata | 6 |
Największy sukces na MŚ | Wicemistrzostwo świata (2018) |
Reprezentacja Chorwacji – najbliższy mecz
Reprezentacja Chorwacji – wyniki i terminarz meczów
Chorwacja – historia reprezentacji
Reprezentacja Chorwacji w piłce nożnej istnieje nieprzerwanie dopiero od początku lat 90. XX w., czyli po odzyskaniu niepodległości przez ten kraj. Wcześniej piłkarze urodzeni na terenie Chorwacji występowali w kadrze ówczesnej Jugosławii. W latach 1919-39 rodowici Chorwaci reprezentowali Królestwo Jugosławii, natomiast od 1945 do 1991 r. byli członkami Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii. Warto zaznaczyć, że Chorwacki Związek Piłki Nożnej powstał w 1912 roku, a w pierwszych latach XIX w. zostało utworzonych kilka chorwackich klubów, natomiast pierwsze zetknięcie z piłką w tym kraju pojawiło się już w końcówce XVIII w.
Na krótki czas – w latach 1941-45 wydzielone było Niepodległe Państwo Chorwackie, a w 1940 r. kadra narodowa tego kraju rozegrała pierwsze nieoficjalne spotkanie w historii jako Chorwacja. Wówczas Ogniści, bo taki przydomek nosi reprezentacja, zagrali ze Szwajcarią w Zagrzebiu i wygrali 4:0. Za pierwsze oficjalne spotkanie Chorwacji uznaje się mecz z 8 września 1941 r., kiedy to bałkańska kadra zmierzyła się w Bratysławie ze Słowacją, a potyczka zakończyła się remisem 1:1. Łącznie do 1945 r. Chorwacja rozegrała 19 meczów towarzyskich.
Zanim nastąpił rozpad Jugosławii, to w nieoficjalnym starciu nowoczesna reprezentacja Chorwacji zmierzyła się 17 października 1990 r. w Zagrzebiu ze Stanami Zjednoczonymi i wygrała 2:1. Przed formalnym ogłoszeniem niepodległości, które nastąpiło 8 października 1991 r. Chorwaci rozegrali jeszcze dwa towarzyskie spotkania. Chorwacja została po raz drugi przyjęta do FIFA 3 lipca 1992 r. (na krótki czas była wcześniej jej członkiem od 1941 r.). Pierwszym oficjalnym meczem niepodległej Chorwacji było starcie z Australią 5 lipca 1992 r. Wówczas w Melbourne popularni Ogniści przegrali 0:1.
Chorwacja na mistrzostwach świata i Europy
Na dużej ważnej imprezie międzynarodowej reprezentacja Chorwacji zadebiutowała podczas Euro w 1996 r., które odbyło się w Anglii. Wówczas Ogniści doszli do ćwierćfinału tych zmagań. Niezwykle udany okazał się dla Chorwatów premierowy występ na Mistrzostwach Świata we Francji w 1998 r. Na tym turnieju Chorwaci zdobyli brązowy medal, pokonując w decydującym starciu Holandię 2:1, a królem strzelców został Davor Suker z sześcioma trafieniami. Na dwóch kolejnych mundialach Chorwaci nie wychodzili z grupy, a następnie nie zakwalifikowali się na MŚ w RPA w 2010 r. Cztery lata później Ogniści znów nie wyszli z grupy.
Największy sukces w reprezentacyjnej piłce Chorwacja osiągnęła w 2018 r. podczas Mundialu w Rosji. Wtedy Chorwaci zostali wicemistrzami globu, ulegając w finale Francji 2:4. Najlepszym piłkarzem turnieju wybrano Lukę Modricia, który zanotował na tych mistrzostwach dwa gole. Do triumfu mocno przyczynili się także Mario Mandżukić i Ivan Perisić, którzy zdobyli po trzy bramki. Cztery lata, podczas katarskiego mundialu, niewiele brakowało, a powtórzyliby to osiągniecie. Ostatecznie uplasowali się jednak na trzecim miejsscu.
Na mistrzostwach Europy Chorwaci doszli maksymalnie do ćwierćfinału. Miało to miejsce dwukrotnie, oprócz wspomnianego 1996 r. także w 2008 r. podczas rywalizacji w Austrii i Szwajcarii. Dotychczas tylko raz zabrakło chorwackiej kadry na Euro – w 2000 r. W 2004 i 2012 r. Ogniści kończyli zmagania na fazie grupowej, natomiast w 2016 r. odpadli w 1/8 finału, przegrywając po dogrywce z późniejszymi mistrzami – reprezentacją Portugalii. Podobnie było podczas Euro 2020. Chorwacja nie zdołała przebić się do ćwierćfinału.
Ważni piłkarze chorwackiej kadry
W marcu 2021 r. Luka Modrić został piłkarzem z największą liczbą gier w reprezentacji Chorwacji, wyprzedzając Darijo Srnę, który do 2016 r. zanotował 134 występy w narodowych barwach. Trzeci na liście graczy z największą liczbą meczów jest Ivan Perisić Pletikosa, który wystąpił w ponad 120 meczach.
Klasyfikację najlepszych strzelców w historii reprezentacji Chorwacji otwiera Davor Suker, który zanotował 45 goli w 69 meczach w latach 1991-2002. Drugiej miejsce w tym zestawieniu zajmują Mario Mandżukić z 33 trafieniami w 88 spotkaniach i Ivan Perisić z 33 bramkami w 129 występach).
Reprezentacja Chorwacji na Euro 2020
Reprezentacja Chorwacji była jednym z finalistów Euro 2020 i rywalizowała w grupie D razem z zespołami Anglii, Czech i Szkocj. Chorwaci z czterema punktami na koncie zajęli drugie miejsce i awansowali do 1/8 finału, gdzie przyszło im się zmierzyć z Hiszpanią. Obie drużyny stworzyły kapitalne widowisko. W regulaminowym czasie gry mecz zakończył się remisem 3:3 i potrzebna była dogrywka. W niej skuteczniejsi okazali się Hiszpanie, którzy ostatecznie wygrali 5:3 i awansowali do najlepszej ósemki.
Droga reprezentacji Chorwacji na Euro 2024
Reprezentacja Chorwacji awans na Mistrzostwach Europy w Niemczech wywalczyła zajmując drugie miejsce w eliminacyjnej grupie D. Drużyna Zlatko Dalicia zdobyła 16 punktów w ośmiu rozegranych spotkaniach (bilans: 5-1-2), ustępując o jeden punkt reprezentacji Turcji. Za swoimi plecami zostawiła natomiast Walię, Armenię i Łotwę.
Selekcjoner reprezentacji Chorwacji
Zlatko Dalić jest selekcjonerem reprezentacji Chorwacji od 2017 roku, a już po roku pracy poprowadził ją do największego sukcesu w historii. Podczas mundialu w 2018 roku Chorwacja dotarła aż do finału, gdzie musiała uznać wyższość Francji i pozostało jej świętowanie wicemistrzostwa świata. Podczas katarskiego mundialu była bliska powtórzenia tego sukcesu, ale zakończyła rywalizację na trzecim miejscu. Teraz Chorwaci mają nadzieję na pierwszy sukces w finałach Mistrzostw Europy. Do tej pory ich najlepszym osiągnięciem było tylko dotarcie do ćwierćfinału.