Następny mecz
ŁKS Łódź - piłkarze
Newsy
Znicz Pruszków – ŁKS Łodź: typy, kursy, zapowiedź (23.11.2024)
1 Liga i Betclic zaprezentowali nowe trofeum. Rusza Betclic Trophy Tour
ŁKS Łódź – Polonia Warszawa: typy, kursy, zapowiedź (08.11.2024)
Pary 1/8 finału Pucharu Polski. Już po losowaniu
ŁKS – Ruch Chorzów: gdzie oglądać? Transmisja w TV i online (03.11.2024)
Stal Rzeszów – ŁKS Łódź: typy, kursy, zapowiedź (26.10.2024)
ŁKS Łódź – Stal Stalowa Wola: typy, kursy, zapowiedź (20.10.2024)
GKS Tychy – ŁKS Łódź: gdzie oglądać? Transmisja i stream online (06.10.2024)
GKS Tychy – ŁKS Łódź: typy, kursy, zapowiedź (06.10.2024)
ŁKS zatrzymany, co za pudło Pirulo [WIDEO]
Michał Mokrzycki dla Goal.pl: Spokojnie stać mnie co najmniej na granie w Ekstraklasie
ŁKS – Wisła Płock: gdzie oglądać? Transmisja w TV i online (30.09.2024)
ŁKS – Wisła Płock: typy, kursy, zapowiedź (30.09.2024)
Tak ŁKS Łódź strzelił sobie gola. Co zrobił Bobek? [WIDEO]
Bruk-Bet Termalica – ŁKS Łódź: gdzie oglądać? Transmisja i stream online (21.09.2024)
ŁKS Łódź – terminarz i wyniki
Najlepsi strzelcy ŁKS-u Łódź w 1 Lidze
Łódzki Klub Sportowy to polski klub piłkarski z siedzibą w Łodzi. Dwukrotny mistrz Polski i zdobywca krajowego pucharu. Od 2024 roku występujący w I lidze, zajmujący jednocześnie szóste miejsce w tabeli wszechczasów Ekstraklasy.
Początki i udział w założeniu Ligi Polskiej
W 1908 roku Henryk Lubawski, Arnold Heiman i Jerzy Hirszberg rozpoczęli działania organizacyjne, mające na celu powstanie klubu sportowego. Osiągnęli cel rok później – 14 sierpnia 1909 roku powstał Łódzki Klub Sportowy.
ŁKS od początku istnienia miał spore znaczenie w funkcjonowaniu polskiej piłki nożnej. Już w 1924 roku wykreował pierwszego reprezentanta kraju, Wawrzyńca Cyla. Trzy lata później Rycerze Wiosny brali zaś udział przy organizacji pierwszej Ligi Polskiej. W swoim pierwszym spotkaniu w jej ramach, ŁKS zmierzył się z Klubem Turystów Łódź.
ŁKS Łódź – powojenne sukcesy i obecna szarość
Swoje największe sukcesy łodzianie odnotowali po II wojnie światowej. W 1953 roku awansowali do Ekstraklasy, a po roku sięgnęli już po wicemistrzostwo. W 1957, zaś, do gabloty Rycerzy Wiosny trafiło pierwsze trofeum – Puchar Polski. Rok później dołożyli do niego klejnot w koronie – mistrzostwo kraju.
Końcówka lat 60. zapoczątkowała najgorszy okres w historii klubu. Co prawda w 1974 roku ŁKS mógł poszczycić się dwoma medalistami mistrzostw świata – Mirosławem Bulzackim i Janem Tomaszewskim – ale klub nie był w stanie rywalizować o najwyższe cele. Dopiero lata 90. przyniosły przełom. ŁKS w 1993 roku zajął trzecie miejsce w lidze, a rok później dotarł do finałów Pucharu i Superpucharu Polski. Wreszcie, w 1998 roku Rycerze Wiosny wygrali drugie w historii mistrzostwo kraju. To pozwoliło im zmierzyć się w eliminacjach do Ligi Mistrzów, gdzie ulegli późniejszemu triumfatorowi rozgrywek – Manchesterowi United.
XXI wiek to dla fanów Łódzkiego Klubu Sportowego rollercoaster. Rycerze Wiosny lawirują pomiędzy trzecią, drugą, pierwszą ligą i Ekstraklasą. Kampanię 2019/2020 spędzili w najwyższej klasie rozgrywkowej, ale natychmiast się z nią pożegnali. Od 2020 roku występowali w I lidze.
Powrót do Ekstraklasy i spadek do 1 Ligi
Zatrudnienie Kazimierza Moskala okazało się strzałem w dziesiątkę. Pod jego wodzą drużyna zajęła pierwsze miejsce w tabeli Fortuna 1 Ligi w sezonie 2022/23 i wywalczyła upragniony awans do Ekstraklasy. W niej drużyna spisywała się jednak bardzo słabo, w efekcie czego w październiku dokonano zmiany na stanowisku szkoleniowca. Zajmującą wówczas ostatnie miejsce w tabeli drużynę objął Piotr Stokowiec. Zmiana ta nie przyniosła jednak pożądanego efektu. W lutym 2024 roku władze klubu postanowiły powierzyć prowadzenie zespołu Marcinowi Matysiakowi. Ostatecznie jednak ŁKS-owi nie udało się utrzymać w Ekstraklasie.