Następny mecz
Newsy
Kolejny klub z Betclic 1. Ligi na finansowym zakręcie
Warchoł wyjedzie z Polski? Niespodziewany kierunek w przypadku piłkarza Górnika Łęczna [NASZ NEWS]
Marek Zub ze sposobem na Ireneusza Mamrota. Walka o baraże w meczu Stal – Górnik
Górnik Łęczna – Stal Stalowa Wola gdzie oglądać? Transmisja w TV i online (01.12.2024)
Górnik Łęczna – Stal Stalowa Wola: typy, kursy, zapowiedź (01.12.2024)
Górnik Łęczna – GKS Tychy: gdzie oglądać? Transmisja i stream online (23.11.2024)
Górnik Łęczna – GKS Tychy: typy, kursy, zapowiedź (23.11.2024)
1 Liga i Betclic zaprezentowali nowe trofeum. Rusza Betclic Trophy Tour
Wisła Płock – Górnik Łęczna: gdzie oglądać? Transmisja w TV i online (10.11.2024)
Wisła Płock – Górnik Łęczna: typy, kursy, zapowiedź (10.11.2024)
Górnik Łęczna – Termalica Bruk-Bet Nieciecza: typy, kursy, zapowiedź (02.11.2024)
Pogoń Siedlce – Górnik Łęczna: gdzie oglądać? Transmisja i stream online (26.10.2024)
Pogoń Siedlce – Górnik Łęczna: typy, kursy, zapowiedź (26.10.2024)
Kontrowersje po spotkaniu Górnik Łęczna – Wisła Kraków. “Mecz nie powinien się rozpocząć”
Rodado nie był w dobrej dyspozycji. Jop zdradził powody wczesnej zmiany
Górnik Łęczna – terminarz i wyniki
Najlepsi strzelcy Górnika w 1 Lidze
Górnik Łęczna to klub, który powstał stosunkowo niedawno, ale na przestrzeni tych lat miał burzliwą historię. Zespół od B-klasy szybko awansował do Ekstraklasy, ale zarzuty korupcyjne wyhamowały rozwój Górnika Łęczna. W ostatnich latach to jednak klub, który kilkakrotnie gościł na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce.
Górnik Łęczna – historia klubu
Największe polskie kluby takie jak Legia Warszawa, Wisła Kraków czy Lech Poznań powstawały na początku XX wieku. Górnik Łęczna swoją działalność rozpoczął znacznie później, bo w 1979 roku. Drużyna ta była zmuszona do występów od B-klasy, czyli najniższego szczebla rozgrywkowego w Polsce. Z roku na rok Górnik Łęczna budował swoją markę na Lubelszczyźnie. Już w pierwszym sezonie “Zielono-Czarni” uzyskali awans do A-klasy, a następnie ligi okręgowej. Grając w 4. lidze Górnik Łęczna w 1983 roku wywalczył Puchar Polski Lubelskiego ZPN.
Kolejne dwie dekady Górnik Łęczna spędził w 3. i 2 lidze. Pierwszy awans do Ekstraklasy pojawił się na początku XXI wieku.
Górnik Łęczna wciąż nie ma w dorobku takich tytułów jak Mistrz Polski czy zdobywca Pucharu Polski (na poziomie centralnym). To klub, dla którego każdy sezon spędzony na poziomie Ekstraklasy jest dużym sukcesem. Jak na razie Górnik Łęczna ma w swoim dorobku osiem sezonów w Ekstraklasie i 16 w rozgrywkach drugoligowych.
Stadion Górnika Łęczna to mały obiekt, który może pomieścić około siedem tysięcy widzów. Zlokalizowany jest w Łęcznej przy ulicy Jana Pawła II 13. Barwy Górnika Łęczna są zielono-czarne. Przydomek piłkarzy to właśnie “Zielono-Czarni” lub “Duma Lubelszczyzny”.
Historyczny awans i korupcyjny cień
Ponad 20 lat Górnik Łęczna czekał, żeby po raz pierwszy wystąpić w Ekstraklasie. Sztuka ta udała się temu klubowi po sezonie 2002/2003, w którym to klub z Łęcznej zajął trzecie miejsce w drugoligowych rozgrywkach, co pozwoliło na grę w barażu. Tam “Zielono-Czarni” byli lepsi od drużyny Świt Nowy Dwór Mazowiecki i historyczny awans do Ekstraklasy stał się faktem.
Po awansie Górnik Łęczna pozostał w Ekstraklasie aż przez cztery kolejne lata. “Duma Lubelszczyzny” zajmowała ósme, siódme i dwukrotnie trzynaste miejsce. To pozwalało zachować ligowy byt. W tamtym czasie na jaw wyszła jednak afera korupcyjna, w którą był zamieszany klub z Łęcznej. W 2007 roku Górnik został karnie zdegradowany do rozgrywek 3. ligi.
Walka o powrót
Po aferze korupcyjnej Górnik Łęczna szybko próbował odbudować swoją pozycję w polskim futbolu. W 3. lidze klub ten był tylko przez sezon, bo w 2008 roku zwyciężając te rozgrywki awansował do 2. ligi. Na zapleczu Ekstraklasy Górnik Łęczna spędził kolejnych sześć lat. Dopiero w sezonie 2013/2014 udało się ponownie wrócić do pierwszoligowych rozgrywek. Górnik Łęczna wówczas awansował z drugiego miejsca właśnie jako klub Górnik Łęczna. Wcześniej drużyna ta kilka sezonów występowała pod nazwą GKS Bogdanka wskutek przekształceń właścicielskich.
Lata 2014 – 2017
Powrót do Ekstraklasy dla Górnika Łęczna okazał się dużym wyzwaniem. W dwóch następnych sezonach drużyna ta ledwo co uniknęła spadku kończąc ligę dwukrotnie na czternastej lokacie. W sezonie 2016-2017 klub ten był prowadzony m.in. przez byłego selekcjonera reprezentacji Polski, Franciszka Smudę. To właśnie pod jego wodzą Górnik Łęczna spadł z Ekstraklasy zajmując przedostatnie miejsce w rozgrywkach 2016/2017. Smuda wówczas odszedł z klubu, ale wrócił do niego ponownie w 2018 roku, kiedy to “Zielono-Czarni” grali w 2. lidze.
W sezonie 2015-2016 barw Górnika Łęczna bronił Jan Bednarek, który był wypożyczony do tego klubu z Lecha Poznań. Wcześniej w Łęcznej grał też inny reprezentant Polski, Grzegorz Bronowicki i Przemysław Kaźmierczak.
Degradacja
Jak się później okazało rok 2017 był zwiastunem jeszcze gorszych czasów dla Górnika Łęczna. W kolejnym sezonie klub ten nie poradził sobie na zapleczu Ekstraklasy i spadł na trzecioligowy poziom. W rozgrywkach 2. ligi zawodnicy z Łęcznej występowali przez dwa kolejne sezony. W 2020 roku awansowali do 1. ligi. Już wtedy trenerem Łęcznej był Kamil Kiereś, który do dziś prowadzi ten zespół. Pod jego wodzą Górnik Łęczna wywalczył dwa awanse: najpierw z 2. ligi do 1. ligi, a następnie z 1. ligi do Ekstraklasy.
Czasy Kamila Kieresia
Decyzja o zatrudnieniu Kamila Kieresia zaowocowała dwoma awansami. Ten drugi miał miejsce w 2021 roku. Górnik Łęczna rundę zasadniczą 1. ligi zakończył na szóstym miejscu, które dawała udział w barażu o Ekstraklasę. W 34 meczach “Zielono-Czarni” odnieśli 15 zwycięstw, 11 remisów i 8 porażek. W barażu Górnik Łęczna pokonał wyżej rozstawionych: GKS Tychy i ŁKS Łódź. Wyniki te pozwoliły na trzeci awans do Ekstraklasy w sezonie 2021/2022. Z klubem pożegnał w kwietniu 2022 roku, a kilka tygodni później Górnik Łęczna stracił szanse na utrzymanie w Ekstraklasie. Jego następcą został Marcin Prasoł, którego z kolei w lutym 2023 roku zastąpił Ireneusz Mamrot.
Od stycznia 2024 roku szkoleniowcem GKS-u jest Pavol Stano. Słowacki szkoleniowcem doprowadził drużynę do zajęcia piątego miejsca w tabeli, dającego prawo gry w barażach o awans do Ekstraklasy. W półfinale tej rywalizacji zespół z Łęcznej po rzutach karnych uległ Motorowi Lublin, który kilka dni później wywalczył prawo gry w najwyższej klasie rozgrywkowej.