Następny mecz
Celta Vigo - piłkarze
Newsy
Gabri Veiga może wrócić do Europy. Trzy duże kluby zainteresowane
Barcelona przygotowuje się do meczu z Celtą Vigo. Statystyki nie są po jej stronie
Liverpool chce wychowanka Barcelony. Zastąpiłby Alexandra-Arnolda
Modrić ustanawia nowy rekord w Realu! Legendarny Puskas zdetronizowany!
Celta Vigo – Real Madryt: typy, kursy, zapowiedź (19.10.2024)
FC Barcelona oddała go za darmo, a teraz może kupić za miliony
Celta Vigo – Atletico Madryt: gdzie oglądać? Transmisja w TV i online (26.09.2024)
Celta Vigo – Atletico Madryt: typy, kursy, zapowiedź (26.09.2024)
Barcelona szuka nowego prawego obrońcy. Gwiazda pod obserwacją
Barcelona ma pod kontrolą byłego zawodnika. Dojdzie do sensacyjnego powrotu?
Marcos Alonso ma nowy zespół. Zostanie w La Lidze
Marcos Alonso znalazł nowy klub. Niespodziewany kierunek
To może być wielki powrót Jamesa Rodrigueza do Europy. Chce go były klub
Pepe zaliczy wielki powrót? Legenda Realu na liście życzeń
Cadiz CF – terminarz i wyniki
Cadiz CF – skład i statystyki
Cadiz CF – transfery
ZAWODNIK | Z KLUBU |
---|
30 SIE 24 Óscar Melendo Granada Granada 1M€ 30 SIE 24 |
30 SIE 24 Carlos Fernández Real Sociedad Real Sociedad Nie ujawniono 30 SIE 24 |
26 SIE 24 Bojan Kovacevic Partizan Belgrad Partizan Belgrad Nie ujawniono 26 SIE 24 |
07 LIP 24 José Antonio Caro Burgos CF Burgos CF Wolny transfer 07 LIP 24 |
07 LIP 24 Jose Matos Burgos CF Burgos CF Wolny transfer 07 LIP 24 |
03 LIP 24 Javier Ontiveros Free agent Free agent Wolny transfer 03 LIP 24 |
01 LIP 24 Antonio Cristian Glauder Albacete Albacete Nie ujawniono 01 LIP 24 |
Celta Vigo jest klubem, który przez większość swojej działalności gra w La Liga. Jedynym trofeum jakie zdobyła do tej pory jest Puchar Intertoto. Błękitni trzykrotnie meldowali się w finale Pucharu Króla, ale nigdy nie udało im się go wygrać.
Celta Vigo – historia klubu
Celta Vigo została założona 23 sierpnia 1923 roku po fuzji Real Vigo Sporting i Real Fortuna Football Club. Pełna nazwa klubu to Real Club Celta de Vigo, a przydomki najbardziej popularne przydomki to Błękitni oraz Celtowie. Występuje w błękitno-białych barwach i gra na Estadio Baladois. Prezesem klubu jest Carlos Mourino.
Niezbyt udane początki
Pierwszy mecz Celta Vigo rozegrała z Boavistą i wygrała aż 8:2. Natomiast drugie spotkanie Celtowie grali z polskim klubem – Cracovią. Pasy uległy Hiszpanom 1:3. W sezonie 1923-1924 Błękitni grali w regionalnej lidze (Mistrzostwa Galicji), którą zakończyli na pierwszym miejscu i zadebiutowali w Pucharze Króla. Jednak już w pierwszej rundzie odpadli z Atheltic Bilbao. Kolejna kampania również zakończyła się zwycięstwem w mistrzostwach Galicji, ale po te trofeum Błękitni sięgali dosyć często.
W sezonie 1928-1929 rozpoczęto Celta miała wziąć udział w rozgrywkach, które obejmowały całą Hiszpanię. Celtowie walczyli z Sevillą o udział w Primera Division, ale górą byli Andaluzyjczycy, dlatego Błękitni musieli grać w Segunda Division. Pierwsza kampania na zapleczu ligi hiszpańskiej była najgorszym okresem dla Celty. Zajęła dziewiąte miejsce na dziesięć drużyn i spadła na rok do Tercera Division. Była to jedyna kampania w historii klubu w tak niskiej lidze. Celtowie w sezonie 1930-1931 wygrali trzecią ligę hiszpańską i awansowali do Segunda Division. W roku 1931-1932 Celta dobrze grała w Pucharze Króla. Dotarła do półfinału, gdzie musiała uznać wyższość Barcelony.
Historyczny awans do La Liga
W sezonie 1935-1936 zespół prowadzony przez Ricardo Comesane, Noletę i Venacio wywalczył historyczny awans do Primera Division. Z powodu wojny domowej, Celtowie czekali na debiut w hiszpańskiej ekstraklasie aż trzy lata. W kampanii 1939-1940 Celta Vigo doczekała się gry w La Liga, ale pierwszy sezon zakończyła dopiero na dziesiątym miejscu, powtarzając w kolejnym rok ten rezultat, a klub o jeden punkt uratował się przed spadkiem. W dwóch kolejnych latach Błękitni dwukrotnie zajęli piątą pozycję, ale w sezon 1943-1944 nie był udany, dlatego Celta spadła do Segunda Division.
Rok później udało się wrócić do Primera Division, a w 1946 roku stery klubu objął jeden z najlepszych bramkarzy wszechczasów – Ricardo Zamora. Nowy trener wprowadził Celtę wprowadził Celtę na nieosiągalny dotychczas poziom. Klub sezon 1947-1948 zakończył na rekordowym czwartym miejscu i nie był to koniec dobrych osiągnięć. Celta osiągnęła także historyczny rezultat w Pucharze Króla. Po emocjonującym dwumeczu z Atletico Madryt (5:5 i 1:2), Błękitni awansowali do półfinału, gdzie rozprawili się z Espanyolem. W finale musieli uznać jednak wyższość Sevilli.
Spadek formy
Po bardzo udanym sezonie, Celta zaczęła grać z roku na rok coraz gorzej, dlatego w roku 1958-1959 spadła na dłużej do Segunda Division. Błękitni na zapleczu hiszpańskiej ekstraklasy spędzili dziesięć sezonów, co jest najdłuższym okresem w historii klubu w tych rozgrywkach. Awans wywalczyli dopiero w kampanii 1968-1969. Dwa lata później Celta zajęła szóste miejsce w lidze i udało jej się zakwalifikować do pierwszej edycji Pucharu UEFA. Odpadła jednak już w pierwszej rundzie ze szkockim Aberdeen. W kolejnych sezonach Celta balansowała między Primera Division a Segunda DIvision, notując nawet grę w Segunda Division B.
W sezonie 1986-1987 Celta Vigo wygrała Segunda Division i na trzy lata awansowała do Primera Division, z której spadła na zaplecze na dwa lata, aby powrócić na długi czas do najwyższej klasy rozgrywkowej w Hiszpanii.
W sezonie 1993-1994 Celta uplasowała się dopiero na 15. miejscu, ale dotarła do finału Pucharu Króla. Była bardzo bliska zdobycia tego trofeum, ale ostatecznie przegrała w rzutach karnych z Realem Zaragoza. W sierpniu 1995 roku Celta Vigo i parę innych klubów, między innymi Sevilla, miały zostać zdegradowane do Segunda DIvision B, ale dzięki protestom kibiców federacja piłkarska pozwoliła im na dalszą grę w Primera Division.
Sukces w Europie
Od sezonu 1997-1998 Celta zajmowała przez kilka lat czołowe miejsce w La Liga, kwalifikując się do europejskich pucharów. W 2000 roku Celta zdobyła jedyne oficjalne trofeum w historii klubu – Puchar Intertoto, pokonując Zenit. Rok później miała miejsce powtórka finału Pucharu Króla z sezonu 1993-1994, ale Błękitni ponownie okazali się gorsi od drużyny z Saragossy. W kampanii 2002-2003 Celta Vigo uplasowała się na czwartym miejscu w lidze, wyrównując rekord klubu.
Udanym dla klubu był także sezon 2016/2017, gdzie Celta Vigo dotarła aż do półfinału Ligi Europy. W paru ostatnich latach Celtowie plasują się głównie na końcowych miejscach La Liga. W obecnej kampanii Błękitni grają przeciętnie i dlatego krążą w okolicach połowy tabeli