stadium-image
IMAGO / Paul Marriott
Herb Aston Villi

Aston Villa

Premier League
Rok założenia: 1874
Przydomek: The Villans
Barwy: bordowo-niebiesko-białe
Prezes: Naseef Sawiris
Trener: Unai Emery
Strona: avfc.co.uk
Stadion: Villa Park
Pojemność: 42574
Adres: Villa Park, B6 6HE Birmingham

Aston Villa - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Anglii

7 razy

Zdobyte w 1894, 1896, 1897, 1899, 1900, 1910, 1981

Puchar Anglii

7 razy

Zdobyty w 1887, 1895, 1897, 1905, 1913, 1920, 1957

Superpuchar Anglii

1 raz

Zdobyty w 1981

Puchar Ligi

5 razy

Zdobyty w 1961, 1975, 1977, 1994, 1996

Puchar Europy

1 raz

Zdobyte w 1982

Superpuchar Europy

1 raz

Zdobyty w 1983

Następny mecz

Aston Villa

Premier League |

23 listopada 2024

16:00

Crystal Palace
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 20 listopada 2024 20:18.

Newsy

Aston Villa – terminarz i wyniki

Aston VIlla – skład i statystyki

Aston Villa – transfery

Aston Villa to angielski klub piłkarski grający w Premier League. Przedstawiamy podstawowe informacje o The Villans, statystyki, aktualny skład oraz najnowsze newsy.

Aston Villa - właściciele

Nassef Sawiris oraz Wes Edens są głównymi właścicielami klubu. Udziały posiada także prezes klubu Christian Purslow. Biznesmeni zakupili klub w lipcu 2018 roku od Tony'ego Xia. Dokładny podział udziałów pomiędzy wspomnianą trójkę nie został jak dotąd ujawniony.

Poniżej przedstawiamy skład zarządu Aston Villi.

Członek zarząduRola w klubie
Nassef Sawiris prezes zarządu (wspólnie z Edensem)
Wes Edensprezes zarządu (wspólnie z Sawirisem)

Aston Villa - historia klubu

Aston Villa Football Club to zespół z miasta Birmingham, które usytuowane jest w środkowej części Anglii. Aston Villa jest jedną z dwunastu ekip, które stały za powstaniem rozgrywek piłkarskich w Wielkiej Brytanii w 1888 roku. Klub nosi przydomek The Lions, czyli Lwy. Największe sukcesy w kraju Aston Villa święciła pod koniec lat 90. XIX w. oraz na początku XX w. Ogółem drużyna ta ma na koncie siedem mistrzowskich tytułów uzyskanych w najwyższej klasie rozgrywkowej i tyle samo razy triumfowała w zmaganiach o Puchar Anglii [stan na styczeń 2021 r.]. Aston Villa osiągnęła także trofea na arenie międzynarodowej, wygrywając Puchar Europy w 1982 r., (pokonała w finale Bayern Monachium) a także kilka miesięcy później Superpuchar Europy.

Aston Villa to klub z wieloletnimi tradycjami, gdyż został utworzony w marcu 1874 roku przez członków wesleyowskiej kaplicy o nazwie Villa Cross w Aston, która jest aktualnie jedną z dzielnic miasta Birmingham. Aston Villa powstała rok wcześniej od największego rywala - Birmingham City. Od 1879 roku rozgrywane są derby pomiędzy tymi zespołami o miano najlepszej ekipy w mieście. Zdecydowanie mniej utytułowana drużyna w angielskich zmaganiach - Birmingham City ustępuje Lwom także w bezpośrednich potyczkach.

Pełna dominacja, worek trofeów i budowanie marki

Jeszcze przed powołaniem ligowych rozgrywek piłkarskich w Anglii Aston Villa cieszyła się z pierwszego znaczącego trofeum - zdobycia Pucharu kraju w 1887 r., kiedy to Lwy ograły w finale West Bromwich Albion 2:0. Już w inauguracyjnym sezonie piłkarskich rozgrywek w Anglii (1888/89) Aston Villa dała wyraźny znak, że może być mocną drużyną, zajmując w lidze drugą pozycję spośród dwunastu ekip założycielskich. Bardzo szybko Lwy stały się najbardziej utytułowaną drużyną w Anglii, zyskując szacunek i uznanie, także i w Europie.

Pierwsze mistrzostwo Astron Villa zdobyła już w sezonie 1893/1894, wyprzedzając Sunderland i Derby County. W ciągu kolejnych sześciu kampanii Lwy czterokrotnie cieszyły się z triumfu w rozgrywkach najwyższej angielskiej klasy rozgrywkowej, a raz zajęły trzecią lokatę. Oprócz tego, do sezonu 1899/1900 Aston Vila Birmingham dwukrotnie triumfowała w Pucharze kraju. We wspomnianych, bogatych w sukcesy latach, drużynę prowadzili do triumfów tacy bramkostrzelni gracze jak John Devey czy Fred Wheldon.

Od kolejnych sukcesów do najgorszych lat

W pierwszych dwóch dekadach XX w. Aston Villa nadal pozostawała wiodącym klubem w Anglii, m.in zdobywając szóste mistrzostwo kraju w sezonie 1909/10. Ten okres to także pięć drugich miejsc dla Lwów oraz kolejne trzy wywalczone Puchary Anglii. Na początku lat 30. XX w. Aston Villa Birmingham dwukrotnie zostawała jeszcze wicemistrzem kraju, ale następnie przyszedł kryzys formy i gorsze czasy. Po kampanii 1935/1936 Lwy po raz pierwszy w historii spadły na niższy poziom rozgrywkowy, gdzie występowały przez dwa kolejne sezony.

Po powrocie do elity Aston Villa była mocno przeciętną drużyną, zajmując miejsca co najwyżej w środku stawki. W 1961 roku Lwy co prawda triumfowały premierowo w Pucharze Ligi Angielskiej (dokonały tego później jeszcze po dwa razy w latach 70. i 90 XX w.), ale potem przyszedł najgorszy okres w historii klubu i rozbrat z elitą na osiem kolejnych sezonów. Miało to miejsce w latach 1967-1975, a wówczas przez dwa lata Aston Villa grała nawet na trzecim poziomie rozgrywkowym w Anglii.

Triumfy w Europie i przeciętne lata w Premier League

W sezonie 1975/76 tuż po powrocie do angielskiej ekstraklasy Aston Villa zadebiutowała w Europie, ale początkowo bez sukcesów. Najbardziej udana okazała się dla Lwów batalia w Pucharze Europy w kampanii 1981/82. Wtedy ekipa z Birmingham triumfowała w tych zmaganiach, pokonując w decydującej potyczce Bayern Monachium 1:0. W styczniu 1983 r. Aston Villa sięgnęła z kolei po Superpuchar Europy, a jej wyższość w dwumeczu musiała uznać FC Barcelona 3:1, choć na Camp Nou Lwy przegrały 0:1 w pierwszym meczu.

Od kampanii 1988/89 do sezonu 2015/2016 Aston Villa nieprzerwanie występowała w ekstraklasie angielskiej. W inauguracyjnym sezonie 1992/93 pod szyldem Premier League Aston Villa zajęła wysokie drugie miejsce, które było ostatnim tak udanym ligowym sezonem w wykonaniu tego klubu. W głównej mierze Lwy notowały miejsca w okolicy środka stawki, a w drugiej dekadzie XXI w. zaciekle broniły się przez kilka sezonów przed spadkiem. W 2019 roku, po trzech latach przerwy Aston Villa ponownie awansowała do Premier League.

Klub ten wzbudził większe zainteresowanie w Polsce gdy Paulo Sousa powołał do naszej kadry obrońcę Aston Villi. Matty Cash urodził się w Anglii, ale jego matka jest Polką, a co za tym idzie, szybko otrzymał polskie obywatelstwo i udanie wprowadził się do reprezentacji Polski. Cash zyskał w Premier League przydomek "polski Cafu" z uwagi na to, że gra na tej samej pozycji co legendarny Brazylijczyk i charakteryzuje się podobną wydolnością fizyczną.