Przewodniczący Komitetu Sędziowskiego FIFA, Pierluigi Collina, uważa, że publiczne wyjaśnianie na żywo decyzji związanych z VAR pomoże fanom lepiej zrozumieć tę technologię.
- FIFA wprowadziła innowacyjne rozwiązanie
- Sędziowie muszą wyjaśniać swoje decyzje związane z VAR publicznie
- Nowe rozwiązanie jest obecnie testowane podczas KMŚ
Collina wyjaśnia powody wprowadzania zmian w działanie VAR
Rada Międzynarodowego Związku Piłki Nożnej (IFAB) zajmująca się tworzeniem oraz nowelizacją przepisów gry w piłkę nożną uzgodniła na dorocznym spotkaniu 18 stycznia, że decyzje związane z VAR – zarówno na stadionie, jak i za pośrednictwem transmisji telewizyjnych – będą wyjaśniane opinii publicznej przez 12 miesięcy w ramach próbnego testu w międzynarodowych rozgrywkach.
– Zdecydowaliśmy się na ten proces, ponieważ otrzymaliśmy kilka próśb o to, aby decyzja podjęta przez sędziego po interwencji VAR była bardziej zrozumiała dla wszystkich zainteresowanych piłką nożną, a mianowicie widzów na stadionie lub przed telewizorem – powiedział Collina w rozmowie z FIFA.com.
– Ponieważ język może być jednym z problemów, pomyśleliśmy, że te Klubowe Mistrzostwa Świata będą idealnym momentem na wdrożenie tego pomysłu. Są to zawody zespołów z sześciu kontynentów i panuje tutaj wielokulturowość – dodał.
Szef sędziów FIFA odniósł się do podobnych rozwiązań w innych dyscyplinach sportowych, zwłaszcza w lidze futbolu amerykańskiego (NFL). – Muszę powiedzieć, że istnieją inne doświadczenia w innych sportach, a mianowicie NFL w futbolu amerykańskim, gdzie takie rozwiązania funkcjonują od dłuższego czasu. Wydaje się, że sędziowie są z tego całkiem zadowoleni – kontynuował Collina.
– W piłce nożnej język może stanowić problem, zwłaszcza gdy musisz ogłosić to w języku, który nie jest twoim ojczystym. To może nie być takie łatwe, ale ponieważ ogłoszenie będzie dość zwięzłe, jestem przekonany, że sędziowie będą się z tym czuć komfortowo – ocenił.
Wdrożenie tej komunikacji na żywo podczas Mistrzostw Świata U20, które odbędą się w maju w Indonezji, jest obecnie przedmiotem dyskusji. W zależności od wyniku FIFA nie wyklucza użycia jej także na Mistrzostwach Świata Kobiet, które odbędą się w Australii i Nowej Zelandii od 20 lipca do 20 sierpnia.
Zobacz również: Historyczny moment. Arbiter publicznie wyjaśnił swoją decyzję
Komentarze