Poznaliśmy decyzję kadry ws. klękania przed meczami Euro 2020

Piłkarze reprezentacji Polski
Obserwuj nas w
fot. Grzegorz Wajda Na zdjęciu: Piłkarze reprezentacji Polski

Gest klękania przed meczem, który dotarł do Europy po tragicznych wydarzeniach ze Stanów Zjednoczonych nie wniósł niczego dobrego. Większość krajów ze Starego Kontynentu sceptycznie podchodzi do całej inicjatywy i nie chce utożsamiać się z modą płynącą zza oceanu.

  • Skąd wziął się gest klękania?
  • Europa w tej kwestii jest mocno podzielona
  • Reprezentacja Polski podjęła już decyzję, jak zachowają się piłkarze tuż przed pierwszym gwizdkiem sędziego

O co chodzi z gestem klękania?

Niecałe pięć lat temu, zawodnik amerykańskiego futbolu – Colin Kaepernick podczas hymnu Stanów Zjednoczonych uklęknął na jednym z kolan, aby przeciwstawić się polityce prowadzonej przez Donalda Trumpa. Wszystko obrało jednak większego rozmachu, kiedy George Floyd padł ofiarą morderstwa na ulicy w Minneapolis. Wówczas kilku policjantów udusiło czarnoskórego obywatela USA przez naciskanie organów mężczyzny właśnie poprzez kolana, co doprowadziło do największych zamieszek w kraju od lat ’90.

Premier League w geście solidarności, postanowiła wprowadzić obowiązek klękania przed rozpoczęciem każdego spotkania, aby zobrazować w doniosły sposób walkę z rasizmem na boiskach, a także po za nimi. Co ciekawe, pod koniec sezonu angielskiej ekstraklasy zawodnik Crystal Palace – Wilfred Zaha oznajmił, że nie widzi w tej inicjatywie większego sensu, więc po prostu przestał to robić, a dodajmy tylko, że jest on właśnie czarnoskórym piłkarzem.

Gest, który podzielił Europę

W eliminacjach do Mistrzostw Świata 2022, wielu piłkarzy wolało inaczej zobrazować swoją solidarność. Takie obrazki mogliśmy zobaczyć chociażby w starciu Polaków z Anglikami na Wembley, gdy wyspiarze przed pierwszym gwizdkiem kleknęli, natomiast Biało-czerwoni twardo stali na nogach, wskazując na napis “RESCPECT” umieszczony na jednym z rękawów koszulek meczowych. Z kolei podczas Euro 2020 uklęknąć zdecydowali się m.in. Walijczycy, Szwajcarzy, Belgowie i właśnie Anglicy.

Co z decyzją Biało-czerwonych w tej sprawie?

Rzecznik prasowy PZNP – Jakub Kwiatkowski rozwiał wszelkie wątpliwości odnośnie klękania reprezentantów Polski przed rozpoczęciem spotkań na Euro 2020. Tym samym, nasi kadrowicze dołączą do innych zespołów, które nie będą wykonywać tego gestu i zamiast klękania, ponownie wskażą palcem na naszywkę “RESCPECT”.

Przeczytaj również: EuroDziennik #9

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

Komentarze