Euro 2024 – reprezentacje

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej startują już 14 czerwca i potrwają do 14 lipca, a odbędą się u naszych zachodnich sąsiadów. Jedną z reprezentacji, którą zobaczymy na niemieckich boiskach będzie reprezentacja Polski. Biało-czerwoni awans wywalczyli po zwycięstwie w barażach. Łącznie na Euro 2024 wystąpią 24 zespoły.

Euro 2024 – kto zagra?

O udział w turnieju drużyny z UEFA rywalizowały 53 drużyny podzielone na 10 grup. Pewny był udział gospodarza, czyli Niemiec. Oprócz tego do zdobycia było 20 bezpośrednich awansów z fazy grupowej i trzy dodatkowe miejsca do wywalczenia w barażach.

Bezpośredni awans na Euro 2024 wywalczyły po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy eliminacyjnej. Stawkę uzupełniły trzy zespołowy, które okazały się najlepsze w marcowych barażach. Wśród nich znalazła się reprezentacja Polski.

Euro 2024 – drużyny

Na Euro 2024 bardzo różnorodne drużyny. Dość powiedzieć, że piłkarze najwyżej umiejscowionej w rankingu FIFA Francji są wg portalu Transfermarkt warci ponad dwunastokrotnie więcej niż ostatniej Albanii. Wygląda na to, że czeka nas sporo ciekawych pojedynków – nie tylko między potęgami naszego kontynentu, ale także takich, w których słabo znani piłkarze spróbują sprawić niespodziankę gwiazdom najlepszych lig.

Miejsce w rankingu FIFAKraj
2Francja
3Belgia
4Anglia
6Portugalia
7Holandia
8Hiszpania
9Włochy
10Chorwacja
16Niemcy
19Szwajcaria
21Dania
22Ukraina
25Austria
26Węgry
28Polska
33Serbia
36Czechy
39Szkocja
40Turcja
46Rumunia
48Słowacja
57Słowenia
66Albania
75Gruzja

Drużyny na Mistrzostwa Europy

Albania – Rankingowo prawie najgorsza drużyna Euro 2024, w drodze na turniej pokonała Czechy, Mołdawię i – o czym wolelibyśmy zapomnieć – także Polskę. Awans na Euro jest dla tego zespołu ogromnym osiągnięciem, więc z pewnością będzie on zmotywowany, by w fazie grupowej dostarczyć kibicom emocji. Najlepsi zawodnicy Albanii reprezentują takie kluby jak Lazio, Sassuolo i Atalanta.

Anglia – Na etapie eliminacji Anglii udało się między innymi uzyskać podwójne zwycięstwo nad Włochami, mimo złapanej przez Luke’a Shawa czerwonej kartki, choć zdarzyły jej się też remisy z Ukrainą i Macedonią Północną. Bramki strzelali w szczególności Harry Kane i Bukayo Saka, a przygodę z kwalifikacjami Anglicy zakończyli na pierwszym miejscu w grupie.

Austria – Austria awansowała na Euro 2024 z drugiego miejsca w grupie F. Podopieczni Ralfa Rangnicka zaprezentowali imponującą formę, wygrywając 6 z 8 spotkań – doskonały wynik, biorąc pod uwagę, że w grupie mieli Belgię i Szwecję. Do najważniejszych zawodników tej drużyny można zaliczyć doświadczonych piłkarzy takich jak Marko Arnautović i David Alaba.

Belgia – Mimo posiadania w zespole takich zawodników jak De Bruyne, Courtois czy Lukaku, mimo tak wielu szans, Belgowie wciąż nie zdołali unieść żadnego narodowego trofeum. W drodze na turniej osiągnęli kilka sporych zwycięstw, m.in. 5 – 0 z Estonią i 5 – 0 z Azerbejdżanem. Na Euro 2024 postarają się wykorzystać doświadczenie najlepszych zawodników – dla niektórych to może być ostatni taki turniej.

Chorwacja – Chorwacja zdołała awansować na Euro 2024, zajmując drugie miejsce w grupie D. Podopieczni Zlatko Dalicia nie zachwycali formą, ale potrafili wygrać kluczowe mecze i zapewnić sobie awans w ostatniej kolejce. Aby nie trafić do barażów, musieli nie tylko zwyciężyć ostatni mecz, ale też liczyć na to, że Walia straci punkty z Turcją. Szczęśliwie dla Chorwartów drużyny zremisowały, przez co w barażach wylądowała Walia.

Czechy – Szczęście Czechów, którzy w trakcie eliminacji wygrali i zremisowali z Polakami, okazało się naszym nieszczęściem. To właśnie nasz sąsiad, obok Albanii, awansował bezpośrednio na turniej. Czesi strzelili w trakcie eliminacji aż 23 bramki, choć stracili ich również sporo, bo 10. Do ich najmocniejszych zawodników zaliczają się Tomáš Souček i Patrik Schick.

Dania – Duńczycy wywalczyli awans z pierwszego miejsca w grupie dzięki bezpośredniemu zwycięstwu nad drugą Słowenią. Po eliminacjach pozostawili dobre wrażenie mimo przegranych z Kazachstanem i Irlandią Północną. Wśród najlepszych zawodników można wymienić Andreasa Christensena, Pierre-Emile’a Højbjerga i Joachima Andersena.

Francja – Najlepsza wg rankingu FIFA drużyna Europy zrobiła ostatnio wrażenie imponującą wygraną 14 – 0 z Gibraltarem. Zremisowała też jednak z Grecją i przegrała z Niemcami, więc nie można jej określić jako niepokonaną. Kibice Les Bleus będą mieć nadzieję, że w trakcie turnieju transferowa saga wokół Kyliana Mbappe nie będzie zbyt mocno ciążyć nad głowami zawodników.

Hiszpania – Po kilku chudych latach Hiszpanie znowu się rozkręcają pod wodzą Luisa de la Fuente. Co prawda po karnych, ale wygrali Ligę Narodów, a do tego popisali się kilkoma efektownymi zwycięstwami jak 7 – 1 w starciu z Gruzją czy 6 – 0 z Cyprem. Przed rozpoczęciem Euro La Furia Roja sprawdzi się jeszcze w meczach towarzyskich z Kolumbią i Brazylią.

Gruzja – Jedynym debiutantem na Mistrzostwach Europy będzie reprezentacja Gruzji, która awans na turniej finałowy wywalczyła w barażach. Drużyna prowadzona przez Willy’ego Sagnola w finałowym meczu sprawiła niespodziankę pokonując po rzutach karnych Grecję. Teraz będzie miałą okazję po raz pierwszy sprawdzić się na wielkim turnieju.

Holandia – Holandia posiada wielu utalentowanych zawodników ze sporym doświadczeniem z najlepszych klubów i międzynarodowych turniejów, takich jak Depay, Van Dijk czy Wijnaldum. Nie dziwi więc, że bez większych problemów awansowała na Euro 2024, zajmując pierwsze miejsce w grupie A. Nie popisała się jednak w Lidze Narodów, przegrywając półfinał z Chorwacją i mecz o 3. miejsce z Włochami.

  • Dowiedz się więcej na temat reprezentacji Holandii w tekście Damiana Smyka “Holandio, ach to ty!

Niemcy – Niemcy od pierwszego dnia były pewne awansu na Euro 2024 ze względu na swoją rolę gospodarza turnieju. I w tym ich szczęście, bo ostatnio nie radzą sobie najlepiej. Przegrane z Turcją, Japonią, Austrią i Kolumbią czy remis z Meksykiem nie nastrajają pozytywnie.

Polska – Reprezentacja Polski po raz piąty z rzędu zagra w turnieju finałowym Mistrzostw Europy. Tym razem awans wywalczyła w dramatycznych okolicznościach, dopiero po rzutach karnych pokonując Walię w finale baraży. Na Euro 2024, mając w grupie Francję i Holandię, Biało-czerwoni nie będą mieli wiele do stracenia.

Portugalia – Portugalia zdominowała eliminacje do Euro 2024, wygrywając wszystkie 10 spotkań w swojej grupie. Podopieczni Fernando Santosa zaprezentowali imponującą formę, strzelając 46 goli i tracąc zaledwie 6. Szczególnie warto wspomnieć o wygranej 9:0 nad Luksemburgiem i 4:0 nad… Hiszpanią.

Rumunia – Rumuni zakwalifikowała się do Euro 2024, zajmując pierwsze miejsce w grupie I. Podopieczni Ediho Iordănescu zaprezentowali solidną formę, wygrywając 7 z 10 spotkań i dzieląc zdobycze bramkowe między kilku zawodników, z wiodącą rolą grających w, kolejno, Arabii Saudyjskiej i Turcji Florina Tănase i Alexandru Cicâldău.

Serbia – Mimo dwukrotnej przegranej z Węgrami i remisu z Bułgarią Serbii udało się wywalczyć drugie miejsce w grupie G i zakwalifikować się na Euro 2024. Szczególne znaczenie miały gole Aleksandara Mitrovicia i Dušana Vlahovicia. Niepokój może powodować fakt, że drużyna traci sporo bramek. Nawet w przypadku wygranych rzadko zachowuje czyste konto, w tym walcząc ze słabszymi rywalami jak Litwa czy Czarnogóra.

Słowacja – Mimo rywalizacji z potężną w zeszłym roku Portugalią Słowacja zdołała wywalczyć drugie miejsce w grupie i awansować na turniej. Tylko Portugalczykom udało się odebrać Słowacji wszystkie trzy punkty, a jedyny remis przydarzył się z Luksemburgiem. Po zakończeniu kariery przez doświadczonego Marka Hamšíka Słowacy będą teraz szukać nowego lidera w ofensywie.

Słowenia – Słowenia zrobiła w fazie grupowej dobre wrażenie i wyprzedziła znaczących konkurentów jak Finlandia i Kazachstan. Występ na tegorocznym turnieju będzie dla niej pierwszym udziałem w Mistrzostwach Europy od aż 2024 lat. Największą gwiazdą zespołu jest bramkarz Atletico Madryt, Jan Oblak, a coraz większe znaczenie ofensywne ma Benjamin Šeško, który na co dzień reprezentuje RB Lipsk.

Szkocja – Szkocja, po dwudziestoletniej przerwie w okresie 2000-2020, po raz drugi z rzędu awansowała na Mistrzostwa Europy, zajmując drugie miejsce w grupie B. Podopieczni Steve’a Clarke’a zaprezentowali solidną formę, tracąc tylko 7 bramek w 10 spotkaniach i odnotowując szokujące zwycięstwo 2:0 nad Hiszpanią.

Szwajcaria – Szwajcarzy jadą na Euro 2024 mimo kilku remisów, które można określić jedynie jako przykre niespodzianki: z Białorusią, z Izraelem, a nawet z… Kosowem. O sile drużyny stanowią doświadczeni zawodnicy jak Granit Xhaka, Yann Sommer czy Xherdan Shaqiri. Jeśli chcą mieć szansę na wykręcenie dobrego wyniku na turnieju, Szwajcarzy będą musieli poprawić prezentowaną w ostatnich miesiącach grę obronną.

Turcja – Choć Turcji zdarzyła się przegrana z Chorwacją czy remis z Armenią, to mają za sobą też wygrane z Niemcami czy Walią, co z pewnością napawa tamtejszych kibiców nadzieją. Największą gwiazdą drużyny jest doświadczony Hakan Çalhanoğlu grający na co dzień dla Interu.

Ukraina – Nasi wschodni sąsiedzi awans na Euro 2024 również wywalczyli po barażach. W zasadniczej części eliminacji stoczyli jednak bardzo zacięty bój o bezpośredni awans z faworyzowaną reprezentacją Włoch. Zabrakło im jednego punktu. W barażowej rywalizacji najpierw okazali się lepsi od Bośni i Hercegowiny, a następnie pokonali Islandię.

Węgry – Węgry jako pierwsze zapewniły sobie udział w turnieju, zdobywając łącznie 18 punktów w eliminacyjnej grupie G. Nasze bratanki będą liczyć w szczególności na grającego na co dzień w barwach Liverpoolu Dominika Szoboszlaia. Wspierać będą go głównie gracze mniej znaczących klubów, w tym wielu piłkarzy ligi węgierskiej.

Włochy – Włosi, po nieudanych barażach o awans na Mistrzostwa Świata w Katarze, kiedy to szokująco pokonała ich Macedonia Północna, zdołali zapewnić sobie udział w Euro 2024. Ich droga do turnieju nie była jednak łatwa: dwukrotnie ulegli Anglikom i zremisowali z prześladującą ich Macedonią Północną. Zaliczyli też tylko dwa czyste konta, średnio tracąc po jednej bramce na mecz.

Mistrzostwa Europy 2024 – grupy

Już wiemy, jak będą prezentować się grupy Euro 2024. Brakuje nam tylko ostatnich trzech krajów, które dołączą do grup D, E oraz F po zakończeniu meczów barażowych. Oby znalazła się wśród nich Polska!

Grupy Euro 2024Skład grupy Euro 2024
Grupa ANiemcy, Węgry, Szkocja, Szwajcaria
Grupa BHiszpania, Albania, Chorwacja, Włochy
Grupa CAnglia, Dania, Słowenia, Serbia
Grupa DFrancja, Austria, Holandia, Polska
Grupa EBelgia, Rumunia, Słowacja, Ukraina
Grupa FPortugalia, Turcja, Czechy, Gruzja

Już w fazie grupowej czeka nas mnóstwo emocji. Szczególnie wybuchowa mieszanka pojawiła się w grupie B. Albańczycy mieli sporego pecha, trafiając na Hiszpanię, Chorwację i Włochy, trzy zespoły, które zdecydowanie widzą się w kolejnej fazie turnieju – ale co najmniej jeden z nich pojedzie do domu już po pierwszych trzech meczach.

Również “polska” grupa dostarczy mnóstwo emocji niezależnie od tego, czy zobaczymy w niej naszych piłkarzy. Francja i Holandia to tuzy futbolu, a Austria pokazała w ostatnich miesiącach, że potrafi sprawić niespodziankę nawet zespołom ze szczytu rankingu. Jeśli ostatnie miejsce w grupie zajmie Polska lub Walia, będziemy mogli mówić o prawdziwej grupie śmierci.

Najbardziej wyrównana wydaje się grupa C, w której oczywistym faworytem jest Anglia, ale pozostałe zespoły zdecydowanie mają argumenty, aby narobić jej – i sobie nawzajem – sporo problemów.

Kiedy Mistrzostwa Europy?

Rywalizacja na Mistrzostwach Europy będzie się toczyła przez miesiąc, od 14 czerwca do 14 lipca. W meczu otwarcia Euro 2024, który odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, Niemcy zmierzą się ze Szkocją. Walka o awans do fazy pucharowej toczyć się będzie do 26 czerwca. Warto zapoznać się ze szczegółowym terminarzem turnieju.

Reprezentacja Polski udział w turnieju rozpocznie 16 czerwca 2024 roku meczem z Holandią na stadionie w Hamburgu. Cztery dni później zmierzy się w Berlinie z Austrią, natomiast w ostatnim meczu grupy D zagra 25 czerwca w Dortmundzie z Francją.

Zobacz także: mecze Polski na Euro 2024

Po fazie grupowej nastąpi trzydniowa przerwa w rywalizacji. Pierwsze spotkania fazy pucharowej rozegrane zostaną 30 czerwca. 16 zespołów do końca turnieju będzie rywalizować systemem pucharowym, a najlepszą reprezentację w Europie wyłoni finałowy mecz, który odbędzie się 14 lipca w Berlinie.