Niedosyt po meczu reprezentacji Polski z Holandią na początek Euro 2024 [WIDEO]

Reprezentacja Polski poniosła porażkę z Holandią (1:2) w pierwszym meczu grupy D na mistrzostwach Europy 2024. Bramkę dla Biało-czerwonych zdobył Adam Buksa, natomiast dla Oranje trafili Cody Gakpo i Wout Weghorst.

Piłkarze reprezentacji Polski
PressFocus Na zdjęciu: Piłkarze reprezentacji Polski

Polska przegrywa z Holandią na Euro 2024

Reprezentacja Polski zakwalifikowała się po barażach na mistrzostwa Europy 2024, jako ostatnia drużyna. Trafiła do grupy D z Holandią, Austrią oraz Francją. W trakcie przygotowań Biało-czerwoni pokonali Ukrainę (3:1) i Turcję (2:1). W próbie generalnej kontuzji doznali Robert Lewandowski, Karol Świderski oraz Paweł Dawidowicz. Zatem selekcjoner Michał Probierz dokonał kilku roszad w niedzielnej rywalizacji z podopiecznymi Ronalda Koemana.

W linii ataku od pierwszych minut wyszedł Adam Buksa, choć przed pierwszym gwizdkiem przywidywano, że kapitana kadry może zastąpić Krzysztof Piątek, który ostatecznie usiadł na ławce. W składzie pojawił się również 19-letni Kacper Urbański, który zadebiutował w kadrze podczas czerwcowych przygotowań i zachwycił zarówno fanów, jak i ekspertów. Wśród Holendrów nieobecni byli Frenkie de Jong czy Teun Koopmeiners.

Spotkanie w Hamburgu zdecydowanie lepiej rozpoczęli Polacy. W 16. minucie Piotr Zieliński dośrodkował z rzutu rożnego na głowę Adama Buksy, który pięknie skierował futbolówkę do siatki i wprawił w osłupienie holenderskich kibiców. W 20. minucie kapitalną interwencją popisał się Wojciech Szczęsny, którego z bliska próbował zaskoczyć Virgil van Dijk.

W 29. minucie Nicola Zalewski stracił piłkę, a czujni Holendrzy przeprowadzili bramkową akcję. Cody Gakpo miał sporo wolnego miejsca, z którego skorzystał i mocno uderzył z dystansu, a piłka po rykoszecie Bartosza Salamona znalazła się w siatce. Holendrzy do przerwy usiłowali przechytrzyć defensywę Polaków, ale w bramce rewelacyjnie radził sobie Szczęsny.

Po zmianie stron większą inicjatywą wykazywali się holenderscy zawodnicy. Polacy dobry moment mieli w okolicach 60. minuty, ale okazje Buksy i Zalewski zostały zmarnowane. W 70. minucie ponownie na wysokości zadania stanął bramkarz Juventusu, który zatrzymał Denzela Dumfriesa. Remis utrzymywał się do 83. minuty, kiedy Wout Weghorst uprzedził Salamona i z bliska zapewnił zwycięstwo swojej reprezentacji.

Kolejne mecze w grupie D zapowiadają się równie emocjonująco. W piątek (21 czerwca) Polacy zmierzą się z Austrią w Berlinie, zaś Oranje spotkają się z Francją.

Polska – Holandia 1:2 (1:1)

1:0 Adam Buksa 16′

1:1 Cody Gakpo 29′

1:2 Wout Weghorst 83′