Największa sensacja Euro 2024! Gruzini pokonali Portugalię

Co za historia! Reprezentacja Gruzji sensacyjnie pokonała Portugalię (2:0) w ostatniej kolejce fazy grupowej mistrzostw Europy. Piłkarze Willy'ego Sagnola tym samym awansowali do 1/8 finału. Portugalczycy już przed środowym spotkaniem mieli zapewniony udział w fazie pucharowej.

Chwicza Kwaracchelia
PressFocus Na zdjęciu: Chwicza Kwaracchelia

Gruzja pokonuje Portugalię

Portugalczycy zapewnili sobie awans do fazy pucharowej Euro 2024 już po dwóch meczach w grupie. Podopieczni Roberto Martineza rozpoczęli turniej od zwycięstwa nad Czechami (2:1). W kolejnym meczu z Turcją (2:0) nie pozostawili żadnych złudzeń. W ostatniej kolejce mierzyli się z ambitną Gruzją, która debiutuje na wielkim turnieju. Choć Gruzini ulegli w pierwszym starciu Turcji (1:3), to pokazali charakter z Czechami (1:1).

W meczu rozgrywanym w Gelsenkirchen zakończyła się rywalizacja w grupie F, przynosząc niespodziewane rozstrzygnięcie. Już w 2. minucie spotkania Chwicza Kwaracchelia dał Gruzinom prowadzenie. Napastnik Napoli wykorzystał błąd Portugalczyków przy wyprowadzeniu piłki i niespodzianka wisiała w powietrzu.

Portugalia, mimo dominacji w posiadaniu piłki, nie zdołała wyrównać przed przerwą. W drugiej połowie Georges Mikautadze podwyższył prowadzenie, ustalając wynik na 2:0 z rzutu karnego, co przypieczętowało sensacyjne zwycięstwo Gruzji.

Portugalia miała już zapewniony awans do fazy pucharowej po wcześniejszych zwycięstwach w grupie. Dla Gruzji, to zwycięstwo jest historycznym momentem i tym samym zagrają w 1/8 finału Euro 2024.

Gruzja – Portugalia 2:0 (1:0)

1:0 Chwicza Kwaracchelia 2′

2:0 Georges Mikautadze 57′ (k)

Sprawdź ostatnie materiały wideo związane z Euro 2024.