Niemcy znokautowani w dogrywce. Hiszpanie wyszarpali awans [WIDEO]

Reprezentacja Hiszpanii po zaciętym boju awansowała do półfinału Euro 2024. Podopieczni Luisa de la Fuente po dogrywce pokonali Niemcy 2:1.

Piłkarze Hiszpanii
ddp media GmbH / Alamy Na zdjęciu: Piłkarze Hiszpanii

Niemcy wyeliminowani w ćwierćfinale Euro 2024

W pierwszym ćwierćfinale Euro 2024 reprezentacja Hiszpanii zmierzyła się z gospodarzami turnieju – Niemcami. Podopieczni Luisa De La Fuente przystępowali do tego mecz po znakomitym meczu w 1/8 finału, w którym pokonali Rumunię aż 4:1. Piłkarze Juliana Nagelsmanna z kolei wyeliminowali we wcześniej fazie Danię, zwyciężając 2:0.

W początkowej fazie rywalizacji na boisku w Stuttgarcie lepiej spisywali się Hiszpanie. Jednak mistrzowie świata z 2010 roku nie mogli zagrozić bramce Manuela Neuera. Z biegiem czasu to Niemcy zaczęli dochodzić do głosu. Jednak na przestrzeni pierwszych 45 minut nie mieliśmy zbyt wielu dogodnych okazji bramkowych, choć spotkanie było rozgrywane w bardzo intensywnym tempie. O sporym szczęściu może mówić też Toni Kroos, który za dwa brutalne faule powinien wylecieć z boiska, ale nie zobaczył nawet żółtej kartki.

Druga odsłona mogła rozpocząć się idealnie dla Hiszpanów. Alvaro Morata stanął przed znakomitą okazją do strzelenia głowy, ale jego strzał z bliskiej odległości nie znalazł drogi do bramki. W 52. minucie Lamine Yamal znalazł niepilnowanego w polu karnym Daniego Olmo, który zdołał pokonać Manuela Neuera. Tym samym zespół Luisa de la Fuente potwierdził swoją przewagę w tym pojedynku.

Po stracie bramki do zdecydowanych ataków ruszyli Niemcy, którzy stworzyli sobie kilka bardzo groźnych sytuacji. Ofensywna gra sprawiła, że swoje okazje z kontrataków mieli również Hiszpanie, którzy jednak przede wszystkim skupili się na defensywie. Gospodarze turnieju nie przestawali atakować i dopięli swego na parę chwil przed końcem regulaminowego czasu gry. W 89. minucie do wyrównania i zarazem do dogrywki doprowadził Florian Wirtz.

W dogrywce przeważali Niemcy. Wydawało się, że to gospodarze zachowali więcej sił na ostatnie minuty spotkania. Ale to Hiszpanie ostatecznie przesądzili o losach spotkania. Bohaterem został Mikel Merino, który na listę strzelców wpisał się w 119. minucie. Końcowe sekundy były bardzo emocjonujące, ale gospodarze nie zdołali odrobić strat po raz drugi. W ostatniej akcji meczu drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę obejrzał jeszcze Dani Carvajal.