Euro 2024: Słowacja była o krok od awansu, Anglia wstrząsnęła rywalem [WIDEO]

Reprezentacja Anglii pokonała Słowację (2:1) po dogrywce i awansowała do ćwierćfinału mistrzostw Europy 2024. Bohaterami kadry "Trzech Lwów" zostali Jude Bellingham i Harry Kane. Anglicy w meczu o półfinał zmierzą się ze Szwajcarią.

Harry Kane i Jude Bellingham
Associated Press / Alamy Na zdjęciu: Harry Kane i Jude Bellingham

Anglia awansowała do ćwierćfinału Euro 2024

Reprezentacja Anglii przystępowała do niedzielnego meczu ze Słowacją w Gelsenkirchen w ramach 1/8 finału mistrzostw Europy 2024 jako niepokonana drużyna. Synowie Albionu zanotowali udany początek turnieju, skromnie pokonując Serbię (1:0) a następnie remisując z Danią (1:1) i Słowenią (0:0). Tymczasem nasi południowi sąsiedzi wyszli z grupy E z dorobkiem czterech punktów i zdecydowanie nie byli faworytami z zespołem Garetha Southgate’a.

Od początku spotkania Słowacy nie zamierzali oddać pola faworyzowanym rywalom. Niespodziewanie do zespół Francesco Calzony stwarzał groźne sytuacje pod bramką Anglii. W 25. minucie David Strelec odegrał piłkę do Ivana Schranza, który był bezbłędny w sytuacji sam na sam z Jordanem Pickfordem i kapitalnie wykończył akcję. Dla napastnika Slavii Praga było to trzecie trafienie podczas tegorocznego turnieju.

Anglicy po zmianie stron wzięli się do odrabiania strat. W 50. minucie Kieran Trippier podał do Phila Fodena, który znalazł drogę do siatki, ale napastnik był na spalonym. Chwilę później Strelec miał doskonałą okazję na podwyższenie wyniku, lecz nie trafił do pustej bramki po tym, jak Pickford wyszedł poza własne pole karne.

Słowakom dziś dopisywało szczęście. W 81. minucie Declan Rice uderzył w słupek, a potem dobitka Harry’ego Kane poszybowała nad poprzeczkę bramki Martina Dubravki. W piątej minucie doliczonego czasu gry Jude Bellingham piękną przewrotką zapakował bramkę. Tym samym doszło do pierwszej dogrywki w tym turnieju.

W dramatycznym zwrocie akcji podczas meczu, Dubravka wybił piłkę, jednak futbolówka wróciła do gry. W polu karnym pojawił się Harry Kane, który głową skierował piłkę do bramki rywala, dając Anglii prowadzenie, którego już nie wypuściła. Słowacy mimo kilku ataków w końcówce meczu, musieli się pogodzić z gorzką porażką na Euro.

W kolejnej rundzie Anglia zmierzy się ze Szwajcarią, która sprawiła niespodziankę, pokonując Włochy (2:0). Obie drużyny będą walczyć o miejsce w półfinale Euro 2024 w sobotę (6 lipca) w Dusseldorfie.

Anglia – Słowacja 2:1 (0:1) – po dogrywce