Ile karnetów sprzedały polskie kluby? Widzew liderem, Legia prawie z limitem

Euro 2024 jeszcze się nie skończyło, ale początek drugiego tygodnia lipca to i tak wystarczający czas, by zacząć wsteczne odliczanie do startu nowego sezonu Ekstraklasy. Na kilkanaście dni przed pierwszym meczem sprawdziliśmy, jak sprzedają się karnety.

Kibice Widzewa Łódź
Obserwuj nas w
PressFocus Na zdjęciu: Kibice Widzewa Łódź
  • Na 11 dni przed startem Ekstraklasy władze Widzewa Łódź tradycyjnie już wiedzą, że znów ich stadion będzie wypełniony na każdym meczu w komplecie
  • Na wyraźny czas przed ligą karnetowy limit – choć z racji możliwości stadionowych jest on dużo niższy – osiągnął także GKS Katowice, a niedługo zrobi to Legia
  • Udało nam się zebrać prawie wszystkie dane dotyczące sprzedaży karnetów w Ekstraklasie. Niektóre z nich pochodzą z końcówki ubiegłego tygodnia, więc liczby nieznacznie mogą się różnić od stanu obecnego

Ekstraklasa. Podtrzymać zainteresowanie kibiców

Ekstraklasa przeżywa złoty okres, jeśli chodzi o zainteresowanie kibiców. Wartość praw telewizyjnych od dłuższego czasu balansuje na granicy najlepszej dziesiątki w Europie, ale z frekwencją na stadionach do tej pory bywało różnie. Ostatni sezon nieco to zmienił, bo – biorąc pod uwagę tylko najwyższe ligi w danym kraju – Polska pod względem średniej liczby kibiców na każdym meczu wreszcie wskoczyła na miejsce numer 10 (za Niemcami, Anglią, Włochami, Hiszpanią, Francją, Holandią, Portugalią, Szkocją i Turcją). Obiekty Ekstraklasy odwiedziło też sumarycznie rekordowo dużo fanów (ponad 3,7 mln nieunikatowych wejść na trybuny w sezonie 2023/24) i stąd też nagroda specjalna na ostatniej Gali Ekstraklasy właśnie dla kibiców.

Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jak idzie sprzedaż karnetów na zbliżające się rozgrywki. Liderem jest Widzew, w czym nie ma żadnego zaskoczenia, bo łódzki klub wypełniał swój stadion w komplecie jeszcze na długo przed awansem do Ekstraklasy. Nie inaczej będzie w tym sezonie, skoro na chwilę obecną sprzedano niemal 15 tys. karnetów.

Legia, druga w tym zastawieniu, ustaliła odgórny limit 10 tys. karnetów i właściwie już go osiągnęła. Gdy pytaliśmy w klubie w ostatni czwartek, podano nam liczbę 8500 sprzedanych karnetów, podczas gdy w poniedziałek jest ich już o tysiąc więcej. Należy zatem spodziewać się osiągnięcia granicy na dniach, jeśli nie na godzinach. Jako istotny produkt marketingowcy Legii uważają model subskrypcyjny polegający na automatycznie ściąganej płatności w każdym miesiącu, by kibice nie inwestowali jednorazowo kwoty przewyższającej ich możliwości. Limit 4 tys. sprzedanych karnetów osiągnął natomiast już GKS Katowice i – co godne podkreślenia – zrobił to już 31 maja, zaledwie kilka godzin po uruchomieniu sprzedaży.

Tylko u nas

Bardzo wysokie liczby notuje też Jagiellonia (ok. 7 tys.), gdzie świetne wyniki w poprzednim sezonie bezpośrednio przełożyły się na modę na futbol. Dwa lata temu, gdy Jaga walczyła o utrzymanie, średnia frekwencja w Białymstoku wynosiła około 9 tys. na mecz. Teraz – wiele na to wskazuje – ta liczba zostanie osiągnięta, może przebita, przez samych posiadaczy karnetów.

Wicemistrzowski Śląsk nie poraża aż tak liczbami, choć w klubie informują nas, że i tak sprzedaż jest lepsza niż w analogicznym okresie rok wcześniej. – Na razie w tym sezonie sprzedaliśmy 2820 karnetów. Dla porównania w zeszłym roku było ich 1480 – usłyszeliśmy pod koniec poprzedniego tygodnia.

Podobnie idzie sprzedać w Lechu Poznań. – Mamy teraz 2,5 tys. sprzedanych karnetów. W poprzednim sezonie było 10 tys. Myślimy, że będzie spory ruch w następnym tygodniu, bo w czwartek karnetowiczom kończą się rezerwacje miejsc – otrzymaliśmy odpowiedź w ostatni piątek.

Dane w większości przypadków pochodzą z końcówki ubiegłego tygodnia (czwartek-piątek), więc mogą nieznacznie odbiegać od stanu obecnego. Publikujemy teraz, ponieważ czekaliśmy na dostarczenie ich także z innych klubów.

Ekstraklasa. Ile karnetów zostało sprzedanych?

Miejsce i klubLiczba sprzedanych karnetów
1. Widzew Łódźok. 15 tys.
2. Legia Warszawaok. 9,5 tys. (limit: 10 tys.)
3. Jagiellonia Białystokok. 7 tys.
4. Pogoń Szczecinok. 4 tys. (w tym ok. 1 tys. karnetów na cały sezon)
4. GKS Katowice4 tys. (osiągnięty limit)
6. Raków Częstochowaok. 3,3 tys.
7. Motor Lublinok. 3,1 tys.
8. Śląsk Wrocławok. 2,9 tys.
9. Lech Poznańok. 2,7 tys.
10. Górnik Zabrzeok. 2 tys. (większość na cały sezon, na samą rundę jesienną ok. 400)
10. Cracoviaok. 2 tys.
12. Korona Kielceok. 1,5 tys.
12. Radomiak Radomok. 1,5 tys.
12. Lechia Gdańskok. 1,5 tys. (łącznie jesień+sezon)
15. Stal Mielecok. 1,3 tys.
16. Piast Gliwiceok. 1 tys.
16. Zagłębie Lubinok. 1 tys.
18. Puszcza Niepołomiceok. 300

Oglądaj także najnowsze Uniwersum Ekstraklasy

Komentarze