Mateu Alemany

Mateu Alemany to hiszpański menedżer, który od marca 2021 roku jest dyrektorem działu zawodowego w FC Barcelonie. W przeszłości był prezesem RCD Mallorca, a także menedżerem Valencii CF.

fot. PressFocus

Mateu Alemany – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoMateu Alemany
Data urodzenia24 lutego 1963 roku
Miejsce urodzenia Andratx
NarodowośćHiszpania
Miejsce pracyFC Barcelona
Stanowiskodyrektor ds. piłki nożnej

Mateu Alemany – początki w Mallorce i trudna praca w Valencii

Mateu Alemany w 1985 roku zakończył studia prawnicze, a później uzyskał też tytuł magistra rachunkowości finansowej. Już w 1990 roku został zastępcą prezesa klubu RCD Mallorca. Łącznie pracował tam bez przerwy przez 15 lat, a następnie w 2009 roku wrócił.

W Mallorce pełnił zarówno funkcję zastępcy prezesa, jak i samego prezesa klubu. Szybko poznał się na nim Florentino Perez, który w 2000 roku oferował mu posadę dyrektora sportowego w Realu Madryt. Alemany postawił na niezależność; wówczas był już prezesem Mallorki. Od zawsze był geniuszem w kwestii transferów. Jego rządzenie klubem przyniosło mu największy sukces w dziejach, czyli sięgnięcie po Puchar Hiszpanii w 2003 roku, a także dwa kolejne finały (w 1991 i 1998 roku). To za jego kadencji Samuel Eto’o został najskuteczniejszym strzelcem w historii klubu, po czym dał na sobie zarobić 24 miliony euro, odchodząc do Barcelony. Za rządów Alemany’ego Mallorca dotarła też do ćwierćfinału Pucharu UEFA i stała się solidnym zespołem powyżej środka tabeli La Ligi.

Gdy w 2010 roku ostatecznie pożegnał się z Mallorką, przez siedem lat nie pracował w świecie piłki nożnej. Na to łono przywróciła go Valencia. Tam, choć musiał współpracować z Peterem Limem, co jest niezwykle trudne, przywrócił Nietoperzom choć część dawnego blasku. Przed jego przybyciem znajdowały się one w dolnej połowie tabeli, zaś później przez dwa lata zajmowała lokaty w czołowej czwórce i wygrała Puchar Hiszpanii. To Alemany optował za zatrudnieniem trenera Marcelino, to on też sprowadził takich piłkarzy, jak Goncalo Guedes, Daniel Wass, Geoffrey Kondogbia czy Mouctar Diakhaby. Już wtedy wykazywał się kreatywną księgowością, gdy wymienił się z Barceloną bramkarzami, co pozwoliło zamortyzować wydatki związane z kupnem Simone Zazy.

Alemany w Barcelonie

Joan Laporta zdawał sobie sprawę, że wracając do Barcelony, będzie musiał posprzątać prawdziwą stajnię Augiasza. W takim wyzwaniu pomóc mógł tylko ktoś pokroju Alemany’ego. Nowy dyrektor sportowy – a obecnie już dyrektor całego działu zawodowego – natychmiast rzucił się do wielotorowej pracy. Obniżył ogromne pensje podstarzałych piłkarzy, zdołał znaleźć kupców na zasiedziałych graczy niepasujących poziomem do drużyny, pomógł odnaleźć drużynie licznych sponsorów i – co najważniejsze – był współtwórcą idei “dźwigni finansowych”. Polegały one na sprzedaży części aktywów klubu za gotówkę. To pozwoliło nie tylko zredukować długi, ale i sprowadzić na Camp Nou takie gwiazdy, jak choćby Robert Lewandowski.

To Alemany jest jedną z głównych postaci stojących za powolnym powrotem Dumy Katalonii na szczyt europejskiej piłki nożnej.

Mateu Alemany – aktualności