- Wśród skandalistów są Karim Benzema czy John Terry
- Na liście kontrowersji nie mogło zabraknąć FIFA i Seppa Blattera
- Pojawił się też wątek korupcyjny z Niemiec i Włoch
10 największych afer i kontrowersji w piłce nożnej
10. Romans Terry’ego z dziewczyną kolegi
Przeszło dekadę temu piłkarska Anglia żyła skandalem z udziałem ówczesnego kapitana Chelsea, Johna Terry’ego. Defensor romansował z żoną swojego kolegi, Wayne’a Bridge’a. Gdy cała sprawa wyszła na jaw, dziennikarze The Sun apelowali do selekcjonera, by Terry – dotychczas przykładny ojciec dwójki dzieci – stracił opaskę kapitana reprezentacji. Według angielskich tabloidów owocem całego romansu była ciążą. Partnerka Wayne’a Bridge’a miała po namowach Terry’ego dokonać aborcji, byle tylko afera nie ujrzała światła dziennego.
9. Seks-skandal z udziałem francuskich gwiazd
Czasem aż trudno uwierzyć, że Karim Benzema i Frank Ribery podnieśli się po tym obyczajowym i wizerunkowym skandalu. Sprawa nie dotyczyła co prawda gwałtu, ale współżycia z nieletnią dziewczyną. Francuscy gwiazdorzy mieli poznać prostytutkę, Zahię Dehar w jednym z paryskich klubów i zaproponować jej 500 euro za jedną noc. Benzema zaprzeczył tym rewelacjom, broniąc się, że do spotkania w ogóle nie doszło. Sędziowie nie dali temu wiary. Ostatecznie stwierdzono, że co prawda doszło do zbliżenia, ale kobieta nie podała piłkarzom swojego prawdziwego wieku. Ostatecznie gwiazdorzy zostali oczyszczeni z zarzutów.
Drużyna wyrzucona z turnieju za doping
8. Wpadka reprezentacji Meksyku
Długo mówiło się o głośnej wpadce dopingowej reprezentacji Meksyku na turnieju Gold Cup w 2011 roku. Pięciu zawodników tego kraju uzyskało pozytywny wynik testu na obecność clenbuterolu, zakazanego leku poprawiającego wydolność organizmu. Zamieszany w całą sprawę był nawet bramkarz Guillermo Ochoa, który później zabłysnął na mundialu w 2014 roku. Piłkarze stanowczo odpierali wszystkie zarzuty. Wizerunek federacji został jednak nadszarpnięty, a reakcja była zdecydowana – drużynę wyrzucono z turnieju.
7. Więzienie dla Adama Johnsona
Anglik mógł zrobić wielką piłkarską karierę. Jego życie potoczyło się jednak inaczej. 24 marca 2016 roku został skazany na sześć lat więzienia za uwodzenie i czynności seksualne z 15-letnią dziewczyną. Sędzia nakazał mu także zapłacić 50 tysięcy funtów tytułem kosztów prawnych. Podczas dochodzenia policja znalazła na laptopie Johnsona też pornografię zwierzęcą; nie był jednak sądzony za posiadanie tych nagrań.
Jak ustawiano mecze w Niemczech
6. Niemiecka afera sędziego Hoyzera
W 2005 roku niemiecki futbol znalazł się na zakręcie z powodu sędziego Roberta Hoyzera. Arbiter uczestniczył w ustawianiu meczów 2. Bundesligi i Pucharu Niemiec (choćby z udziałem Hamburgera SV). Jego oszustwa były tak widoczne, że poskarżyli się na niego inni sędziowie. To wówczas ruszyło śledztwo, które doprowadziło do odkrycia i udowodnienia skandalu. Warto dodać, że Hoyzer przyznał się do oszustw i po zatrzymaniu pomógł w dochodzeniu, które ostatecznie doprowadziło do upadku chorwackiej mafii skupiającej się na ustawianiu meczów. To właśnie na Bałkanach zapadały kluczowe decyzje i to tamtejsze polecenia Hoyzer później realizował. Mimo zgody na współpracę trafił ostatecznie na dwa lata do więzienia.
5. Śmierć Elizy Samudio
W 2013 roku sąd orzekł, że brazylijska piękność Eliza Samudio, została zamordowana przez swojego kochanka, bramkarza Bruno Fernandesa de Souzę. Cała sprawa wstrząsnęła piłkarską Brazylią. W wyniku śledztwa ustalono, że Souza wspólnie z nastoletnim kuzynem, płatnym zabójcą, żoną oraz byłą kochanką, przez kilka dni więzili Elizę i torturowali. Ostatecznie modelka została skatowana. Jej zwłoki poćwiartowano i rzucono psom – aby po kobiecie nie został żaden ślad. Mimo że wymiar sprawiedliwości skazał piłkarza na 22 lata więzienia, Souza wyszedł już na wolność.
Śmierć za samobójczego gola
4. Ofiary mundialu w Katarze
Zachodni dziennikarze, na czele z The Guardian, ujawnili, że podczas przygotowań do mundialu w Katarze śmieć poniosło ponad 6,5 tysiąca robotników – głównie przybyszów z Azji Południowej. Pracowali oni w skandalicznych warunkach i często bez żadnych zabezpieczeń. Co prawda sama impreza piłkarska zakończyła się sportowym sukcesem, ale nie można zapomnieć o największych ofiarach całego przedsięwzięcia. Niestety, mimo apelów ze strony zachodnich mediów i organizacji broniących praw człowieka, winni tych zaniedbań nie zostali ukarani.
3. Morderstwo Andresa Escobara
W nocy z 1 na 2 lipca 1994 r., kolumbijski obrońca Andres Escobar otrzymał sześć kul z pistoletu, które zakończyły jego życie. Morderca, oddając strzały, wykrzykiwał słowa: “gol, gol, gol!”. Kolumbijczyk stracił życie, ponieważ jego samobójcze trafienie poskutkowało odpadnięciem reprezentacji z mundialu. Jeden z największych dramatów w historii piłki rozegrał się w miejscowości Medelin w czasie nocnej imprezy.
W pogrzebie Escobara uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Jego zabójca, Humberto Mumoz Castro, został skazany na karę 43 lat pozbawienia wolności. Wyszedł po 11 latach za dobre sprawowanie.
2. Włoskie Calciopoli
Nam 2006 rok kojarzy się z mundialem u naszych zachodnich sąsiadów. Włochom ze zdobyciem tytułu na tym turnieju, ale także ze wstydliwą aferą Calciopoli. Odkryto wówczas, że kilka klubów z Serie A wybierało sędziów, którzy rozstrzygali mecze na ich korzyść. Gdy dowody ujrzały światło dzienne, doszło do jednego z największych skandali piłkarskich w historii tego sportu.
Choć w ustawianie meczów zamieszanych było kilka drużyn i wielu sędziów, nikt nie został ukarany tak dotkliwie jak Juventus, który nie tylko spadł do Serie B, ale i utracił dwa zdobyte wcześniej tytuły mistrza kraju. Początkowo zdegradowani mieli być też Lazio i Fiorentina, ale kluby te wygrały apelację i skończyło się – podobnie jak w przypadku Milanu – na ujemnych punktach w tabeli.
Oszuści z FIFA nie trafili do więzienia
1. FIFA i dwa kupione mundiale
“Zaszczytne” pierwsze miejsce w naszym niechlubnym zestawieniu zajmuje FIFA i jej działacze, na czele z Seppem Blatterem. Zarówno Szwajcar, jak i prezydent UEFA Michel Platini stracili swoje stanowiska i zostali na lata zawieszeni. A to i tak – zdaniem opinii publicznej – bardzo łagodne kary. Wyniki śledztwa wykazały przecież, że organizację piłkarskich mistrzostw świata można było sobie po prostu kupić. To właśnie za sprawą korupcji i przekupstwa wielkie imprezy trafiły do RPA (2010) i Kataru (2022).
Wspomniany Blatter był też głównym podejrzanym afery korupcyjnej w FIFA. Dotyczyła ona m.in. łapówki w wysokości 1,5 miliona funtów dla Michela Platiniego oraz podpisania kontraktu, który był niekorzystny dla FIFA. Ostatecznie winy im nie udowodniono, a decyzją sądu z 2022 roku zostali… oczyszczeni z zarzutów. Nie trafią tym samym do więzienia.
Komentarze