Hiszpania mistrzem Europy! Dramat Anglików [relacja na żywo]

Reprezentacja Hiszpanii sięgnęła po mistrzostwo Europy! "La Furia Roja" w finale EURO 2024 pokonała Anglię 2:1. Bohaterem został Mikel Oyarzabal, który strzelił w końcówce gola na wagę triumfu. Dziękujemy za uczestniczenie w relacji.

Lamine Yamal oraz Luke Shaw
ddp media GmbH / Alamy Na zdjęciu: Lamine Yamal oraz Luke Shaw

Hiszpania – Anglia w finale Euro 2024

Stadion Olimpijski w Berlinie będzie gospodarzem finału Euro 2024. Mecz rozegrany zostanie w niedzielę (14 lipca) o godzinie 21:00, a zmierzą się w nim reprezentacje Hiszpanii i Anglii. Drużyna Luisa de la Fuente zagra o czwarty tytuł w swojej historii. Dla Anglii jest to natomiast szansa na historyczny sukces, bowiem nigdy wcześniej nie sięgnęła po tytuł mistrza Europy.

Dziękujemy za uczestniczenie w relacji “na żywo”

KONIEC! Hiszpania mistrzem Europy!

Hiszpania 2-1 Anglia

Finał EURO 2024 dla Hiszpanów!

Ogromne emocje w końcówce

90+3′ Hiszpania 2-1 Anglia

Niemalże wszyscy Anglicy są zaangażowani w ataku. Pozostało niewiele czasu!

Niesamowita akcja! Anglia powinna mieć gola

90′ Hiszpania 2-1 Anglia

Znakomitą okazję mieli Anglicy. Najpierw uderzenie Rice’a zatrzymał Unai Simon. Później futbolówkę z linii wybił Dani Olmo. Hiszpania wyszła obronną ręką z tej sytuacji.

JEST GOL! Hiszpania na prowadzeniu

87′ Hiszpania 2-1 Anglia

Marc Cucurella zagrał w pole karne piłkę, do której dopadł Mikel Oyarzabal. Napastnik zdołał wpakować futbolówkę do bramki. La Furia Roja ponownie na prowadzeniu!

Fenomenalne zachowanie Pickforda

86′ Hiszpania 1-1 Anglia

Lamine Yamal szukał górnym podaniem kolegi w polu karnym. Jednak dobrze wyszedł z bramki Jordan Pickford, który złapał futbolówkę.

Szalona radość Anglików po golu Palmera

Doskonała okazja Yamala!

82′ Hiszpania 1-1 Anglia

Doskonała akcja Hiszpanów. La Furia Roja poklepała piłką aż niepilnowany w polu karnym znalazł się Lamine Yamal. Uderzenie 17-latka jednak obronił Jordan Pickford.

Hiszpania wraca do kontrolowania gry

79′ Hiszpania 1-1 Anglia

Anglicy chwilowo zaczęli dominować nad Hiszpanami. Jednak szybko La Furia Roja wróciła do swojej gry.

Jest odpowiedź Anglików! 1:1

73′ Hiszpania 1-1 Anglia

Znakomita akcja Anglików zakończona golem. Cole Palmer wpisał się na listę strzelców. Mamy ponownie remis!

Palmer na boisku!

71′ Hiszpania 1-0 Anglia

Cole Palmer pojawił się na placu gry. Gracz Chelsea zmienił Kobbiego Mainoo.

Fabian Ruiz z dystansu

70′ Hiszpania 1-0 Anglia

Fabian Ruiz oddał niezwykle mocny strzał. Jordan Pickford nie był jednak zmuszony do interwencji.

Kapitan opuszcza boisko

68′ Hiszpania 1-0 Anglia

Alvaro Morata zakończył swój udział w finale EURO 2024. Kapitan reprezentacji Hiszpanii został zastąpiony przez Mikela Oyarzabala.

Pickford ratuje Anglię!

66′ Hiszpania 1-0 Anglia

Lamine Yamal ograł Luke’a Shawa i oddał groźny strzał na bramkę. Jednak zankomitą interwencją popisał się Jordan Pickford.

Tak Hiszpanie celebrowali gola Williamsa

Bellingham mógł uszczęśliwić Anglię

64′ Hiszpania 1-0 Anglia

Jude Bellingham oddał niezwykle mocne uderzenie. Futbolówka jednak po strzale Anglika nieznacznie minęła słupek.

Kane opuszcza boisko

61′ Hiszpania 1-0 Anglia

Harry Kane zostaje zmieniony. Na boisku pojawił się Ollie Watkins.

Wzorowa interwencja Shawa

60′ Hiszpania 1-0 Anglia

Luke Shaw powstrzymał groźną akcję Hiszpanów. Wzorowa interwencja obrońcy Manchesteru United.

Trwa dominacja Hiszpanii

56′ Hiszpania 1-0 Anglia

Najpierw Alvaro Morata miał doskonałą okazję bramkową, a później Nico Williams. Jordan Pickford jednak nie musiał wyjmować futbolówkę z bramki. Wciąż mamy 1:0.

Próba Moraty zatrzymana

55′ Hiszpania 1-0 Anglia

Alvaro Morata oddał strzał na bramkę, ale jego uderzenie zostało zablokowane.

Hiszpania w swoim stylu czaruje

Hiszpanie dominują w posiadaniu piłki. Tym razem La Furia Roja długo rozgrywała piłkę z nadzieją, że rywale zostaną uśpieni.

To powinien być gol Hiszpanii…

49′ Hiszpania 1-0 Anglia

Nico Williams zagrał futboloówkę w pole karne do Daniego Olmo. Wychowanek Barcy miał wyśmienitą okazję strzelecką, ale jego strzał minął bramkę Jordana Pickforda.

GOOOOL! Hiszpania na prowadzeniu!

47′ Hiszpania 1-0 Anglia

Lamine Yamal odnalazł niekrytego w polu karnym Nico Williamsa. Hiszpański skrzydłowy oddał precyzyjny strzał, który wylądował w bramce. Hiszpania prowadzi 1:0!

Zaczynamy drugą odsłonę

46′ Hiszpania 0-0 Anglia

Sędzia rozporządził start drugiej połowy. Na tablicy wyników bezbramkowy remis.

Koniec meczu Rodriego!

Hiszpania 0-0 Anglia

Rodri nabawił się urazu w pierwszej połowie i musiał zostać zmieniony w przerwie. Gwiazdę reprezentacji Hiszpanii zastąpił na placu gry Martin Zubimendi.

Emocji jak na lekarstwo w finale EURO 2024

Statystyki pierwszej odsłony

Koniec pierwszej połowy

W pierwszej odsłonie rywalizacji finału EURO 2024 nie obejrzeliśmy trafień. Emocji też brakowało. Miejmy nadzieję, że wszystko zmieni się w drugiej połowie.

Pierwszy celny strzał!

45+2′ Hiszpania 0-0 Anglia

Phil Foden oddał pierwszy tego dnia celny strzał na bramkę. Uderzenie jednak zatrzymał Unai Simon.

Dobra okazja Kane’a!

45′ Hiszpania 0-0 Anglia

Harry Kane miał doskonałą okazję strzelecką. Uderzenie, jak to dziś jest w zwyczaju, zostało zablokowane. Dobrą interwencją popisał się Rodri.

Morata urwał się obrońcy

43′ Hiszpania 0-0 Anglia

Alvaro Morata dostał dobre podanie, po którym urwał się obrońcy. Kapitan hiszpańskiej reprezentacji jednak został zaraz powstrzymany.

Indywidualny rajd Stonesa

40′ Hiszpania 0-0 Anglia

John Stones odważnie minął przeciwników i znalazł się blisko pola karnego rywali. Obrońca został jednak powstrzymany przez Hiszpanów.

Kibice negatywnie oceniają dotychczasowy finał EURO 2024

Olmo próbuje z dystansu

36′ Hiszpania 0-0 Anglia

Dani Olmo znalazł się niepilnowany przed polem karnem. Uderzenie Hiszpana było anemiczne i zostało zablokowane.

Shaw zatrzymuje Yamala

34′ Hiszpania 0-0 Anglia

Lamine Yamal próbował ograć Luke’a Shawa, ale obrońca Manchesteru United wzorowo interweniował.

Rice potrzebował pomocy medycznej

32′ Hiszpania 0-0 Anglia

Declan Rice ucierpiał w starciu z Danim Olmo. Angielski pomocnik potrzebował pomocy medycznej.

Uderzenie Ruiza zablokowane

28′ Hiszpania 0-0 Anglia

Fabian Ruiz miał sporo miejsca i zdecydował się na uderzenie z dystansu. Strzał został jednak zablokowany.

Dobra okazja Hiszpanii

24′ Hiszpania 0-0 Anglia

Lamine Yamal miał dobrą okazję do strzelenia gola. Uderzenie Hiszpana zostało jednak zablokowane.

Pickford wyłapał dośrodkowanie

20′ Hiszpania 0-0 Anglia

Dani Carvajal zagrał górną piłkę w poszukiwaniu Alvaro Moraty w polu karnym. Futbolówkę jednak złapał Jordan Pickford.

Strzał Rice’a zablokowany

17′ Hiszpania 0-0 Anglia

Bukayo Saka odnalazł niepilnowanego Declana Rice’a przed polem karnym. Gracz Arsenalu oddał strzał z pierwszej piłki, ale został on zablokowany przez rywala.

Dobra okazja Anglików!

15′ Hiszpania 0-0 Anglia

Bukayo Saka wypuścił flanką Kyle’a Walkera. Obrońca angielski próbował znaleźć w szesnastce Harry’ego Kane’a. Podanie jednak został zatrzymane przez Marca Cucurellę.

Le Normand mógł dać prowadzenie

13′ Hiszpania 0-0 Anglia

Reprezentacja Hiszpanii mogła wyjść na prowadzenie. Swoją okazję miał Robin Le Normand. Obrońca jednak nie trafił czysto w piłkę i Jordan Pickford nie był zmuszony do interwencji.

Stones zatrzymał Williamsa

11′ Hiszpania 0-0 Anglia

Nico Williams próbował indywidualnie przedrzeć się bliżej bramki. Hiszpanowi udało się minąć jednego rywala, ale chwilę później z ziemi wyrósł mu John Stones, który wślizgiem zatrzymał akcję.

Wielkie trio na trybunach

Xavi, David Villa oraz Andres Iniesta są obecni na finale EURO 2024.

Skupieni Hiszpanie

9′ Hiszpania 0-0 Anglia

Anglicy od początku rywalizacji mają problem z opuszczeniem własnej połowy. Hiszpanie są niezwykle skupieni i powstrzymują rywali z piłką.

Walker zakończył składną akcję Hiszpanów

8′ Hiszpania 0-0 Anglia

Hiszpanie czarowali rozgrywaniem piłki. Nico Williams otrzymał dobre podanie w pole karne, ale piłkarz Athleticu Bilbao został zatrzymany przez Kyle Walkera.

Spokojne tempo meczu

5′ Hiszpania 0-0 Anglia

Rywalizacja na Olympiastadion toczy się w spokojnym tempie. Hiszpanie nie potrafią znaleźć sposobu na defensywę rywala. Anglicy natomiast mają problem z wyjściem z własnej połowy

Niesamowity powrót Carvajala

2′ Hiszpania 0-0 Anglia

Luke Shaw próbował przeprowadzić akcję lewą flanką, ale został zatrzymany przez Daniego Carvajala, który wracał do defensywy. Świetna interwencja Hiszpana.

Zaczynamy finał EURO 2024!

1′ Hiszpania 0-0 Anglia

Arbiter zagwizdał po raz pierwszy. Zaczynamy finał Mistrzostw Europy pomiędzy Hiszpanią a Anglią.

Zawodnicy są już na murawie

Pierwszoplanowi aktorzy są już na placu gry. Zostały do odegrania hymny obu państw oraz losowanie kapitanów. Do pierwszego gwizdka pozostały minuty!

Chiellini wniósł trofeum dla przyszłych mistrzów Europy

Uroczyste pożegnanie EURO 2024

Na murawie Olympiastadion oglądamy specjalny pokaz. Od razu po nim rozpocznie się finał Mistrzostw Europy.

Yamal zapisał się na kartach historii futbolu

Boniek jest już na obiekcie

Zbigniew Boniek dzisiejszy finał EURO 2024 będzie oglądał z wysokości trybun.

Olympiastadion powoli się zapełnia

Obiekt w Berlinie lada moment będzie już całkowicie zapełniony. Do rozpoczęcia finału EURO 2024 pozostało zaledwie 45 minut.

Dobre serie Anglików i Hiszpanów

Od rozpoczęcia Euro 2020, Anglia przegrała tylko 1 z 18 meczów na najważniejszych turniejach (ME i MŚ). Miało to miejsce z ćwierćfinałowym meczu mistrzostw świata 2022 z Francją. Anglicy wygrali w tym czasie 11 meczów i zanotowali 6 remisów. Ponadto stracili więcej niż jednego gola zaledwie w 2 z 18 meczów (10 czystych kont).

Wyłączając rzuty karne, Hiszpania przegrała tylko 1 z 19 meczów fazy pucharowej na dużych turniejach (ME i MŚ) od początku Euro 2008 – z Włochami w 1/8 finału Euro 2016. W tym czasie odniosła 12 zwycięstw i zanotowała 4 remisy.

Jesus Navas vs Gareth Southgate

Co ciekawe, Jesus Navas miał okazje zmierzyć się na boisku z Garethem Southagetem. Miało to miejsce finale Pucharu UEFA 2006. Dziś ten pierwszy wciąż jest czynnym piłkarzem, natomiast 53-latek zaliczył jako trener reprezentacji Anglii drugi z rzędu finał Mistrzostw Europy.

Trzeci mecz Hiszpania – Anglia na Mistrzostwach Europy

To trzeci mecz Hiszpanii i Anglii na Mistrzostwach Europy. W 1980 roku w spotkaniu fazy grupowej górą była Anglia, natomiast w ćwierćfinale Euro 1996 po bezbramkowym remisie również “Synowie Albionu” wygrali w rzutach karnych 4:2. Czy Hiszpania dziś przełamie złą passę?

Wyjściowy skład reprezentacji Anglii

Pickford – Walker, Guehi, Stones, Shaw – Mainoo, Rice – Saka, Bellingham, Foden – Kane.

Łączona jedenastka Hiszpanii i Anglii

Nasz redakcyjny kolega, Jakub Fudali, przygotował łączoną jedenastkę reprezentacji Hiszpanii oraz Anglii.

Nagrody pieniężne dla finalistów

Zgodnie z przepisami UEFA, zwycięzca finału Euro 2024 może liczyć na osiem milionów euro premii. Z kolei wicemistrz Europy dostanie kwotę o trzy miliony mniejszą.

Były piłkarz krytykuje Bellinghama

Markus Babbel: Mam przeczucie, że [Jude Bellingham przyp. red.] zaczyna myśleć, że jest supergwiazdą. Nie podoba mi się takie podejście. Nie widać tego u graczy takich jak Bukayo Saka czy Jamal Musiala. Jeśli Bellinghama tylko dotkniesz, on zawsze nurkuje, zawsze upada.

Wyjściowy skład reprezentacji Hiszpanii

Unai Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Rodri, Fabian Ruiz – Yamal, Olmo, WIlliams – Morata

Jak widzimy na załączonym obrazku, kibice powoli zaczynają gromadzić się na Olympiastadion w Berlinie. Początek rywalizacji pomiędzy Hiszpanią a Anglią już o 21:00.

Ostatni występ weterana w kadrze

Jesus Navas po dzisiejszym finale EURO 2024 zakończy reprezentacyjną karierę. Czytaj więcej

Sytuacje kadrowe przed finałem

Reprezentacja Anglia nie ma w swoich szeregach żadnej absencji. Gareth Southgate będzie mógł skorzystać ze wszystkich piłkarzy w finale EURO 2024.

Hiszpania natomiast będzie musiała sobie radzić bez Pedriego oraz Ayoze Pereza. Obaj zawodnicy są wyeliminowani z gry z powodu kontuzji.

Hiszpania – Anglia, droga do finału

Reprezentacja Hiszpanii w fazie pucharowej EURO 2024 rywalizowała z Gruzją (4:1), Niemcami (2:1 po dogrywce) i Francją (2:1). Anglia natomiast mierzyła się ze Słowacją (2:1 po dogrywce), Szwajcarią (1:1 k. 5:3) oraz Holandią (2:1).

Forma drużyn w drodze do finału EURO 2024

Hiszpania – 5 ostatnich spotkań

• 09.07.2024 Hiszpania – Anglia 2:1 (Euro 2024)
  • 05.07.2024 Hiszpania – Niemcy 2:1 pd. (Euro 2024)
  • 30.06.2024 Hiszpania – Gruzja 4:1 (Euro 2024)
  • 24.06.2024 Albania – Hiszpania 0:1 (Euro 2024)
  • 20.06.2024 Hiszpania – Włochy 1:0 (Euro 2024)

Anglia – 5 ostatnich spotkań

• 10.07.2024 Holandia – Anglia 1:2 (Euro 2024)
  • 06.07.2024 Anglia – Szwajcaria 1:1 k. 5:3 (Euro 2024)
  • 30.06.2024 Anglia – Słowacja 2:1 pd. (Euro 2024)
  • 25.06.2024 Anglia – Słowenia 0:0 (Euro 2024)
  • 20.06.2024 Dania – Anglia 1:1 (Euro 2024)

Nagrody już czekają

Tuż po rozegranym finale EURO 2024 poznamy wyróżnionych. Zostaną wręczone statuetki dla najlepszego gracza całego turnieju oraz najlepszego młodego piłkarza.

Hiszpania – Anglia, historia

Reprezentacje Hiszpanii i Anglii mierzyły się do tej pory 27 razy. Bilans tych spotkań jest korzystny dla angielskiego zespołu, który ma na koncie 13 zwycięstw. Trzy wygrane mniej zaliczyła Hiszpania, natomiast cztery mecze zakończyły się remisami.

Letexier arbitrem finału EURO 2024

Dzisiejsze finałowe spotkanie poprowadzi Francoisa Letexier. Szymon Marciniak natomiast będzie arbitrem technicznym meczu.

Mata komplementuje angielskich zawodników

Przed dzisiejszym finałem EURO 2024 wywiadu serwisowi “AS” udzielił Juan Mata. Były reprezentant Hiszpanii zdecydował się w nim pochwalić trójkę Anglików – Jude’a Bellinghama, Phila Fodena oraz Harry’ego Kane’a. Czytaj więcej

Gdzie można obejrzeć finał EURO 2024?

Finał Euro 2024 pomiędzy Hiszpanią i Anglią rozegrany zostanie w niedzielę (14 lipca) o godzinie. W telewizji mecz będzie transmitowany “na żywo” na kanałach TVP1 i TVP Sport. Drogą internetową spotkanie będzie można oglądać na stronie sport.tvp.pl oraz na urządzeniach mobilnych dzięki aplikacji TVP Sport. Do skomentowania finałowej rywalizacji wyznaczeni zostali Dariusz Szpakowski i Grzegorz Mielcarski.

Finał w Berlinie

Spotkanie finałowe zostanie rozegrane na legendarnym Olympiastadion w Berlinie. Obiekt ten może pomieścić prawie 75 tysięcy widzów. Z pewnością dziś cały obiekt zostanie zapełniony.

Hiszpania – Anglia, o której mecz?

Finał mistrzostw Europy pomiędzy reprezentacją Hiszpanii a Anglią rozpocznie się już o 21:00.

Hiszpania – Anglia w finale Euro 2024. Mecz o złoto

Witamy w naszej relacji “na żywo” z finałowego meczu Euro 2024 Hiszpania – Anglia.