Stamford Bridge (Anglia, Londyn)

Co ciekawe, stadion Stamford Bridge początkowo był obiektem lekkoatletycznym. Dopiero po powstaniu klubu piłkarskiego Chelsea – obiekt ten stał się domem dla “The Blues”. Stamford Bridge to jeden z najbardziej rozpoznawalnych stadionów na Wyspach Brytyjskich. W sezonie Premier League średnia frekwencja widzów to 41 tysięcy na mecz! Jaka jest historia Stamford Bridge? Jak powstawał ten obiekt? Sprawdź wszystkie informacje o Stamford Bridge!

fot. PressFocus

Stamford Bridge – podstawowe informacje

KrajAnglia
MiastoLondyn
AdresStamford Bridge, Fulham Road, Londyn SW6 1HS
Data otwarcia28.04.1877
Pojemność 41 631
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieChelsea FC

Spis treści:

Obiekt Stamford Bridge ma ponad stuletnią historię. Oczywiście początki stadionu w niczym nie przypominają aktualnej budowli, ale już w XIX wieku zostały wyłożone podwaliny pod dzisiejsze Stamford Bridge. To dom dla kibiców Chelsea, którzy regularnie zasiadają na trybunach tego obiektu. Na Stamford Bridge występowali tacy piłkarze jak Frank Lampard, John Terry, Didier Drogba czy Fernando Torres. Obiekt ten wielokrotnie gościł mecze Premier League, FA Cup i europejskich pucharów: Champions League oraz Europa League.

Stamford Bridge: dom Chelsea

Stamford Bridge to jeden z najstarszych stadionów w Anglii. Obiekt ten ma dłuższą historię niż chociażby Old Trafford. Stamford Bridge został wybudowany w 1877 roku. Jego architektem był słynny Archibald Leitch, który projektował m.in. Ibrox Stadium, obiekt Glasgow Rangers.

Nazwa Stamford Bridge wzięła się od potoku, który niegdyś wpływał do Tamizy. Nosił on nazwę “Stanford” i był nieopodal tego obiektu. Początkowo stadion ten miał służyć lekkoatletą. Tak naprawdę wówczas nie istniał jeszcze klub Chelsea, który teraz utożsamiany jest ze Stamford Bridge. “The Blues” zadomowili się na tym obiekcie 28 lat później.

Od 1877 roku Stamford Bridge przechodził sporo rekonstrukcji. Początkowo pomysłodawcy zakładali, aby obiekt ten mógł pomieścić 100 tysięcy widzów. Nigdy ta wizja nie została zrealizowana, bo aktualnie na stadion Chelsea może wejść 41 tysięcy kibiców. Jak na warunki europejskich stadionów takich jak Santiago Bernabeu, Camp Nou, Wembley czy San Siro – liczba widzów nie jest najwyższa.

Stamford Bridge to stadion klasyczny z czterema głównymi trybunami. Najwięcej kibiców może zasiąść na West Stand 13 500 (zachodniej trybunie), a najmniej na Shed End (południowej trybunie).  Trybuna Północna jest zatytułowana imieniem dyrektora sportowego Chelsea, Matthew Hardinga, który zginął tragicznie.

Na Stamford Bridge mieszczą się liczne loże VIP, restauracje, kluby nocne oraz punkty odnowy biologicznej. Aktualnie to obiekt, który wchodzi w skład kompleksu “Chelsea Village”.

Przed Stamford Bridge znajduje się pomnik Petera Osgooda byłego piłkarza Chelsea. To zawodnik, który występował na Stamford Bridge w latach 1964 – 1974 oraz 1978 – 1979. Łącznie w barwach “The Blues” zagrał 289 meczów.

W przeszłości na Stamford Bridge poza zawodami lekkoatletyki odbywały się takie konkurencje jak mecze krykieta, wyścigi żużlowe oraz wyścigi psów. Do 1946 roku na Stamford Bridge pięć razy występowała reprezentacja “Synów Albionu”. Aktualnie obiekt ten służy przede wszystkim Chelsea, która rozgrywa na nim domowe spotkania w lidze angielskiej i pucharach.

Najważniejsze wydarzenia na stadionie Stamford Bridge (Londyn)

Na Stamford Bridge w przeciwieństwie do innych angielskich stadionów nie odbywały się mecze Mistrzostw Świata 1966 i Euro 1996. Największe batalie miały miejsce z udziałem klubu piłkarskiego Chelsea. Stamford Bridge nie było też gospodarzem finału Champions League.

Chelsea trzykrotnie grała półfinały Ligi Mistrzów na własnym obiekcie i zawsze zwyciężała te spotkania, co pozwoliło awansować do finałów tych rozgrywek. Bez wątpienia to jedne z najmilszych wspomnień ze Stamford Bridge dla każdego fana Chelsea.

Najważniejsze mecze

  • 5.05.2021, półfinał Ligi Mistrzów: Chelsea – Real Madryt 2:0
  • 18.04.2012, półfinał Ligi Mistrzów: Chelsea – FC Barcelona 1:0
  • 30.04.2008, półfinał Ligi Mistrzów: Chelsea – Liverpool 3:2

Ciekawostki związane ze Stamford Bridge

  • Do lat 90. XX wieku wokół murawy Stamford Bridge była lekkoatletyczna bieżnia
  • Rekord frekwencji na Stamford Bridge to 82 tysiące widzów na spotkaniu Chelsea – Arsenal 12 października 1935 roku
  • Od 1905 roku mecze domowe na Stamford Bridge rozgrywa klub Chelsea
  • Na Stamford Bridge rodzaj trawy to tzw. GrassMaster, czyli hybryda złożona z naturalnej nawierzchni w połączeniu ze sztucznymi włóknami
  • Włodarze Chelsea mają plany, aby do sezonu 2023/2024 powiększyć Stamford Bridge do pojemności 60 tysięcy widzów.