stadium-image
IMAGO/Sven Beyrich
Hertha Berlin

Hertha Berlin

Inne Ligi
Rok założenia: 1892
Przydomek: Stara Dama
Barwy: niebiesko-białe
Prezes: Kay Bernstein
Trener: Pal Dardai
Strona: herthabsc.de
Pojemność: 74649
Adres: Hanns-Braun-Straße, Friesenhaus 2, 14053 Berlin

Następny mecz

Hertha Berlin

2. Bundesliga |

23 listopada 2024

13:00

Ulm
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 18 listopada 2024 14:40.

Hertha Berlin - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Niemiec

2 razy

Zdobyte w 1930, 1931

Puchar Ligi

2 razy

Zdobyty w 2000, 2001

Newsy

Hertha Berlin – terminarz i wyniki

Hertha Berlin – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Herthy w Bundeslidze

Hertha Berlin – transfery

Hertha Berlin to niemiecki klub piłkarski występujący w 2. Bundeslidze. Przedstawiamy podstawowe informacje o Starej Damie - aktualny skład, statystyki i historia w jednym miejscu.

Hertha Berlin - historia klubu

Hertha Berlin to najbardziej znany i utytułowany klub ze stolicy Niemiec. Zespół nosi przydomek Die Alte Dame, czyli Stara Dama. Hertha posiada niebiesko-białe barwy, które zawarte są także w herbie berlińskiej drużyny. Największe sukcesy Herthy w historii to dwukrotne zdobycie mistrzostwa Niemiec oraz gra w półfinale Pucharu UEFA. Hertha Berlin to zespół, w którym na przestrzeni lat występowało wielu polskich zawodników.

Hertha została założona w 1892 roku pod nazwą BFC Hertha 92, czerpiąc nazwę ze statku - parowca, który miał niebiesko-biały komin. Warto zaznaczyć, że jednym z czterech mężczyzn, którzy stali za powstaniem klubu był uczestnik rejsu tym statkiem. Nazwa Hertha odnosi się do bogini płodności z mitologii germańskiej. W latach 20. XX w. z powodów finansowych zespół połączył się z inną berlińską ekipą i grał pod nazwą Hertha BSCer Sport Club. Po drugiej wojnie światowej przez pewien czas klub funkcjonował pod szyldem SC Gesundbrunnen. Obecna nazwa Hertha BSC używana jest nieustannie od 1949 roku.

Najważniejsze sukcesy w międzywojniu

W Berlinie znajduje się wiele piłkarskich zespołów, ale na początku XX wieku mistrzowskie tytuły zdobywały Union 92 i Viktoria (dwukrotnie). Hertha na swoje pierwsze sukcesy w najwyższej klasie rozgrywkowej w Niemczech musiała poczekać do lat 20. XX w. To wtedy nastąpił najlepszy okres w dziejach Starej Damy. Od kampanii 1925/26 do 1928/29 Hertha cztery razy z rzędu kończyła ligowe zmagania na drugim miejscu, ustępując takim zespołom jak: SpVgg Fürth (dwukrotnie), 1. FC Nurnberg oraz Hamburger SV.

Hertha Berlin doczekała się pierwszego mistrzostwa Niemiec w kampanii 1930/31, kiedy to pokonała w finałowym meczu (wówczas rozgrywano spotkania o mistrzostwo) Holstein Kiel 5:4. W następnym sezonie Stara Dama ponownie mogła cieszyć się z triumfu w ligowych zmaganiach. Wówczas Hertha odniosła triumf nad TSV 1860 Monachium 3:2. Po dziś dzień te dwa mistrzostwa pozostają najważniejszymi sukcesami w historii klubu.

Obiecujące początki Herthy w Bundeslidze, potem kryzys

Hertha była jednym z założycieli rozgrywek Bundesligi, które utworzono w 1962 roku. W sezonach 1969/70 oraz 1970/71 berlińczycy kończyli ligowe zmagania na trzeciej pozycji, a w kampanii 1974/75 wywalczyli wicemistrzostwo. Jeszcze pod koniec dekady lat 70. XX w. Stara Dama ponownie ukończyła rywalizację na podium, zajmując trzecią lokatę. W latach 60. i 70. Hertha często rywalizowała na arenie międzynarodowej w Pucharze Miast Targowych, a następnie Pucharze UEFA. W tych drugich rozgrywkach berlińczycy doszli w sezonie 1978/79 do półfinału, w którym ulegli w dwumeczu Crvenej zveździe Belgrad.

Kryzys nastąpił w sezonie 1979/80, kiedy to Hertha zajęła szesnaste miejsce na osiemnaście drużyn w lidze i zanotowała spadek. Przez pewien czas berlińczycy grali nawet na trzecim poziomie rozgrywkowym w Niemczech. W międzyczasie zespół ze stolicy popadł w znaczne problemy finansowe, ale przetrwał po pojawieniu się sponsora.

Bundesliga i epizod w Lidze Mistrzów

W sezonie 1997/98 Hertha powróciła na dłużej do Bundesligi i grała w niej nieprzerwanie przez trzynaście kolejnych sezonów. W kampanii 1998/99 Stara Dama zajęła w lidze trzecie miejsce i zagrała w kolejnym roku w Lidze Mistrzów. Przygoda z tymi rozgrywkami nie była udana dla berlińczyków, gdyż zajęli ostatnie miejsce w grupie, nie wygrywając ani jednego spotkania. Na początku XXI w. klub bez powodzenia kilkukrotnie grał w Pucharze UEFA, mierząc się m.in. z polskimi drużynami - Amicą Wronki i Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski.

W nowym stuleciu Hertha Berlin nie potrafiła zająć miejsca wyższego niż czwarte w Bundeslidze. W kolejnych latach stawała się coraz bardziej przeciętnym zespołem, a w kampanii 2009/10 zanotowała spadek, by powrócić po roku i ponownie zostać zdegradowaną. Od kampanii 2013/2014 Hertha regularnie występowała w elicie, notując miejsca głównie w środku stawki. W sezonie 2022/23 zajęła jednak ostatnie miejsce w tabeli Bundesligi i pożegnała się z rozgrywkami.

Wielu Polaków 

Hertha Berlin to klub, który w swojej historii chętnie sięgał po polskich zawodników. Jeszcze pod koniec lat 80. XX w. barwy Starej Damy przywdziewali Roman Gajda i Zbigniew Krawczyk. W XX wieku w tym zespole grał także Piotr Reiss. Przez pewien czas na początku kolejnego stulecia piłkarzami Herthy byli Tomasz Kuszczak i Bartosz Karwan. Najwięcej występów w barwach berlińczyków zanotowali natomiast Łukasz Piszczek i Artur Wichniarek. W Herthcie grał także mający polskie i niemieckie obywatelstwo - Dennis Jastrzembski, a w styczniu 2020 roku zawodnikiem stołecznej ekipy został Krzysztof Piątek, który stał się najskuteczniejszym Polakiem w historii Herthy.