stadium-image
IMAGO/Karol Słomka/400mm.pl
Bruk-Bet Termalica

Termalica Nieciecza

1. Liga
Rok założenia: 1922
Przydomek: Słonie
Barwy: pomarańczowo-żółto-niebieskie
Prezes: Danuta Witkowska
Trener: Marcin Brosz
Stadion: Stadion Bruk-Bet
Pojemność: 4595
Adres: Nieciecza 199, 33-240 Żabno

Następny mecz

Bruk-Bet Termalica Nieciecza

Betclic 1 Liga |

7 grudnia 2024

17:30

Chrobry Głogów
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 1 grudnia 2024 18:57.

Newsy

Termalica Nieciecza – terminarz i wyniki

Najlepsi strzelcy Termaliki w 1 Lidze

Termalica Bruk-Bet Nieciecza to klub, który dawno temu został założony, ale w Polsce o nim usłyszano na szeroką skalę stosunkowo niedawno. W XXI wieku Termalica zanotowała dynamiczny rozwój, który skutkował awansem do Ekstraklasy. Wówczas ten mały klub piłkarski zadziwił cały kraj.

Termalica Nieciecza – historia klubu

Klub piłkarski Termalica Nieciecza został założony w 1922 roku. To zespół z małopolski podobnie jak Wisła Kraków i Cracovia. Po wojnie Termalica przeistoczyła się w Ludowy Zespół Sportowy (LZS).

Co ciekawe, Nieciecza to wieś, która liczy ponad 700 mieszkańców. Mimo tego klub Termalica od dekady gra na wysokim szczeblu piłkarskim w Polsce. Od 2010 roku Termalica Nieciecza występuje albo w rozgrywkach 1. ligi, albo Ekstraklasy. To klub, który finansowanie zawdzięcza producentowi kostki brukowej, firmie Bruk Bet. To dzięki niej zespół w tak szybkim tempie od A klasy awansował do Ekstraklasy

Oczywiście Nieciecza nie ma na swoim koncie najistotniejszych trofeów na krajowej arenie. Termalica może tylko pomarzyć o takich sukcesach jak Mistrzostwo Polski czy Puchar Polski. Warto odnotować, że w sezonie 2009/2010 Termalica zdobywała mistrzostwo 2. ligi wschodniej (trzeci szczebel rozgrywkowy).

Mecze domowe Termalica rozgrywa na kameralnym obiekcie w Niecieczy. Stadion ten został oddany do użytku w 2007 roku i może pomieścić cztery tysiące widzów.

Termalica – początki

Termalica Nieciecza to klub, który w dawnych latach nawet nie mógł marzyć o tym, że kiedyś zagra w Ekstraklasie. To zespół, który rywalizował na poziomie B i A klasy. Termalica występowała w małopolskich ligach, jak setki innych klubów w Polsce, które rywalizują w niższych poziomach rozgrywkowych.

Od 1946 klub ten nosił nazwę Ludowy Zespół Sportowy. Był czas dla Termalici, że drużyna była rozwiązana. To okres lat 70. kiedy to klub Termalica nie brał udziału w żadnych rozgrywkach. Oficjalnie Termalica Nieciecza wówczas nie funkcjonowała, a drużyna została ponownie powołana do życia w 1983 roku.

Jeśli Termalica przez wiele lat grała na niższym poziomie rozgrywkowym, to normalne, że w jej barwach nie występowali reprezentanci kraju.

Droga na szczyt

Na przełomie wieków w Termalicę zainwestował sponsor, czyli firma Bruk Bet. Termalica Nieciecza wówczas występowała na poziomie A-klasy. Tam zespół pozostał do sezonu 2003/2004 – wtedy to sięgnął po zwycięstwo tych rozgrywek i awansował do ligi okręgowej.

W lidze okręgowej Termalica występowała w latach 2004 – 2007. W kolejnych trzech sezonach “Słonie” szli jak burza i robili nowe awansu. W sezonie 2009/2010 znaleźli się w 2. lidze, a jeszcze sześć lat temu występowali w A-klasie.

Termalica występowała w grupie wschodniej 2. ligi. Szybko okazało się, że to za niski poziom dla świetnie finansowanej Termalici Nieciecza. Już w pierwszym sezonie Termalica wygrała tą ligę i to z jaką przewagą! “Szaleni Wieśniacy” w 34 meczach odnieśli 22 zwycięstwa, 6 remisów i 6 porażek. Nad drugim zespołem, Kolejarz Stróże mieli 11 punktów przewagi. Wówczas Termalica po raz pierwszy w historii awansowała do 1. ligi, czyli rozgrywek, które są bezpośrednim zapleczem Ekstraklasy. Jak się później okazało – nie był to szczyt możliwości “Słoni”.

Historyczny awans do Ekstraklasy

Po tym, jak Termalica pierwszy raz awansowała do 1. ligi – tylko pierwszy sezon w tych rozgrywkach sprawił im większe kłopoty. Wtedy Termalica zajęła 14 miejsce na koniec rozgrywek. Nigdy później nie było tak źle, kiedy Nieciecza grała w 1. lidze. W kolejnych latach Termalica była bliska awansu do Ekstraklasy, ale brakowało przysłowiowej kropki nad “i”. Kolejno Termalica była piąta, trzecia i znów piąta. Przełom nastąpił w sezonie 2014/2015. Wówczas podopieczni Piotra Mandrysza zajęli drugie miejsce w tabeli i awansowali do Ekstraklasy. Był to historyczny wyczyn, bo nigdy wcześniej Termalica nie występowała na tak wysokim szczeblu rozgrywek.

Ekstraklasowe boje

Termalica nie okazała się drużyną, która epizodycznie pojawiła się w Ekstraklasie. Klub ten przez kolejne trzy sezony rywalizował z najlepszymi drużynami w Polsce. W latach 2015-2018 Termalica była stałym elementem ekstraklasowej układanki. Najlepsze miejsce, jakie wtedy zajęła, to ósma lokata w sezonie 2016/2017.

Drużyna Termalici w pierwszym okresie gry w Ekstraklasie była prowadzona przez znanych trenerów, którzy mieli na swoim koncie tytuły mistrza Polski. O kim mowa? M.in. o Czesławie Michniewiczu i Jacku Zielińskim.

Spadek i powrót

Termalica w sezonie 2017/2018 zajęła przedostatnie miejsce w polskiej Ekstraklasie. Drużyna ta okazała się tylko lepsza od Sandecji Nowy Sącz. Tak niska lokata skutkowała spadkiem do 1. ligi. Nieciecza rozpoczęła walkę o to, żeby znów wrócić do Ekstraklasy. Jak pokazała przyszłość łatwo nie było – w pierwszym sezonie po spadku Termalica zajęła ósme miejsce, a w następnych rozgrywkach szóstą lokatę. Powrót do Ekstraklasy stał się faktem po rozgrywkach 1. ligi sezonu 2020/2021. 

Pod wodzą Mariusza Lewandowskiego Termalica wywalczyła bezpośredni awans do Ekstraklasy zajmując drugie miejsce w 1. lidze. Klub z Niecieczy w 34 kolejkach odniósł 18 zwycięstw, 11 remisów i 5 porażek. Ponowna przygoda z najwyższą klasą rozgrywkową nie trwała jedna długo, bowiem zakończyła się już po jednym sezonie. Rozgrywki 2021/22 drużyna z Niecieczy zakończyła na 16. miejscu w tabeli i ponownie wylądowała na zapleczu Ekstraklasy.