Systemy bukmacherskie umożliwiają typowanie zakładów w oparciu o z góry założone kryteria dotyczące stawki i kursów. Gracze chcą obstawiać mecze systemem po to, żeby ich gra była bardziej rentowna, mówiąc wprost – ograć bukmachera. Wszystko sprowadza się do tego, żeby zastosować system, który będzie opłacalny. Pozwoli to lepiej planować typy i dobierać stawki. Jak obstawiać systemem? To zależy, jaki system wprowadzisz do swojej gry.
System – sposób jak ograć bukmachera?
Systemów bukmacherskich można wyróżnić co najmniej kilka. Może słyszałeś o płaskiej stawce lub progresji? To jedne z najpopularniejszych systemów stosowanych w zakładach bukmacherskich. Strategii gry jest jednak znacznie więcej, bo wystarczy przytoczyć system procentowy czy kryterium Kelly’ego. Korzystanie z systemów przy obstawianiu meczów to już wyższa szkoła jazdy – do tego potrzebny jest budżet na grę i regularne typowanie.
Wielu sądzi, że granie systemem jest sposobem jak ograć bukmachera, czyli zapewnić sobie wygraną. Nie jest to takie proste. Oczywiście systemy mogą sprzyjać rozstrzyganiu kuponów na swoją korzyść, ale nigdy nie ma na to gwarancji. Dla tego też jeśli chcesz obstawiać mecze systemem to musisz przygotować się na dłuższą przygodę z zakładami bukmacherskimi.
O systemach bukmacherskich trzeba wiedzieć to, że z reguły sprawdzają się na dłuższym etapie ich stosowania. System początkowo przy przegranych zakładach może nie dawać oczekiwanych efektów. W takiej sytuacji często przez początkujących typerów jest porzucany, a to błąd. Zgadzamy się, że system można zmienić, ale po upływie określonego czasu np. miesiąca jego stosowania. A nie kiedy mówimy o kilku kuponach bukmacherskich.
Aby rozpocząć obstawianie meczy systemem trzeba określić to, jaki budżet przeznaczasz na zakłady. Kolejna sprawa? Działanie systemu powinieneś śledzić prowadząc statystyki swojej gry tj. bilans zysków i strat. Najważniejsza sprawa to w końcu wybór systemu bukmacherskiego, który wdrożysz u bukmachera.
Systemy bukmacherskie
Co uważa się za system bukmacherski? Zbiór zasad i wytycznych, które dotyczą tego, jaki zakład obstawiać i za ile. System nie wpływa na to, czy obstawiać zwycięstwo gospodarzy, gości lub sumę goli. Nie takie zadanie systemu. Za co w takim razie odpowiada najlepszy system bukmacherski? Za to, żeby gracz wiedział, jaką stawkę zastosować w kolejnym zakładzie w przypadku wygranej/przegranej przy poprzednim kuponie. To sprawia, że budżet na zakłady bukmacherskie jest przewidywalny i nie ulega dużym wahaniom, bo grając systemem zawsze obstawia się za drobny procent tego, co masz przeznaczone na typowanie.
Gra określonym systemem wymaga sporego doświadczenia i przede wszystkim konsekwencji. Nie jest przeznaczona dla osób, które chcą szybko matematycznie ograć bukmachera i wykorzystać jego (zdarzające się) błędy. Wybrane przez nas rozwiązanie da efekty jedynie w przypadku wykorzystywania go długofalowego. Każdy system ma swoje wady i zalety, jednak żaden nie zagwarantuje nam bezbłędnej skuteczności. Obstawianie wydarzeń sportowych to w dużej mierze jednak loteria, z czym należy się liczyć.
Szybki przegląd systemów bukmacherskich:
Płaska stawka
System płaskiej stawki należy do najprostszych w zrozumieniu i jednocześnie najbardziej popularnych w zakładach bukmacherskich. Na czym ona polega? Gracz musi najpierw ustalić swój całościowy budżet na obstawianie i dobiera stałą stawkę, która pozostaje niezmienna przez całą grę. Przykładowo, dysponując budżetem na poziomie 100 PLN można postawić 10 zakładów po 10 PLN każdy. Stawka każdego kuponu jest taka sama, a więc ‘płaska’. Ten system ma swoje zalety i wady, więc warto się mu przyjrzeć z obydwu stron.
Płaska stawka jest bardzo łatwym sposobem, więc znakomicie sprawdzi się nawet w przypadku zupełnie początkujących typerów. Nie wymaga dużego budżetu i jest prosty w monitorowaniu zysków, strat i ogólnej skuteczności gracza. W zależności od ilości środków na grę, stosunkowo trudno wyczerpać założony budżet i musiałoby nastąpić długie pasmo niepowodzeń, aby wyczerpać cały budżet.
Zalety:
- Nie wymaga dużego budżetu,
- Prosty w użyciu,
- Przejrzysty przy sprawdzaniu skuteczności,
- Stosunkowo bezpieczny,
- Gwarantuje dłuższą rozgrywkę
Z drugiej strony bardziej doświadczeni gracze nie będą zainteresowani nikłymi zyskami. Skuteczna gra wymaga zazwyczaj niewielkiej liczby zdarzeń, co przy niskich stawkach, które są wykorzystywane przy tym systemie, nie wiążą się ze zbyt wysokimi wygranymi. Na dłuższą metę może być też po prostu nużące obstawianie podobnych kuponów, chociaż czy jest to aż takie złe, gdy strategia się sprawdza?
Wady:
- Stosunkowo niewielki zysk z pojedynczej wygranej,
- Monotonny na dłuższym dystansie czasowym
System procentowy
Obstawianie meczów w systemie procentowym polega na stawianiu na kupony stałej kwoty w ujęciu procentowym, która koreluje z aktualnym budżetem. Np. zakładasz, że typujesz zawsze za 5% swojego budżetu. Przy porażkach automatycznie stawka będzie malała, ale przy wygranych stawka na kupon będzie rosła.
To system, który przypomina płaską stawkę, ale jest rozbudowany o progresje, bo wynik poprzedniego kuponu determinuje wartość kolejnej stawki.
Progresja
Stosowanie systemu progresji wiąże się z tym, że po przegranym zakładzie na kolejny kupon podwajasz jego stawkę. Dodatkowo najlepiej, żeby wybierać typy bukmacherskie o tym samym kursie np. 2.00 lub 2.50. Obstawianie progresją może skutkować w kolejnych etapach grą za duże stawki, jeśli wcześniejsze zakłady będą przegrywać. Wystarczy zauważyć, że zaczynając progresję od stawki 20 PLN przy nietrafionych kuponach szybko można dojść do kwot kilkuset złotowych:
- Kupon nr 1: stawka 20 PLN – przegrany
- Kupon nr 2: stawka 40 PLN – przegrany
- Kupon nr 3: stawka 80 PLN – przegrany
- Kupon nr 4: stawka 160 PLN – przegrany
- Kupon nr 5: stawka 320 PLN – przegrany
Kiedy wygrasz zakład obstawiając progresją, to kolejna stawka powinna wrócić do początkowego poziomu. Korzystając z powyższego przykładu byłoby to 20 PLN.
Kryterium Kelly’ego
Obstawianie systemem Kelly’ego wymusza na graczu umiejętne szacowanie prawdopodobieństwa zakładu. To wiąże się z analizą bukmacherską, tak żeby odpowiednio przewidzieć szanse na dane rozstrzygnięcie. Skąd będziesz wiedział, jaką stawkę postawić w tym systemie? Trzeba skorzystać ze wzoru:
Stawka = [ K × ( p × k – 1) ] / (k – 1),
gdzie:
- K – twój budżet
- p – prawdopodobieństwo określone przez ciebie (w procentach)
- k – kurs na typ dostępny u bukmachera
Na tym właśnie polega system Kelly’ego, by dokładnie każdy zakład i kupon był w ten sposób opisany na wzorze. To pozwoli ci dobrać optymalną stawkę.
System Martingale’a
Jest to nic innego jak system klasycznej progresji, który cechuje zmienna stawka. To progresja malejąca, co oznacza, że po każdym przegranym zakładzie gracz musi postawić zakład za dwukrotność poprzedniej stawki. To dość ryzykowne rozwiązanie, jeśli nie posiadamy odpowiednio dużego budżetu. W przypadku trafienia, gracz wraca do stawki początkowej. Zapewnia to zysk, który niweluje straty poniesione w trakcie.
System Paroli
Większość przytoczonych wyżej systemów bazowała na progresji malejącej. Rozwiązanie Paroli zakłada zastosowanie progresji rosnącej. Polega na zwiększaniu stawki po każdym wygranym zakładzie. Najlepiej, aby była ona podwajana. Jeśli postawiony zakład jest przegrany, gracz wraca do obstawiania za stawkę początkową. Jeśli trafi się seria nietrafionych zakładów, trzeba postawić wiele trafionych, żeby odrobić straty. Odrabianie strat zajmuje zatem więcej czasu, niż w przypadku progresji malejącej. Niestety nawet seria wygranych zostaje zniweczona 1 przegranym zakładem i gracz musi zaczynać grę od początku. W systemie Paroli to ostatnie zakłady serii są tymi decydującymi.
Opłacalny system bukmacherski
To pytanie zasadne, ale na które tak naprawdę prostej odpowiedzi nie ma. Tzn. jest – opłacalny system to ten, który będzie ci dawał zyski w dłuższym czasie obstawiania. Nie ma klasyfikacji systemów, która by jasno określała, że system Kelly pozwala więcej wygrywać niż progresja. Dlaczego? Dlatego, że zawodowi gracze obstawiają każdym systemem. Jeden wygrywa stosując system procentowy, a drugi obstawiając za pośrednictwem ciągu Fibonacciego.
W środowisku typerów przyjmuje się, że system powinien być dobierany do indywidualnych preferencji gracza. Na początku rekomenduje się te prostsze w zastosowaniu systemy, a więc płaską stawkę i system procentowy. To na tyle bezpieczne systemy, że w miarę dobrze chronią kapitał, a z drugiej strony nie wymuszają na graczu dogłębnych analiz – tak jak chociażby system Kelly’ego.
Pamiętaj, że opłacalny system to ten, dzięki któremu regularnie wychodzisz na plus u bukmachera. Jeśli taki bilans osiągasz stosując płaską stawkę, to nie ma powodu, żebyś zmieniał ten system na inny np. progresję. Natomiast, jeśli nie widzisz pozytywnych rezultatów grając systemem, to wówczas rekomendujemy zmianę systemu np. na Kelly.
Najskuteczniejsze systemy bukmacherskie
Kiedy jesteśmy pytani o najskuteczniejsze systemy bukmacherskie, to zawsze podajemy sprawdzone pięć systemów. O jakie dokładnie chodzi? Sprawdź:
- Płaska stawka,
- System procentowy,
- Progresja – martingale (np. progresja na remisy),
- System Kelly,
- Ciąg Fibonacciego.
To systemy, które powinny być w pierwszej kolejności próbowane przez wszystkich tych graczy, którzy poważnie myślą o zakładach bukmacherskich. Bardziej zaawansowani typerzy modyfikują obstawianie systemem i stosują naprzemian np. progresję martingale z ciągiem Fibonacciego. Taka gra wymaga jednak dużego doświadczenia w obstawianiu zakładów sportowych.
Sprawdź także: Jak skutecznie obstawiać zakłady bukmacherskie? – przeczytaj nasz poradnik i już dzisiaj stwórz swój kupon!
System bukmacherski na bramki
Zakłady na bramki to obstawianie wyniku, ale też sumy goli lub tego czy obie drużyny strzelą. Dlaczego bramki dotyczą rezultatu meczu? Jeśli stawiałbyś typy na dokładny wynik, to właśnie musisz przedstawić, która z drużyn ile strzeli goli np. wynik 3:1. Niektórzy typerzy specjalizują się właśnie w zakładach na bramki i regularnie typują linie under/over itd. Czy jest do tego specjalny system bukmacherski, który umożliwia lepsze wygrane?
Bramki w zakładach bukmacherskich mogą być obstawiane kilkoma systemami. Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby gole typować progresją, płaską stawką lub systemem procentowym. Kursy na bramki w zależności od ich prawdopodobieństwa wynoszą 1.5 i więcej. W takiej sytuacji można wdrażać dowolny system na obstawianie tego rodzaju zakładów.
Zawężenie swoich zakładów do bramek może być dobrym wyborem, ale to i tak nie zwalnia graczy od dokonywania szerszej analizy meczowej. Obstawianie zakładów na gole obliguje typera do zapoznania się ze statystykami, formą drużyn i kadrami meczowymi. Styl gry drużyn w dużej mierze przekłada się na ilość zdobywanych i traconych goli. Przy systemie na bramki również trzeba brać to pod uwagę, bo wszystko opiera się i tak na skutecznych typach.
System modulowany
W systemie modulowanym podstawową kwestią będzie wysokość stawki. Z założenia ma ona wynosić 2% całkowitego budżetu i przy wyliczeniach ta wartość będzie oznaczona dziesięcioma jednostkami (10 j). Gracz może dowolnie dobierać kursy zdarzeń, choć powinien skupiać się na jak najniższym stopniu ryzyka. Jego zadaniem będzie:
- ustalenie całościowego budżetu, który można przeznaczyć na grę (100%),
- wyliczenie stawki pojedynczego zakładu (max. 2% – 10j.),
- podzielenie kapitału na równe części.
Tutaj gracz ocenia, na ile pewne według niego mogą być wybrane zdarzenia. Te bardziej prawdopodobne obstawia za ok. 7-10 jednostek, a te mniej za 1-3 jednostki. Może w tym celu kierować się kursami bukmacherskimi, choć nie zawsze dokładnie określają one prawdopodobieństwo w zakładach. Poniżej przedstawiamy przykładowe dzielenie budżetu według kursów.
Kursy bukmacherskie | Stawka zakładu |
---|---|
1.20 – 1.55 | 9 – 10 j |
1.60 – 2.10 | 5 – 8 j |
2.15 – 2.70 | 3 – 4 j |
2.80 – 4.50 | 2 – 3 j |
Powyżej 4.55 | 1 j |
Ten system bukmacherski uznaje się za względnie bezpieczny, ponieważ gracz może grać długo i ma więcej czasu na wypracowanie zysku lub odrobienie strat. Należy jednak najpierw sprawdzić swoją skuteczność typowania, bo przy niskim współczynniku, lepszym pomysłem będą inne strategie obstawiania.
Progresja Martingale’a
Jak wszystkie systemy związane z progresją, gwarantuje efekty, ale może być trudny do zrealizowania na przestrzeni większego czasu. W miarę kolejnych nietrafionych zakładów, stawka rośnie, więc nie każdy gracz będzie mógł sobie pozwolić na notoryczne jej zwiększanie. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest to, że z założenia jedna wygrana ma niwelować wszystkie wcześniejsze niepowodzenia i pozwala wyjść na plus. Należy jednak ostrożnie dobierać zdarzenia i stawkę początkową.
Kurs musi gwarantować zysk, a stawka zwiększa się wykładniczo, więc gracz powinien się upewnić, na ilu poziomach będzie w stanie sprostać temu systemowi z posiadanym budżetem. Duża nieskuteczność może go doprowadzić do utraty kapitału i bankructwa, więc zaleca się dużą ostrożność przy tym systemie bukmacherskim. W poniższej tabeli przedstawiamy działanie systemu Martingale’a na przykładzie zakładów z kursem min. 2,50.
Stawka | Kurs | Ew. wygrana | Bilans |
---|---|---|---|
10 zł | 2,50 | 22 zł | -10 zł |
20 zł | 2,50 | 44 zł | -30 zł |
40 zł | 2,50 | 88 zł | -70 zł |
80 zł | 2,50 | 176 zł | -150 zł |
160 zł | 2,50 | 352 zł | +192 zł |
Suma stawek | – | – | Ogólny bilans |
310 zł | – | – | +42 zł |
Progresja remisowa
Bardzo popularną odmianą progresji Martingale’a, o której mówiliśmy wcześniej, jest właśnie progresja remisowa. Ten system bukmacherski jest jednocześnie gwarantem tego, że odniesie się końcowy zysk, ale należy mieć zapewniony wysoki kapitał na grę, ponieważ ewentualne stawki mogą wzrosnąć do bardzo dużych kwot pieniężnych.
Jak sama nazwa wskazuje, gracz nie ma wielkiego wyboru, co do rodzaju zdarzeń. Obstawia wyłącznie remisy w piłce nożnej lub hokeju na lodzie, gdzie kursy bukmacherskie na takie typy przekraczają wartość 3.15. Dzięki temu wygrana na obojętnie którym poziomie strategii powinna przynieść zysk. Zadaniem gracza będzie:
- wybranie drużyny, której mecze będzie się regularnie obstawiać,
- obstawianie remisów w jej kolejnych spotkaniach,
- powtarzanie zakładów na następny mecz, dopóki zespół nie zremisuje.
Statystyczne prawdopodobieństwo podziału punktów w meczu piłki nożnej to ok. 30%, a w przypadku hokeja nawet mniej. Sęk w tym, że taki rezultat u wybranej drużyny wcześniej czy później i tak powinien nastąpić, więc gracz powinien wybrać taką drużynę, której remisy co jakiś czas się przytrafiają. Za przykład może posłużyć klub Everton FC, występujący w angielskiej Premier League w sezonie 2023/2024.
Mecz | Stawka | Kurs na remis | Wynik | Bilans |
---|---|---|---|---|
Everton – Fulham | 20 zł | 3.25 | 0:1 | -20 zł |
Aston Villa – Everton | 40 zł | 3.90 | 4:0 | -60 zł |
Everton – Wolves | 80 zł | 3.50 | 0:1 | -140 zł |
Sheffield United – Everton | 160 zł | 3.45 | 2:2 | +265,76 zł |
W 4. kolejce Everton zremisował, więc gracz odniósł zysk, który jednocześnie pozwolił mu zniwelować poprzednie straty i wyjść na dodatni bilans. Problem polega na tym, że gdyby drużyna dalej nie zaliczyła remisu, stawki wciąż by się podwajały, a nie każdy może sobie pozwolić na operowanie tak wysokimi kwotami w kontekście zakładów sportowych. Warunkiem wyboru tego systemu bukmacherskiego będzie więc możliwość typowania na wielu jego poziomach, aby za którymś razem trafić i zgarnąć wygraną.
Ryzyko utraty kapitału i bankructwa jest tutaj bardzo wysokie, więc nie będzie to odpowiedni system dla każdego. Ponadto istnieje jeszcze szansa, że nawet w miarę sukcesywnej gry, bukmacher zdecyduje się na nałożenie limitu stawek, więc warto mieć więcej niż jedno konto do gry. Jeśli nie jesteś cierpliwy i wiesz, że nie będziesz czekać kolejnych dni lub tygodni na kolejne spotkanie wybranego zespołu, powinieneś wybrać inny system bukmacherski.
Stały zysk
Nazwa tego systemu to najbardziej pożądany efekt przy regularnym obstawianiu zakładów bukmacherskich. Jest uzależniony od budżetu gracza i planowanego zysku z wygranych, co wpływa na podjętą strategię. Można uzyskać założony zysk już przy pierwszej próbie, a po ewentualnej porażce, zmodyfikować strategię tak, aby przyniosła ona profit. Można zatem powiedzieć, że jest to system bardzo elastyczny i nie ma w nim sztywnych zasad dotyczących stawki czy też kursów zakładów. Ważne, aby ostatecznie osiągnąć zaplanowany cel np. zysk w wysokości 100 zł. Jak to zrobić? Najlepiej pokazać to na przykładzie:
- Stawka 40 zł; kurs 1.85; ewentualna wygrana 65,12 zł; (zysk 25,12 zł)
- Stawka 30 zł; kurs 2.55; ewentualna wygrana 67,32 zł; (zysk 37,32 zł)
- Stawka 35 zł; kurs 2.65; ewentualna wygrana 81,62 zł; (zysk 46,62 zł)
Całkowity zysk z tak obranej strategii może wynieść 109,06 zł i da się go zrealizować w trzech krokach. Jednak gdyby po drodze przytrafiła się porażka, zadaniem gracza jest takie urozmaicenie systemu, aby ostatecznie osiągnąć min. 100 złotych na plusie.
- Stawka 40 zł; kurs 1.85; ewentualna wygrana 65,12 zł; (zysk 25,12 zł)
- Stawka 30 zł; kurs 2.55; ewentualna wygrana 67,32 zł; (strata 30 zł i -4,88 ogółem)
- Stawka 80 zł; kurs 2.65; ewentualna wygrana 186,56 zł; (zysk 106,56)
Pomimo straty 4,88 zł na drugim poziomie strategii, modyfikacja stawki sprawiła, że wygrana na kolejnym etapie pozwoliła zniwelować straty i osiągnąć cel – zysk min. 100 zł (dokładnie 101,68 zł).
System Labouchere’a
Kluczem od którego wszystko się rozpoczyna system bukmacherski Labouchere’a jest zaplanowanie zysku. To on będzie celem, do jakiego gracz będzie dążył, więc gracz musi określić, ile chce wygrać i jaka kwota go interesuje (np. 100 zł). Nie musi to być suma, która będzie do zgarnięcia po jednym zakładzie, ale suma wygranych (np. 30 zł + 20 zł + 50 zł). Tak rozpisane kwoty posłużą do ustalenia stawki początkowego zakładu i kolejnych, następujących po jego rozliczeniu.
Przykład (na podstawie powyższych liczb):
1. zakład – stawka = suma pierwszej i ostatniej kwoty z ciągu (80 zł).
- w przypadku wygranej – gracz wykreśla z planowanych kwot 30 zł i 50 zł, a następnie koncentruje się na pozostałej stawce, czyli 20 zł.
- w przypadku porażki – gracz dopisuje na końcu do powyższych trzech kwot 80 zł, czyli stawkę przegranego zakładu i wraca do punktu wyjścia (kolejny zakład za sumę pierwszej i ostatniej liczby)
2. zakład (gdy poprzedni był wygrany) – stawka = pozostała liczba ciągu (20 zł).
2. zakład (gdy poprzedni był przegrany) – stawka = suma pierwszej i ostatniej kwoty z ciągu (110 zł).
3. zakład (gdy poprzednie zakłady były wygrane) – nie występuje, ponieważ zaplanowany zysk został osiągnięty.
3. zakład (gdy poprzedni był przegrany) – stawka = suma pierwszej i ostatniej kwoty z ciągu (w zależności od rezultatu poprzedniego zakładu 20 zł + 20 zł lub 30 zł + 110 zł).
Istotą tego systemu są zakłady o kursie ok. 2.00, więc gracz powinien wybierać tylko takie zdarzenia, aby Labouchere był dla niego opłacalny. W przypadku kolejnych porażek stawki nie rosną w szybkim tempie i do gry z zyskiem nie jest wymagana wysoka skuteczność. Przy spełnieniu założenia kursowego, powinno to być ok. 34% trafionych typów. Mimo to, na pewno przyda się większy kapitał na początek i planowany zysk nieprzekraczający 5% tej sumy.
Metoda Paroli
Metoda Paroli od odwołuje się do założeń systemów progresywnych i jest nazywana przeciwną do wcześniej omawianego systemu Martingale’a. Stawki rosną dwukrotnie po prawidłowych typach, a wracają do swojej początkowej wartości w przypadku porażki. Ten system bukmacherski ma na celu zapobiegnięcie licznym i wysokim porażkom, więc zyski nawet przy bardzo skutecznej grze będą stosunkowo niewielkie. Jest on dedykowany graczom, którym nie zależy na pokaźnych wygranych i obstawiają z reguły dla zabawy. Poniżej przykładowa strategia oparta na tej metodzie.
Stawka | Kurs | Ew. wygrana | Status | Bilans |
---|---|---|---|---|
5 zł | 2.00 | 8,80 zł | Przegrany | -5 zł |
5 zł | 2.05 | 9,02 zł | Wygrany | +4,02 zł |
10 zł | 2.15 | 18,92 zł | Wygrany | +22,94 zł |
20 zł | 2.10 | 36,96 zł | Przegrany | +2,94 |
5 zł | 2.00 | 8,80 zł | Wygrany | +11,74 zł |
10 zł | 2.05 | 18,04 zł | Wygrany | +29,78 zł |
Nie jest to skomplikowany system bukmacherski, ale również wymaga wysokiej skuteczności, o ile planuje się zyski. Te z kolei rosną w wolnym tempie, nawet w przypadku pomyślnej gry. Natomiast porażka na wysokim poziomie może zauważalnie zmniejszyć uzyskaną wygraną, przez co gracz może się bardzo szybko zniechęcić.
System Greenwood
Kolejnym systemem bukmacherskim, który rozpoczyna się od zaplanowania zysku jest Greenwood. To następna strategia progresywna, gdzie stawkowanie wzrasta w miarę porażek i ma na celu zniwelowanie wszystkich strat, aby ostatecznie osiągnąć zysk. Głównym założeniem i różnicą jest tutaj to, że ten system dotyczy kuponów złożonych z co najmniej kilku zdarzeń, a kurs całkowity powinien oscylować w okolicy 7.00.
Kupony AKO są znacznie trudniejsze do prawidłowego wskazania, więc gracz musi być przygotowany na większą liczbę przegranych i w efekcie kolejnych zakładów. W związku z tym należy dysponować większym budżetem, aby być w stanie sprostać założeniom systemu Greenwooda. Potencjalny zysk może być równie wysoki, co stopień ryzyka, ale najlepiej pokazać to na przykładowej strategii, której celem jest wygrana 200 zł.
Stawka | Kurs | Ew. wygrana | Status | Bilans |
---|---|---|---|---|
35 zł | 7.05 | 246,75 zł | Porażka | -35 zł |
45 zł | 7.15 | 283,14 zł | Porażka | -80 zł |
55 zł | 7,1 | 343,64 zł | Wygrana | 208,64 zł |
Jak widać w powyższym przykładzie, trzeci zakład z odpowiednią stawką i zachowaną zasadą kursu całkowitego był w stanie zniwelować poprzednie dwie przegrane i pozwolił osiągnąć założony zysk. Jest to zagraniczny system, który bazuje na bukmacherach bez podatku, ale nawet u legalnych polskich operatorów można łatwo znaleźć promocje, które pozwolą na skuteczne obstawianie systemem Greenwooda.
1-3-2-6
Co oznaczają liczby ustawione w ten sposób? Nic innego jak sposób stawkowania w tym systemie bukmacherskim. Strategia 1-3-2-6 dzieli się na cztery poziomy, które określają stawki zakładów na każdym z nich. Gracz dzieli swój początkowy kapitał w taki sposób, aby był w stanie postawić:
- na 1. poziomie 1 jednostkę z budżetu,
- na 2. poziomie (w przypadku wygranej) 3 jednostki
- na 3. poziomie (w przypadku wygranej) 2 jednostki
- na 4. poziomie (w przypadku wygranej) 6 jednostek.
Korzystając z tego systemu można grać długo, ponieważ postawienie czterech trafionych kuponów z rzędu jest dość wymagające. Tym bardziej, że kursy powinny wynosić co najmniej 2.00. Nawet po trzech skutecznych zakładach, porażka na 4. poziomie będzie oznaczała powrót to punktu wyjścia, co dla większości graczy będzie bardzo frustrujące.
Ten system jest przeznaczony dla graczy, którzy chcą się wzbogacić w krótkim czasie i chcą zastosować strategię tu i teraz. Daje on szansę pomnożenia początkowego kapitału przy niewielkim wkładzie, ale jednocześnie nie jest wolny od wad. Przegrana w drugim etapie przynosi straty, których później nie da się odrobić.
System piętnastkowy
Nazwa następnego systemu bukmacherskiego bazuje na liczbie poziomów gry, więc gracze liczący na szybki zysk, powinni się rozejrzeć za innym sposobem obstawiania. Tutaj potrzebne będzie większe zaangażowanie i ścisłe trzymanie się wytycznych systemu. Główne założenia “Piętnastki” to:
- początkowa stawka o niskiej wartości (np. 2 zł),
- kursy powinny oscylować wokół wartości 2.00,
- po jednej wygranej powtórzenie stawki z poprzedniego zakładu,
- nadwyżka na koncie stanowi zwiększenie budżetu,
- dwie wygrane z rzędu oznaczają podwojenie wcześniejszej stawki,
- w przypadku porażki korzysta się z wcześniej odłożonych środków w budżecie,
- druga porażka z rzędu oznacza powrót do stawki z poprzedniego etapu.
Szacuje się, że żeby ten system bukmacherski był skuteczny, gracz musi zachować skuteczność na poziomie 66%. To oznacza co najmniej dwa trafione zakłady na jeden przegrany. Bardziej doświadczeni gracze wiedzą, że nie jest to wcale takie proste zadanie, ale niewątpliwą zaletą jest w systemie piętnastkowym to, że typer może przerwać grę w dowolnym momencie. Jeśli więc wcześniej osiągnie zadowalający go zysk, nie musi kontynuować obstawiania. Poniżej przedstawiamy przykładową strategię w oparciu o “Piętnastkę”.
Stawka | Kurs | Ew. wygrana | Status | Bilans |
---|---|---|---|---|
2 zł | 2.05 | 3,60 zł | Wygrana | +1,60 zł |
2 zł | 2.00 | 3,52 zł | Wygrana | +3,12 zł |
4 zł | 2.10 | 7,40 zł | Wygrana | +6,52 zł |
4 zł | 1.95 | 6,86 zł | Przegrana | +2,52 zł |
4 zł | 2.00 | 7,04 zł | Wygrana | +5,56 zł |
4 zł | 2.15 | 7,57 zł | Wygrana | +9,13 zł |
8 zł | 2.05 | 14,44 zł | Przegrana | +1,13 zł |
8 zł | 1.95 | 13,73 zł | Przegrana | -6,87 zł |
4 zł | 2.00 | 7,04 zł | Wygrana | -3,83 zł |
4 zł | 2.10 | 7,40 zł | Wygrana | -0,43 zł |
8 zł | 2.05 | 14,44 zł | Wygrana | +6 zł |
8 zł | 1.95 | 13,73 zł | Wygrana | +11,73 zł |
Gracz może też korzystać z owego systemu przy wyższych kursach, wtedy nie będzie musiał osiągnąć 15 zwycięstw z rzędu, aby zakończyć grę. Jednocześnie nie będzie też konieczności kontynuowania zakładów w nieskończoność, aby osiągnąć założony zysk. Powyższy system bukmacherski jest dobry na długoterminowe obstawianie, gdy gracz ma problem z doborem stawki.
Wszystkie powyższe systemy bukmacherskie uwzględniają podatek 12% od zakładów u legalnych operatorów. Istnieją jednak promocje gry bez podatku, które mogą sprawić, że ewentualne wygrane będą wyższe, choć raczej tylko w przypadku kuponów z większą liczbą zdarzeń (min. 3).
Musisz mieć przynajmniej 18 lat, żeby korzystać z tej strony.
Prosimy graj odpowiedzialnie! Hazard może uzależniać.