Reprezentacja Turcji tylko dwukrotnie miała okazję występować w finałach mistrzostw świata. Z kolei w turnieju finałowym Mistrzostw Europy (Euro 2024) zagra po raz szósty.
Turcja
Reprezentacja Turcji – podstawowe informacje
Drużyna | Reprezentacja Turcji |
Witryna internetowa | tff.org |
Trener | Vincenzo Montella |
Największa gwiazda | Hakan Calhanoglu |
Stadion | Stadion Olimpijski im. Atatürka, Torku Arena |
Rok założenia | 1923 |
Barwy | biało-czerwone |
Liczba występów na Euro | 6 |
Największy sukces na Euro | 3. miejsce (2008) |
Liczba występów na Mistrzostwach Świata | 2 |
Największy sukces na MŚ | 3. miejsce (2002) |
Reprezentacja Turcji – najbliższy mecz
Reprezentacja Turcji – wyniki i terminarz meczów
Reprezentacja Turcji – historia
Początki futbolu nad Bosforem sięgają końca XIX wieku. Tak jak w większości przypadków zainteresowanie tą dyscypliną sportu wzbudzili Anglicy, którzy przybyli do Turcji. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W 1903 roku powstały pierwsze rozgrywki piłkarskie – Liga Stambułu. Była ona stale rozwijana i rozbudowywana. W historii tureckiego futbolu kluczową datę jest 1923 roku. Wówczas założono Turecki Związek Piłki Nożnej. Wtedy też federacja znad Bosforu przystąpiła do FIFA, a kadra rozegrała debiutancki mecz. Jej przeciwnikiem w Stambule była Rumunia. Końcowy wynik tej potyczki to 2:2. W 1962 roku Turcja wstąpiła w szeregi UEFA.
Najwyższe zwycięstwo w historii reprezentacji znad Bosforu to triumf 7:0 z: San Marino, Koreą Południową oraz Syrią. Z kolei rekordowych porażek Turcy doświadczyli z reprezentacją Polski (0:8) i dwukrotnie Anglikami (również 0:8). W przeciwieństwie do wielu krajów nie mają konkretnego stadionu, na którym rozgrywają domowe mecze. Obiekt dostosowują do klasy przeciwnika i terminu spotkania. Najczęściej używany przydomek wobec kadry Turcji to Gwiazdy Półksiężyca. Reprezentanci kraju znad Bosforu występują w białych kompletach stroju. Wyjazdowe uniformy są koloru czerwonego.
Trudne początki
Turcja początkowo nie należała do światowej, czy nawet europejskiej czołówki. Miała problem z zakwalifikowaniem się na turniej rangi mistrzowskiej. Misja ta powiodła się dopiero w 1954 roku. W eliminacjach na Mundial Gwiazdy Półksiężyca trafiły na Hiszpanię i przegrały pierwszy pojedynek, ale wygrały drugie starcie. W trzeciej potyczce był remis, więc o awansie zadecydował rzut monetą. Szczęście dopisało Turcji, która poleciała do Szwajcarii. W fazie grupowej pokonała 7:0 Koreę Południową oraz przegrała 1:4 z RFN-em. Z tym przeciwnikiem rozegrała dodatkowy barażowy mecz o awans, ale uległa 2:7.
Po turnieju w Szwajcarii, nastąpiła trwająca 42 lata przerwa w występach na imprezie rangi mistrzowskiej. Sygnałem na lepsze jutro były lata 80-te i 90-te, gdy do Turcji przybyło wielu wykwalifikowanych trenerów z Niemiec oraz piłkarzy o sporych umiejętnościach. W 1996 roku Gwiazdy Półksiężyca zaliczyły debiutancki, ale nieudany występ na Mistrzostwach Europy. Przegrały bowiem z: Portugalią, Danią oraz Chorwacją. Nie strzeliły nawet gola.
Historyczne sukcesy
Turcja ominęła Mistrzostwa Świata we Francji, ale w 2000 roku udała się na Mistrzostwa Europy. Na inaugurację musiała uznać wyższość Włochów (1:2), ale następnie zremisowała 0:0 ze Szwecją oraz pokonała 2:0 współgospodarza turnieju – Belgię. Dzięki temu wywalczyła historyczny ćwierćfinał, w którym uległa 0:2 Portugalii.
Dwa lata później Gwiazdy Półksiężyca poleciały do Korei Południowej na Mundial. W pierwszym meczu przegrały 1:2 z późniejszym triumfatorem turnieju – Brazylią. Następnie zremisowały 1:1 z Kostaryką oraz pokonały 3:0 Chiny. Ponownie były w fazie pucharowej. W 1/8 finału pokonały 1:0 Japonię, a w ćwierćfinale Senegal (także 1:0). Turcja została zatrzymana dopiero w półfinale, ponownie przez Brazylię (0:1). Na pocieszenie wywalczyła historyczny brązowy medal po zwycięstwie 3:2 z gospodarzem – Koreą Południową.
Niespodziewanie Gwiazdy Półksiężyca nie przebrnęły przez kwalifikacja do Euro 2004 i Mundial w 2006 roku. Powróciły dopiero na Mistrzostwa Europy w 2008 roku. W pierwszej potyczce uległy 0:2 Portugalii. Następnie pokonały Szwajcarię (2:1) i Czechy (3:2). Finalnie zajęły drugą lokatę i dostały się do fazy pucharowej. Tam zmierzyły się z Chorwacją. W regulaminowym czasie gry zabrakło goli, więc do wyłonienia zwycięzcy konieczna była dogrywka. W niej emocje wzniosły się na kosmiczny poziom. Zespół z Bałkanów zdobył bramkę w 119. minucie, ale Turcja wyrównała w drugiej minucie doliczonego czasu. Rzutu karne lepiej wykonywali piłkarze znad Bosforu i to oni zameldowali się w półfinale. Niemcy byli za trudnym przeciwnikiem. Nasi zachodni sąsiedzi triumfowali 3:2 po golu Philippa Lahma w 90. minucie. Gwiazdy Półksiężyca mogły wrócić do ojczyzny z podniesiony głowami, ponieważ osiągnęły historyczny wynik na Mistrzostwach Europy.
Droga reprezentacji Turcji na Euro 2024
Reprezentacja Turcji o awans na Euro 2024 rywalizowała w grupie D. Jej najpoważniejszymi przeciwnikami były zespoły Chorwacji i Walii. Turcy pod wodzą Vincenzo Montelli stanęli jednak na wysokości zadania i zaliczyli bardzo dobre eliminacje. Z ośmiu rozegranych spotkań wygrali pięć, doznając przy tym tylko jednej porażki. Bilans ten pozwolił im wyprzedzić o jeden punkt Chorwację i zakończyć rywalizację na pierwszym miejscu.
Selekcjoner reprezentacji Turcji
Reprezentacją Turcji dowodzi aktualnie Vincenzo Montella, który objął posadę 21 września 2023 roku. Wcześniej włoski szkoleniowiec pracował już w Turcji, prowadząc od września 2021 roku do czerwca 2023 roku Adanę Demirspor. Wcześniej miał na koncie pracę w takich klubach jak Fiorentina, Sampdoria, Milan czy Sevilla. Z tureckim zespołem zrealizował pierwszy postawiony przed nim cel, jakim było wywalczenie awansu na Euro 2024.