stadium-image
IMAGO/Jonathan Moscorp
Udinese Calcio

Udinese Calcio

Serie A
Rok założenia: 1896
Przydomek: Bianconeri
Barwy: biało-czarne
Prezes: Franco Soldati
Trener: Kosta Runjaić
Strona: udinese.it
Stadion: Stadio Friuli
Pojemność: 25144
Adres: Via Candolini 2, 33100 Udine

Następny mecz

Udinese

Serie A |

14 grudnia 2024

18:00

SSC Napoli
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 13 grudnia 2024 22:44.

Udinese Calcio - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Serie B

3 razy

Zdobyte w 1925, 1956, 1979

Newsy

Udinese Calcio – terminarz i wyniki

Udinese Calcio – skład i statystyki

Udinese Calcio – transfery

Udinese Calcio to włoski klub piłkarski występujący w Serie A. Przedstawiamy podstawowe informacje, statystyki, aktualny skład i najświeższe wiadomości na temat Bianconerich.

Udinese Calcio – historia klubu

Udinese Calcio jest zespołem z północnej części Włoch. Klub posiada siedzibę w miejscowości Udine i jest stolicą regionu Friuli-Wenecja Julijska. Barwy klubu to biel i czerń, które wywodzą się z herbu miasta. Udinese posiada kilka przydomków,  a najbardziej znany z nich to „Zebry”. Drużyna Udinese Calcio nigdy w swojej historii nie wywalczyła mistrzostwa Włoch. Największe osiągnięcia ekipy z północy kraju to triumf w Pucharze Intertoto, zajęcie drugiego miejsca w Serie A oraz gra w finale Pucharu Włoch. Na przestrzeni lat w zespole popularnych Zebr grało kilku polskich zawodników.

Początki Udinese sięgają 1896 roku, kiedy to powstała odrębna sekcja ówczesnego klubu Società Udinese di Ginnastica e Scherma, czyli Stowarzyszenia Gimnastyki i Szermierki Udinese.  Już w pierwszym sezonie funkcjonowania piłkarska drużyna wywalczyła premierowy puchar na jednym z turniejów. Ten triumf, jak i kilka kolejnych były jednak zmaganiami nieoficjalnymi. Na początku lipca 2011 roku kilku członków stowarzyszenia założyło odrębny klub o nazwie AC Udinese. Po przyjęciu do Włoskiego Związku Piłki Nożnej Zebry zadebiutowały w rozgrywkach ligowych od sezonu 1912/13. 

Puchar, wicemistrzostwo i karna degradacja

W 1922 roku zorganizowano we Włoszech po raz pierwszy zmagania o Puchar kraju. Nie wzięły w nim udziału czołowe wówczas kluby, a występujące na trzecim poziomie zmagań ligowych Udinese doszło do finału, w którym uległo FC Vado 0:1. Po sezonie 1921/22 Zebry awansowały do Serie B. W kolejnych latach klub kilka razy zmagał się z problemami finansowymi, ale za każdym razem potrafił przetrwać trudne czasy. 

Dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej Udinese doczekało się historycznego awansu do Serie A. Miało to miejsce po zakończeniu kampanii 1949/50, w której to Zebry zajęły drugie miejsce na zapleczu elity, ustępując jedynie Napoli. Najlepsze miejsce w historii występów na najwyższym szczeblu rozgrywek w kraju Udinese uzyskało w sezonie 1954/55. Wtedy ekipa z Udine z czterema punktami straty do Milanu zakończyła zmagania w Serie A na drugiej pozycji. Wicemistrzostwo kraju odebrano jednak zespołowi z powodu korupcji, a klub został karne zdegradowany do Serie B. Już po roku Udinese wróciło do elity, w której grało nieprzerwanie do 1962 roku. 

Długa seria w Serie A i gra w Europie

Od sezonu 1995/1996 Udinese nieustannie występuje w Serie A. Zebry dwukrotnie zdołały ukończyć zmagania w elicie na najniższym stopniu podium. Miało to miejsce w kampaniach 1997/98 oraz 2011/12, a w pierwszym z wymienionych sezonów Udinese zadebiutowało w europejskich pucharach. Zebry kilkukrotnie później rywalizowali na arenie międzynarodowej, lecz bez istotnych sukcesów. W 2000 roku Udinese triumfowało jedynie w mało prestiżowych zmaganiach o Puchar Intertoto, pokonując w finałowym dwumeczu po dogrywce czeską Sigmę Ołomuniec. Warto dodać, że jedyny raz w fazie grupowej Ligi Mistrzów Udinese wystąpiło podczas edycji 2005/06 tych rozgrywek, zajmując trzecią pozycję, za plecami FC Barcelony i Werderu Brema

Polacy w Udinese 

Pierwszymi Polakami w Udinese Calcio byli Piotr Czachowski i Marek Koźmiński, którzy dołączyli do klubu w 1992 roku. Drugi z wymienionych zawodników rozegrał dla tej ekipy najwięcej spotkań spośród wszystkich biało-czerwonych, którzy kiedykolwiek byli graczami Zebr i jako jedyny wystąpił w ponad stu spotkaniach. W latach 90 XX w. piłkarzem Udinese był jeszcze Dariusz Adamczuk. Kolejni Polacy reprezentowali Zebry już w obecnym stuleciu. W latach 2012-2014 koszulkę ekipy z Udine przywdziewał Piotr Zieliński, potem w składzie klubu byli przez pewien czas Wojciech Pawłowski, Paweł Bochniewicz i Łukasz Teodorczyk.