Zdecydowanym faworytem grupy E jest reprezentacja Belgii. Podopieczni trenera Domenico Tedesco znajdują się również w gronie kandydatów do końcowego zwycięstwa w Mistrzostwach Europy. Ich rywale, czyli reprezentacje Rumunii, Słowenii oraz Ukraina między sobą rozstrzygną walkę o zajęcie drugiego miejsca, które jest premiowane grą w fazie pucharowej.
Mistrzostwa Europy – Grupa E
Grupa E to teoretycznie najbardziej wyrównana stawka w turnieju, ale z drugiej strony również najsłabsza. Reprezentacja Belgii nie powinna mieć większych problemów, aby suchą stopą przejść przez fazę grupową. Każde inne rozstrzygnięcie niż zajęcie 1. miejsca przez podopiecznych Domenico Tedesco będzie uznane za duże zaskoczenie. Do rywalizacji z Belgami staną reprezentacje Słowacji oraz Rumunii. Nasi południowi sąsiedzi to jedna z największych niewiadomych mistrzostw Starego Kontynentu. Pod koniec lutego ich selekcjoner Francesco Calzona zdecydował się łączyć dwie funkcję. Poza pracą z kadrą Słowacji odpowiada również za wyniki Napoli, co jest ewenementem na skalę światową. Z kolei Rumunia to drużyna, która jedną niespodziankę sprawiła już w czasie kwalifikacji, a udział w głównym turnieju będzie dla nich szansą na zaistnienie w europejskiej piłce. Do tego grona jako ostatnia dołączyła Ukraina, która okazała się najlepsza w barażowej ścieżce B.
Reprezentacja Belgii
Reprezentacja Belgii dopiero po raz 7. w historii uzyskała awans na Mistrzostwa Europy. Mimo to w swoim dorobku mają dwa medale europejskiego czempionatu. Poza zdobyciem brązowego medalu na turnieju w 1972 roku, którego byli gospodarzem, ich najlepszym wynikiem jest tytuł wicemistrzów Europy z 1980 roku. Obecny udział na turnieju w Niemczech będzie po raz pierwszy w historii ich trzecim z rzędu występem na EURO.
Reprezentacja Belgii została uznana przez ekspertów za zdecydowanego faworyta grupy E. Obecny selekcjoner Domenico Tedesco prowadzi kadrę narodową od lutego 2023 roku. W składzie Belgów wciąż można znaleźć zawodników klasy światowej. Dyrygentem w środku pola oraz najlepszym piłkarzem jest Kevin De Bruyne. Dla pomocnika, który w czerwcu skończy 33 lata, może to być ostatnia szansa, aby odnieść sukces z reprezentacją na arenie międzynarodowej. Zatem piłkarz Manchesteru City będzie podwójnie zmotywowany, żeby poprowadzić swoją ojczyznę do trzeciego w historii medalu.
Poza wspomnianym już De Bruyne w reprezentacji Belgii będziemy mogli oglądać gwiazdy najlepszych europejskich lig. Czerwono-czarny trykot z pewnością założą m.in. Romelu Lukaku, Jeremy Doku, Lois Openda, Charles De Ketelaere czy Youri Tielemans.
Podopieczni Domenico Tedesco bez większych problemów wygrali swoją grupę eliminacyjną. Belgowie awans na Mistrzostwa Europy uzyskali na dwie kolejki przed końcem. Na 8 spotkań w eliminacjach ani razu nie schodzili z boiska pokonani. Punkty gubili tylko dwukrotnie w zremisowanych meczach z Austrią oraz Szwecją.
Reprezentacja Słowacji
Reprezentacja Słowacji na piłkarskiej mapie pojawiła się w 1992 roku po rozpadzie Czechosłowacji. Od tego czasu awans na Mistrzostwa Europy udało się im wywalczyć tylko trzykrotnie. Pierwszy raz na EURO zagrali w 2016 roku, gdzie osiągnęli najlepszy wynik w historii, awansując do 1/8 finału. Od czasu gry na francuskim turnieju są regularnym uczestnikiem każdej następnej edycji europejskiego czempionatu.
Reprezentacji Słowacji z całą pewnością nie należy skreślać już przed startem rozgrywek. Choć południowi sąsiedzi naszego kraju należą do grona najsłabszych reprezentacji uczestniczących na Euro, to zatrudnienie Francesco Calzony w roli selekcjonera tchnęło nowego ducha w zespół. Włoch odmienił grę Sokołów, która podczas eliminacji grała ciekawy i ofensywny futbol. Ponadto stworzył drużynę, składającą się z ciekawych nazwisk na czele z Milanem Skriniarem, Stanislavem Lobotką, Ondrejem Dudą czy Davidem Hancko. Jedyną niewiadomą jest fakt, jak 55-latek poradzi sobie z dzieleniem obowiązków pomiędzy kadrą Słowacji a Napoli, której stery przejął na kilka miesięcy przed rozpoczęciem turnieju w Niemczech.
Słowacy są dobrze znani reprezentacji Polski. Podczas ostatniego Euro trafiliśmy na nich w fazie grupowej. Mecz z Sokołami miał być dla podopiecznych ówczesnego selekcjonera Paulo Sousy pierwszym krokiem ku wyjściu z grupy. Niestety 14 czerwca 2021 roku Słowacja okazała się lepsza od biało-czerwonych, wygrywając z nami 2:1. Ostatecznie zarówno my, jak i nasi południowi sąsiedzi zakończyliśmy zmagania po fazie grupowej Mistrzostw Europy.
Reprezentacja Rumunii
Reprezentacja Rumunii po raz pierwszy na Mistrzostwach Europy zagrała w 1984 roku. Tegoroczne rozgrywki mistrzostw Starego Kontynentu będą ich 7. występem na turnieju tej rangi. Najlepszy wynik osiągnęli pod koniec XX w., gdy udało im się dotrzeć do ćwierćfinału. Na Euro wracają po kilkuletniej nieobecności. Ostatni raz gdy wywalczyli awans na turniej, miał miejsce w 2016 roku.
W rumuńskiej kadrze na próżno szukać wielkich nazwisk. Swoje pięć minut mieli na przełomie XX oraz XXI w., gdy drużynę na barkach nieśli dwaj najlepsi piłkarze w historii Rumunii Adrian Mutu oraz Gheorghe Hagi. Aktualnie zespół, którego trenerem jest były piłkarz – Eduard Iordanescu oparty jest w głównej mierze o piłkarzy z ligi krajowej, tureckiej czy arabskiej. Poszczególni piłkarze wyrywkowo występują w słabszych klubach TOP5 lig w Europie. Najbardziej rozpoznawalnym nazwiskiem w zespole Trójkolorowych jest obrońca Radu Dragusin.
Reprezentacja Rumunii dość sensacyjnie zajęła 1. miejsce w grupie eliminacyjnej. Wyprzedzili między innymi faworyzowaną kadrę Szwajcarii. Drużyna z Południowo-Wschodniej części Europy zapewniła sobie awans na kolejkę przed zakończeniem eliminacji.
Reprezentacja Ukrainy
Ostatnim uczestnikiem zmagań w grupie E Mistrzostw Europy została reprezentacja Ukrainy, która awans do turnieju wywalczyła poprzez baraże. Nasi wschodni sąsiedzi najpierw uporali się z Bośnią i Hercegowiną, a następnie okazali się lepsi we Wrocławiu od Islandii. W fazie grupowej Ukraińcy do końca walczyli o bezpośredni awans z reprezentacją Włoch.
Reprezentacja Ukrainy to dość młody zespół, bowiem pierwsze występy międzynarodowe rozpoczęli w 1992 roku. Wcześniej grali pod szyldem Związku Radzieckiego. Dla naszych wschodnich sąsiadów będzie to dopiero czwarty turniej tej rangi. Swój największy sukces w Mistrzostwach Europy odnieśli przed czterema laty, gdy awansowali do ćwierćfinału. Ukraina na wielkich turniejach bywa rzadko, dlatego awans po heroicznych barażach należy uznać za olbrzymi sukces. Podopieczni Serhija Rebrowa mogą chcieć namieszać na Euro, lecz samo wyjście z grupy, biorąc pod uwagę okoliczności w ich kraju, będzie dla nich dobrym wynikiem.
Żółto-niebiescy w swoich szeregach mają kilka młodych gwiazd futbolu. Na pierwszym planie bezapelacyjnie pojawia się postać Georgiya Sudakova z Szachtara Donieck. Poza utalentowanym pomocnikiem o sile zespołu stanowią również Mykhailo Mudryk, Ilya Zabarnyi, Andriy Lunin czy Artem Dovbyk.
Terminarz grupy E
Tabela grupy E
Miasta i stadiony grupa E
Grupa E swoje mecze rozgrywać będzie aż w pięciu miastach. Na Commerzbank Arena we Frankfurcie zobaczymy starcie reprezentacji Słowacji z Belgią oraz Rumunią. W Stuttgarcie na MHPArena odbędzie się mecz kadry Belgii z Ukrainą. RheinEnergieStadion będzie gościć drużyny Belgii i Rumuni. Na Allianz Arena reprezentacja Rumunii spotka się z Ukrainą. Z kolei Merkur Spiel-Arena będzie gościć spotkanie słowackiej kadry z Ukrainą
Zobacz także: Stadiony Euro 2024