Walka z szarą strefą w hazardzie. Raport UNGC pokazuje drogę dla Polski

Najnowszy raport UNGC pokazuje Polsce drogę, która pomoże zwiększyć wpływy do budżetu oraz przyczyni się do eliminacji firm praktykujących nielegalne działania m.in. w branży hazardowej.

Zakłady bukmacherskie
IMAGO / Pond5 Images Na zdjęciu: Zakłady bukmacherskie
  • Firma konsultingowa EY oszacowała szarą strefę w branży hazardowej na blisko 28 mld zł
  • Z nieopłaconego podatku od gier hazardowych Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości niemal 800 mln zł
  • Raport UNGC przekazał kluczowe rekomendacje, które pomogą zwalczyć szarą strefę

Walka z szarą strefą w Polsce. Raport UNGC pokazuje kierunek działań

Według niezależnych badań rynkowych udział szarej strefy w polskiej branży hazardowej sięga nawet 35 procent rynku. Firma konsultingowa EY szarą strefę w branży hazardowej oszacowała na blisko 28 mld zł. Oznacza to, że Skarb Państwa z samego tylko nieopłaconego podatku od gier hazardowych mógł ponieść straty w wysokości niemal 800 mln zł. Jak się okazuje, największą część tego stanowią zakłady zawierane przez Internet.

– Korupcja i szara strefa to jedne z najpoważniejszych hamulców rozwoju: utrudniają wzrost gospodarczy, zwiększają koszty prowadzenia biznesu, zaburzają uczciwą konkurencję, tworzą ryzyka reputacyjne i prawne dla legalnych uczestników rynku. Zaburzają też krajowe i zagraniczne inwestycje oraz transfer technologii i nowych rozwiązań przyspieszających zrównoważony rozwój – wyjaśnia Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN GCNP.

Jak walczyć z szarą strefą w branży hazardowej? Wskazuje raport UNGC

Kluczowa dla zwalczania szarej strefy w branży hazardowej jest współpraca legalnych przedstawicieli rynku z ustawodawcą oraz administracją i organami ścigania. Najnowszy raport UNGC pokazuje kroki, które mogą pomóc w zwalczaniu nielegalnych działań.

Warto wyjaśnić, że UNGC to niewiążący pakt Organizacji Narodów Zjednoczonych, mający na celu nakłonienie przedsiębiorstw i firm na całym świecie do przyjęcia zrównoważonych i społecznie odpowiedzialnych polityk oraz składania sprawozdań z ich wdrażania.

Kluczowe rekomendacje z raportu UNGC:

  • wprowadzenie podatku od GGR (Gross Gaming Revenue – przychody pomniejszone o wypłacone wygrane) jest najskuteczniejszym narzędziem w walce z szarą strefą
  • potrzebne jest utworzenie specjalnego podmiotu do kontroli branży hazardowej na wzór KNF – Komisji Nadzoru Hazardu
  • przebudowanie systemu ścigania przestępstw hazardowych to niezbędny krok, który pozwoli na poprawienie skuteczności w egzekwowaniu kar w stosunku do nieuczciwych podmiotów działających w branży.

Ciekawym zaleceniem jest powstanie Komisji Nadzoru Hazardu. Okazuje się, że podobne komisje działają już z powodzeniem m.in. w Danii, Hiszpanii, Holandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Musisz mieć przynajmniej 18 lat, żeby korzystać z tej strony.
Prosimy graj odpowiedzialnie! Hazard może uzależniać.

Komentarze