Uzależnienie od zakładów bukmacherskich to poważny problem, z którego wielu graczy nie zdaje sobie do końca sprawy. W związku z tym należy poruszyć ten temat i w szczegółowym ujęciu przedstawić, co wiąże się ze zbyt częstym obstawianiem u bukmachera. Bez wątpienia w uzależnienie od bukmacherki może wpaść każdy, kto nie kontroluje swoich wydatków na tę rozrywkę, a mimo to twierdzi, że nie ma kłopotu z grą u bukmachera.
Uzależnienie od zakładów bukmacherskich
Na początku wyjaśnijmy sobie, czym jest uzależnienie od zakładów bukmacherskich. To każde zachowanie, przy którym gracz nie potrafi przestać obstawiać i nadmiernie angażuje się w zakłady bukmacherskie. Uzależnienie może dawać o sobie znać wielokrotnie i występują różne objawy oraz etapy nadmiernego wciągnięcia się w grę. Nie ma wątpliwości, że uzależnienie od bukmacherki to niebezpieczna przypadłość, z którą mogą mieć do czynienia gracze. Narażają w ten sposób nie tylko siebie, ale też swoich najbliższych, więc warto wiedzieć, jak pomóc takiej osobie lub jeśli sami mamy problem, gdzie się z nim zgłosić.
Fazy uzależnienia od zakładów bukmacherskich
Na pewno uzależnienie od zakładów bukmacherskich nie występuje, jeżeli pod każdym względem trzymasz się ustalonych limitów i grasz jedynie sporadycznie. Lubisz typować mecze? W porządku, dopóki nie przeznaczasz na to kwoty zbyt mocno obciążającej twój budżet. Możesz też tracić mało, ale regularnie, więc warto się zastanowić czy nie jest to marnowanie czasu. Na pytania i odpowiedzi jeszcze przyjdzie czas, ale trzeba poznać też fazy, które występują w kwestii uzależnienia od bukmacherki.
- Faza zwycięstwa – obstawiasz od czasu do czasu, ale wygrana skłania do zwiększenia zysku lub stworzenia stałego źródła dochodu. Częstotliwość zakładów bukmacherskich się zwiększa.
- Faza strat – coraz częściej przegrywasz, a chcąc się odegrać, zwiększasz stawki. Koło się zamyka, ty kończysz na minusie. Pożyczasz pieniądze na zakłady od innych.
- Faza desperacji – brak wygranych cię przytłacza, zaczynasz odczuwać poważne problemy finansowe i czujesz, że wszystko się zmieni, gdy tylko się odegrasz.
- Faza utraty nadziei – pogrążony w swojej porażce tracisz środki finansowe, a także odtrącasz najbliższe otoczenie. Toniesz w długach i nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić. W skrajnych przypadkach uzależnieni mają myśli samobójcze.
Trzeba zdawać sobie sprawę, do czego może prowadzić uzależnienie od zakładów bukmacherskich. Każda kolejna faza jest krokiem do bankructwa, a nawet gorzej. Gdy rozgrywka wymknie się spod kontroli, gracz może stracić nie tylko pieniądze, ale też zdrowie lub życie. W celu zapobiegnięcia rozwoju uzależnienia, można zacząć od odpowiedzi na 20 pytań stowarzyszenia anonimowych hazardzistów, które zostały przygotowany, aby pomóc osobom wciągniętym w obstawianie.
Na co uważać przy uzależnieniach od obstawiania?
Zawodowi terapuci twierdzą, że zagrożenie związane z uzależnieniem od bukmacherki często się bagatelizuje. Na to należy uważać w pierwszej kolejności. Aby nie zlekceważyć istniejącego problemu. Od razu trzeba zdać sobie sprawę, że uzależnienie od zakładów bukmacherskich to choroba, która może skutkować trafieniem do ośrodka psychiatrycznego czy psychologicznego. Są przypadki ludzi, którzy wyszli z nałogu, a po czasie wrócili do obstawiania i w żadnym z nich nie kończyło się to dobrze.
Gracze mogą mieć mylne przekonanie, że mają przewagę nad bukmacherem ze względu na swoją dużą wiedzę w danej dziedzinie. To błąd, po w każdym rodzaju gry losowej przyjmujący zakład jest w lepszej pozycji od obstawiającego. W sporcie, który jest mocno powiązany z bukmacherką bardzo łatwo o bodźce związane z typowaniem. Reklamy, newsy, informacje itp. nie mają w zwyczaju ostrzegać graczy przed istniejącym niebezpieczeństwem. Trzeba zdać sobie sprawę, że to zabawa tylko dla ludzi znających umiar. W przeciwnym razie możemy mówić o katastrofalnych konsekwencjach.
Zmiana nawyków przy obstawianiu zakładów bukmacherskich
Zmiana nawyków u nałogowych graczy nie jest niczym prostym. W zaawansowanym stadium konieczna może być profesjonalna terapia u psychologa. Jak można się domyślić, nie trwa ona krótko, a średni czas wylicza się na kilkanaście tygodni regularnych spotkań. Mogą to być indywidualne sesje lub spotkania grupowe, które mają na celu złagodzenie objawów, a po czasie ich trwałe wykluczenie. Pomóc może też samo zapoznanie się z tragicznymi historiami uzależnionych od zakładów graczy. Tragiczne zdarzenia mocno działają na wyobraźnię i warto zacząć od nich, aby uświadomić osobę o możliwych konsekwencjach. Jak można zmienić złe nawyki samodzielnie?
- kontroluj czas przeznaczony na grę (nie tylko na samo zawieranie zakładów, ale też wszelkie analizy, porównania kursów itp.)
- ustal sztywny budżet, który w żadnym stopniu nie nadwyręży twoich finansów
- pod żadnym pozorem nie przekraczaj ustalonych limitów,
- zaplanuj regularne przerwy od obstawiania zakładów, żeby zminimalizować ryzyko uzależnienia od bukmacherki.
- znajdź osobę, z którą będziesz konsultować swoje wybory dotyczące obstawiania. Może to być ktoś, kto nie interesuje się sportem, komu łatwiej będzie kontrolować wydarzenia z perspektywy osoby trzeciej.
Zakłady bukmacherskie uzależnienie czy hobby?
Dla zdecydowanej większości obstawiających zakłady bukmacherskie to zwykłe hobby. Odsetek uzależnień nie stoi na wysokim poziomie, ale ze specjalistycznych badań wynika, że coraz większa liczba osóba przejawia zachowania charakterystyczne dla uzależnionych. Najbardziej narażeni na uzależnienie od zakładów bukmacherskich są młodzi ludzie do 24 roku życia. Według ekspertów i ich szacunkowych wyliczeń, w Polsce możemy mieć ponad 100 tysięcy ludzi mających problem z obstawianiem. Na oddziałach odwykowych ponad 15% pacjentów stanowią uzależnieni od bukmacherki. To pokazuje, że mamy do czynienia z bardzo niebezpiecznym spędzaniem wolnego czasu. Jeżeli rozważasz zakłady jako regularny sposób spędzania wolnego czasu, koniecznie weź tę statystykę pod uwagę.
Jak przestać grać w zakładach bukmacherskich?
Zastanawiasz się, jak przestać obstawiać zakłady bukmacherskie? Uzależnienie objawia się też m.in. tym, że rozważasz kompletną rezygnację z typowania, a nie wiesz jak to zrobić. Konieczna będzie wytrwałość w postanowieniu i konsekwencja, ale niezbędna może być pomóc kogoś z bliskich. Na początek warto zmniejszyć częstotliwość, gry. Zaprzestanie zakładów z dnia na dzień, kiedy wcześniej były one codziennością, może być sukcesem na krótką metę. Chęć postawienia pieniędzy np. na zbliżającą się Ligę Mistrzów w końcu okaże się silniejsza i wrócisz do punktu wyjścia. Jeśli masz zamiar wyjść z uzależnienia od zakładów, możesz postępować według listy wskazówek, przygotowanej przez fachowców:
- systematycznie zmniejszaj ilość czasu przeznaczonego na zakłady bukmacherskie,
- unikaj obstawiania pod wpływem emocji lub używek,
- absolutnie nie pożyczaj pieniędzy od innych na zakłady,
- bezwzględnie przestrzegaj budżetu przeznaczonego na obstawianie,
- przeznacz wolny czas dla najbliższych i rodziny, zamiast na grę,
- odetnij się od środowisk, w których obstawianie jest jedynym głównym tematem,
- staraj się nie angażować w zakłady i ogranicz jakikolwiek dostęp do stron lub aplikacji powiązanych ze stawianiem zakładów.
Uzależnienie od bukmacherki – rozpoznanie problemu
Jak rozpoznać czy ktoś może być podatny na uzależnienie? Zakłady bukmacherskie są bardzo powszechne, więc często trudno od razu zdiagnozować problem. Osoby skłonne do ryzykowania lub mające potrzebę tymczasowego zwiększenia adrenaliny mogą mieć kłopoty emocjonalne. Przykładowo można zwiększać stawki lub przekraczać wyznaczony budżet na obstawianie. Przyczyn na podłożu uzależnienia od bukmacherki może być bardzo wiele. Np. jeśli ktoś uzależnia poczucie wartości osób od sumy posiadanych pieniędzy. Najprościej będzie zacząć od rozwiązania wcześniej wspomnianej ankiety dla anonimowych hazardzistów.
Z 20 pytań ogółem, wystarczy pozytywnie odpowiedzieć na 7, aby stwierdzić, że występuje problem z obstawianiem. Natychmiastowa chęć odegrania się po przegranym zakładzie jest istotnym objawem, który trzeba już traktować poważnie. W takich momentach pomocne mogą być wymieniane już limity na koncie gracza. Dotyczą one maksymalnych stawek lub czasu, jaki gracz może spędzić na swoim profilu, będąc zalogowanym. Ponadto istnieje opcja tymczasowego zawieszenia konta lub prośba o zablokowanie odgórnie przez bukmachera. Wtedy już nie ma możliwości odwrotu, więc jest to jakieś wyjście z sytuacji.
Walka z uzależnieniem. Czy warto zgłosić się po pomoc?
Bukmacherzy sami zdają sobie sprawę z problemu i jego skali. Muszą więc przestrzegać swoich graczy o występującym ryzyku. Do tego zmusza ich również obowiązująca ustawa hazardowa, aby zachęcali do odpowiedzialnej gry. Poza tym szkolą pracowników firmowych, którzy mają za zadanie wyłapywać szczególne przypadki uzależnienia od zakładów bukmacherskich. Jest to konieczność, ponieważ walka z nałogiem jest trudna i czasochłonna. Na pewno z punktu widzenia gracza warto zgłosić się po pomoc w przypadku występowania problemu. Terapia może trwać nawet kilkanaście miesięcy lub dłużej, a i jej pomyślne zakończenie nie daje gwarantu wyjścia z uzależnienia. Zakłady bukmacherskie dalej będą istnieć i mogą kusić tych świeżo wyleczonych. Profesjonalna pomoc może zatem okazać się niezbędna.
Uzależnienie od zakładów – podsumowanie
Podsumowując powyższe, łatwo zauważyć, jak poważnym problemem jest uzależnienie od zakładów bukmacherskich. Potrzeba lub zwykła zachcianka szybkiego zarobku bywają zgubne. Do tego dochodzą emocje związane z obstawianiem, wygranymi i przegranymi. Wokół tego kręci się cała bukmacherka, więc należy się wystrzegać zbytniego zaangażowania w tej branży. Problemy z uzależnieniem mogą zaczynać się niewinnie, a w ostateczności prowadzić do tragicznych wydarzeń.
Jeżeli więc zauważysz u siebie lub u kogoś innego symptomy irracjonalnych decyzji, to znak, którego nie można zignorować. Niezwłocznie powinno się wtedy zgłosić po pomoc, ponieważ może się to odbijać na życiu zawodowym i osobistym. Osłabiona koncentracja i pogorszone relacje z najbliższymi są tylko kroplą w morzu ewentualnych powikłań. Prosty dostęp do zakładów powoduje, że zajmują się nią osoby podatne na uzależnienie. Zakłady bukmacherskie zawsze wiążą się z ryzykiem i nie wolno o tym zapominać.
Liczne historie osób uzależnionych od obstawiania można traktować jako przestrogę dla graczy, którzy na poważnie myślą o zajęciu się zakładami. Nigdy nie należy ich traktować, jako dodatkowego źródła dochodu, a tym bardziej stałego utrzymania. Grając nieodpowiedzialnie typerzy narażają nie tylko siebie, ale także swoją rodzinę i przyjaciół. Miej to na uwadze, jeżeli chciałbyś zacząć przeznaczać znaczące kwoty na rozrywkę, która powinna być jedynie dodatkiem. Uzależnienie od bukmacherki jest bardzo groźne, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym obstawiając zakłady – nawet okazjonalnie.
Sprawdź również: Czy bukmacherka to hazard?