Reprezentacja Urugwaju jako pierwsza w historii została mistrzem świata w piłce nożnej. Było to w 1930 roku i ten sukces udało się powtórzyć tylko raz, 20 lat później. Urugwaj to jednocześnie jedna z najbardziej utytułowanych reprezentacji w Ameryce Południowej. Podobnie jak Argentyna aż 15-krotnie zwyciężał w rozgrywkach Copa America.
Urugwaj
Reprezentacja Urugwaju – podstawowe informacje
Drużyna | Reprezentacja Urugwaju |
Witryna internetowa | www.auf.org.uy |
Trener | Diego Alonso |
Kapitan | Diego Godin |
Największa gwiazda | Luis Suarez |
Stadion | Estadio Centenario |
Rok założenia | 1900 |
Barwy | Błękitno-białe |
Liczba występów na Copa America | 45 |
Największy sukces na Copa America | 15x zwycięstwo |
Liczba występów na Mistrzostwach Świata | 13 |
Największy sukces na MŚ | mistrzostwo świata (1930, 1950) |
Reprezentacja Urugwaju – najbliższy mecz
Reprezentacja Urugwaju – ostatnie wyniki
Reprezentacja Urugwaju – terminarz meczów
Reprezentacja Urugwaju – historia
Reprezentacja Urugwaju istnieje dzięki Asociación Uruguaya de Fútbol, czyli urugwajskiemu związkowi piłki nożnej. Został on założony jeszcze w 1900 roku i 16 lat później był jednym z założycieli organizacji CONMEBOL zrzeszającej drużyny narodowe Ameryki Południowej. Początkowo poza nimi były w nim: Argentyna, Brazylia i Chile. Od 1923 roku AUF należy także do FIFA.
Biorąc pod uwagę początki XX. wieku Urugwaj należał do bogatszych krajów na swoim kontynencie, który rozwijał się bez większych zakłóceń. Dzięki temu Urugwajczycy wychowali pokolenie znakomitych sportowców i doczekali się reprezentacji piłkarskiej, która w latach 1924 i 1928 dwukrotnie zdobyła złote medale Igrzysk Olimpijskich, a w 1930 roku sięgnęła po mistrzostwo świata. Pokonując rywali z Argentyny 4:2 zostali pierwszymi triumfatorami mundialu.
W kolejnych dwóch turniejach (1934 i 1938) Urugwaj nie brał udziału, aby powrócić w chwale w pierwszym światowym czempionacie organizowanym po zakończeniu II wojny światowej. W finale mundialu 1950 ograli Brazylię 2:1 na legendarnej Maracanie, choć początkowo przegrywali.
Długie lata mundialowej posuchy i przełamanie
Od tamtej pory Urugwaj już nigdy nie zdobył żadnego medalu na mistrzostwach świata. Największym osiągnięciem było zajęcie 4. miejsca, co przytrafiało się ekipie Los Charrúas aż trzykrotnie w latach 1954, 1970 i 2010. O ile w tych dwóch pierwszych przypadkach trudno mówić o dużym sukcesie, gdyż w mundialu uczestniczyło wtedy tylko 16 reprezentacji, o tyle turniej w RPA jest do dziś wspominany z sentymentem przez urugwajskich kibiców. Powodem była też większa liczba drużyn, ale przede wszystkim fakt, że Urugwaju zabrakło na 3 z 4 poprzednich światowych imprez (w 1994, 1998 i 2006), a w Korei i Japonii nie wygrali ani jednego meczu i odpadli już po fazie grupowej.
Na mistrzostwach świata 2010 było w końcu odwrotnie. Swoją grupę Urugwaj przeszedł bez porażki, remisując tylko z Francją, a w pokonanym polu zostawiając Meksyk i gospodarzy z Republiki Południowej Afryki. W fazie pucharowej na początku trafili na Koreę Południową. Po wyrównanym boju zwyciężyli 2:1, ale wtedy nikt nie spodziewał się, że jeszcze trudniejsze wyzwanie czeka na nich w ćwierćfinale. Tam zmierzyli się z Ghaną, która jako pierwsza objęła prowadzenie, ale do wyrównania doprowadził później Diego Forlan. Najbardziej pamiętną sytuacją była jednak ta z ostatnich sekund dogrywki, kiedy to Luis Suarez zatrzymał ręką piłkę, która na 100% wpadłaby do bramki, gdyby nie ta interwencja. Ówczesny napastnik Ajaxu Amsterdam wyleciał z boiska z czerwoną kartką, ale jak się okazało uchronił swój zespół przed porażką, bo rywale nie wykorzystali rzutu karnego, a w późniejszej serii jedenastek lepsi byli Urugwajczycy.
Dopiero w półfinale za burtę wyrzucili ich Holendrzy, a w meczu o brązowy medal minimalnie lepsi okazali się być Niemcy. Urugwaj przegrał obydwa mecze 2:3 i zaprzepaścił szansę na stanięcie na podium. Na otarcie łez wcześniej wspomniany Forlan, zgarnął nagrodę dla najlepszego piłkarza turnieju i trzeba przyznać, że prezentował się wtedy wręcz wspaniale. Najlepszy turniej od przeszło 40 lat i znalezienie się w czwórce najlepszych reprezentacji globu było w dużej mierze właśnie jego zasługą.
Odrodzenie reprezentacji Urugwaju
Czwarte miejsce na afrykańskim mundialu oznaczało dla Urugwaju początek wyjścia z kryzysu. Mało kto się jednak spodziewał, że La Celeste tak szybko pójdą za ciosem. Rok później na argentyńskich stadionach triumfowali w Copa America 2011. W fazie grupowej nie przegrali ani jednego meczu, choć zanotowali dwa remisy. Później nieoczekiwanie wyeliminowali Argentynę po serii rzutów karnych, a w finale rozprawili się z Paragwajem, wygrywając pewnie 3:0.
To zwycięstwo dało okazję uczestnictwa w Pucharze Konfederacji 2013. Tam ponownie zakończył na 4. miejscu po tym, jak w półfinale lepsza okazała się reprezentacja Brazylii, a w meczu o trzecią lokatę przegrali w rzutach karnych z Włochami. Choć w czterech edycjach Copa America od tamtego czasu najdalej udało się zajść Urugwajowi tylko do ćwierćfinału (3 razy), to kolejne turnieje mistrzostw świata mogły napawać optymizmem. W 2014 roku do spółki z Kostaryką sprawili nie lada niespodziankę, eliminując w fazie grupowej Anglię i Włochy. Niestety w 1/8 finału trafili na Kolumbię i musieli uznać jej wyższość.
Z wielkimi nadziejami wiązał się mundial w Rosji w 2018 roku. Urugwaj od pierwszego meczu prezentował się wyśmienicie i wygrał swoją grupę z kompletem punktów i bez straty choćby jednego gola. W kolejnej rundzie pokonali 2:1 ówczesnych mistrzów Europy, czyli Portugalię. Kto wie, jak daleko zaszedłby wtedy Urugwaj, gdyby w ćwierćfinale nie trafił na Francuzów, którzy byli wtedy poza zasięgiem wszystkich i zostali mistrzami świata. Być może w końcu zdobyliby upragniony medal?
Królowie Copa America
Dzięki triumfowi w Copa America w 2011 roku, Urugwaj wyprzedził również Argentynę pod względem triumfów w najważniejszych rozgrywkach Ameryki Południowej. Po ostatniej edycji tego turnieju obie reprezentacje znów się ze sobą zrównały i mają po 15 wygranych. Okazja do zmiany układu sił w tej klasyfikacji nadejdzie w 2024 roku, kiedy to Copa America zagości do Ekwadoru.
Urugwaj jest nie tylko pierwszym triumfatorem mistrzostw świata, ale też pierwszym zwycięzcą Copa America w 1916 roku. Co ciekawe zdobyli to trofeum aż sześciokrotnie w 10. pierwszych edycjach tego turnieju. Ponadto ekipa Los Charrúas sześć razy przegrywali w finale i dziewięciokrotnie zajmowali 3. miejsce. To oznacza, że na 45 dotychczasowych edycji tych rozgrywek aż 30 razy reprezentacja Urugwaju stawała na podium.
Selekcjoner reprezentacji Urugwaju
W połowie grudnia 2021 nastąpiła historyczna zmiana na stanowisku selekcjonera reprezentacji Urugwaju. Oscara Tabareza, który pracował z kadrą od przeszło 15 lat zastąpił Diego Alonso. Nowy menedżer zanotował komplet czterech zwycięstw w końcówce eliminacji do katarskiego mundialu i zapewnił Urugwajowi awans. To jego pierwszy sukces w piłce reprezentacyjnej.
Wcześniej pracował w urugwajskich i paragwajskich klubach, ale prawdziwe osiągnięcia notował za sterami meksykańskich drużyn. Z takimi zespołami jak Pachuca i Monterrey zdobywał Ligę Mistrzów CONCACAF w latach 2017 i 2019. Z tym pierwszym zajął też 3. miejsce na Klubowych Mistrzostwach Świata. Urugwajczycy zapewne byliby mu wdzięczni, gdyby teraz powtórzył ten wynik z reprezentacją.
Kadra reprezentacji Urugwaju
Drużyna La Celeste opiera się głównie na doświadczonych zawodnikach w formacji defensywnej i ofensywnej. Jedynie środek pola został skutecznie odmłodzony. Z bramki od lat praktycznie nie schodzi Fernando Muslera z Galatasaray, a linią obrony kieruje kapitan Diego Godin. Kroku dotrzymuje mu jego wieloletni kompan z Atletico Madryt – Jose Gimenez, czy Sebastian Coates ze Sportingu Lizbona, a coraz śmielej wprowadzany jest Ronald Araujo z FC Barcelony.
Z pomocników na pewno należy wspomnieć o Federico Valverde z Realu Madryt i Lucasie Torreirze z Fiorentiny. Jest także Rodrigo Bentancur, występujący na boiskach Premier League w Tottenhamie. W ataku kibice mogą liczyć na nieśmiertelny duet napastników, czyli Luis Suarez z Atletico Madryt i Edinson Cavani z Manchesteru United. Przez długi czas nie było godnych dla nich następców, a teraz coraz częściej wymienia się Darwina Nuneza. Młody napastnik Benfiki typowany jest do rychłego transferu do któregoś z europejskich gigantów.
Droga reprezentacji Urugwaju na mundial w Katarze
W strefie CONMEBOL, do której należy reprezentacja Urugwaju odbywają się eliminacje pomiędzy 10 drużynami w systemie rozgrywek – każdy z każdym po dwa mecze. La Celeste zajęli ostatecznie 3. miejsce, ale bliżej niż do czołówki, czyli Brazylii i Argentyny było im w drugą stronę. Z wymienioną dwójką zresztą Podopieczni Oscara Tabareza przegrali wszystkie cztery spotkania, a tuż przed jego odejściem zostali ograni 0:3 przez Boliwię. Nastąpiła zmiana selekcjonera i Urugwajczycy zdobyli komplet 12 punktów w pozostałych spotkaniach eliminacyjnych. Uporali się kolejno z Paragwajem, Wenezuelą, Peru i Chile, co pozwoliło im wywalczyć prawo do gry w mistrzostwach świata 2022 w Katarze.