Reprezentacja Senegalu to obecny mistrz Afryki, dla którego zdobyty tytuł w 2022 roku był pierwszym w historii. Jeśli chodzi o mistrzostwa świata, najdalej udało im się zajść do ćwierćfinału, co do dziś pozostaje najlepszym wynikiem dla drużyny z Czarnego Lądu. Wcześniej dokonał tego tylko Kamerun, a później powtórzyła Ghana. W latach 2006-2008 funkcję selekcjonera pełnił tu Henryk Kasperczak.
Senegal
Reprezentacja Senegalu – podstawowe informacje
Drużyna | Reprezentacja Senegalu |
Witryna internetowa | www.fsfoot.sn |
Trener | Aliou Cissé |
Kapitan | Kalidou Koulibaly |
Największa gwiazda | Sadio Mane |
Stadion | Stade Léopold-Sédar-Senghor |
Rok założenia | 1960 |
Barwy | biało-zielone |
Liczba występów w Pucharze Narodów Afryki | 16 |
Największy sukces na Pucharze Narodów Afryki | mistrzostwo (2021) |
Liczba występów na Mistrzostwach Świata | 3 |
Największy sukces na MŚ | ćwierćfinał (2002) |
Reprezentacja Senegalu – najbliższy mecz
Reprezentacja Senegalu – wyniki i terminarz meczów
Reprezentacja Senegalu – historia
Związek piłkarski w Senegalu został założony w 1960 roku, czyli zaraz po uzyskaniu niepodległości od Francji. Trzy lata później dołączył do CAF, zrzeszającego afrykańskie drużyny narodowe, a w 1964 Senegal oficjalnie stał się członkiem FIFA. Na turnieju o Puchar Narodów Afryki zadebiutował w 1965 roku i zajął 4. miejsce. Był to debiut ponad miarę, bo na kolejne dobre wyniki Lwy Terangi musiały poczekać do lat ‘90. Wtedy udało się powtórzyć ten rezultat, a później regularnie znajdować się wśród ośmiu najlepszych ekip Czarnego Lądu.
W 1992 roku Senegal również sam organizował PNA, ale wtedy też nie zawojował tych rozgrywek. Zdecydowanie najlepszy rok dla senegalskiej piłki przyszedł dekadę później. Wtedy do udało się dojść aż do finału mistrzostw Afryki, pojechać po raz pierwszy na mundial i osiągnąć tam przyzwoity wynik. Dopiero rok 2022 może przebić osiągnięcia drużyny narodowej. Rozpoczęli go od triumfu, a zakończyć mogą wyjściem z grupy na mistrzostwach świata.
Wymarzony debiut na mistrzostwach świata
Historyczny, pierwszy awans na MŚ udało się wywalczyć w 2002 roku, gdy turniej odbywał się w Korei i Japonii. Drużyna Senegalu wygrała wtedy arcytrudną grupę eliminacyjną, w której były Egipt, Maroko, Algieria i Namibia. Na samym mundialu też niespecjalnie im się poszczęściło, bo wylosowali mocnych Duńczyków, obrońców tytułu Francuzów i Urugwajczyków. Rozpoczęli od nieoczekiwanego triumfu 1:0 nad Francją, a później zremisowali 1:1 z Danią i 3:3 z Urugwajem.
W 1/8 finału trafili na Szwecję i to właśnie zespół z Europy pierwszy wyszedł na prowadzenie. Jeszcze przed przerwą Senegal zdołał wyrównać i do rozstrzygnięcia tego starcia potrzebna była dogrywka. Złotego gola zdobyły Lwy Terangi i to one awansowały do ćwierćfinału. Tam dołączyła do nich Turcja i ponownie o zwycięstwie przesądził złoty gol. Tym razem kluczowe trafienie należało jednak do rywali, którzy zakończyli tamte mistrzostwa z brązowym medalem. Jak na debiut był to znakomity występ.
Zwycięstwo w Pucharze Narodów Afryki
Swojego wielkiego momentu Senegalczycy doczekali się także w Pucharze Narodów Afryki. Padło na edycję 2021, która ze względu na pandemię koronawirusa została przesunięta na rok 2022. Trzeba przyznać, że nie był to porywający turniej, również w wykonaniu triumfatorów. Senegal wygrał tylko jeden mecz w fazie grupowej – po golu z karnego w doliczonym czasie gry. Następnie bezbramkowo zremisowali z Gwineą i Malawi, co i tak pozwoliło im na zajęcie 1. miejsca.
W fazie pucharowej reprezentacja Senegalu wyglądała już o wiele lepiej. W 1/8 finału los skojarzył ich z Republiką Zielonego Przylądka, którą ograli 2:0. W ćwierćfinale pokonali 3:1 Gwineę Równikową, a w półfinale takim samym rezultatem wyeliminowali drużynę Burkina Faso. Wielki finał to pojedynek z Egiptem, w którym kibice ponownie nie zobaczyli bramek. O triumfie w PNA zdecydował konkurs jedenastek, a te lepiej wykonywali piłkarze z Senegalu. Pozwoliło to na pierwsze trofeum za mistrzostwo Afryki w ich gablocie.
Selekcjoner reprezentacji Senegalu
Za sterami reprezentacji Senegalu zasiada Aliou Cisse, czyli 46-letni selekcjoner, który jest również byłym piłkarzem kadry. Dla drużyny narodowej wystąpił ponad 30 razy (w tym na historycznym mundialu 2002), a w swojej karierze grał w Ligue 1 oraz w Premier League. Z pierwszą reprezentacją pracuje od marca 2015 roku, a wcześniej był w niej asystentem i pracował z młodzieżowymi ekipami Senegalu. W roli selekcjonera spisuje się nadspodziewanie dobrze, jak na niewielki bagaż doświadczenia.
W 2017 roku doprowadził Senegal do ćwierćfinału PNA, następnie awansował na drugi mundial w historii kraju, a w 2019 jego drużyna zajęła 2. miejsce w mistrzostwach Afryki. Największym sukcesem niewątpliwie jest wygrana w tym turnieju w 2022 roku. Awans na mundial w Katarze sprawił, że po raz pierwszy zobaczymy Senegal na dwóch turniejach mistrzostw świata z rzędu. Choć Cisse wcześniej nigdzie nie trenował, zbudował w Senegalu mocną drużynę, która walczy o miano najmocniejszej w historii swojego kraju. Pod batutą tego szkoleniowca Senegalczycy przeżywają złoty okres swojego zespołu.
Kadra reprezentacji Senegalu
Nie bez przyczyny na początku 2022 roku reprezentacja Senegalu sięgnęła po Puchar Narodów Afryki. Choć rzecz jasna mieli dużo szczęścia, to trener ma do dyspozycji wielu jakościowych zawodników, którzy są gwiazdami w topowych europejskich klubach. Mowa tu chociażby o Sadio Mane, który bryluje w Liverpoolu i ciągnie grę ofensywną kadry. Obroną kierują Kalidou Koulibaly, będący filarem defensywy w Napoli oraz Edouard Mendy broniący dostępu do bramki Chelsea.
Warto też wspomnieć o piłkarzach z PSG – Abdou Diallo oraz Idrissa Gueye. Jest też przebojowy Ismaila Sarr, który w Watfordzie radzi sobie nieźle i odnalazłby się w wielu klubach Premier League. W meczach z Katarem, Holandią czy Ekwadorem reprezentacja Senegalu może dyktować warunki, więc eksperci przewidują, że zobaczymy ich w fazie pucharowej.
Droga reprezentacji Senegalu na mundial w Katarze
Senegal jest jedną z pięciu afrykańskich reprezentacji, której udało się wywalczyć przepustkę na mistrzostwa świata 2022. W strefie CAF Lwy Terangi przystąpiły do eliminacji od 2. rundy, gdzie był podział na 10 grup po cztery zespoły w każdej. Tylko zwycięzcy awansowali do 3. rundy kwalifikacji. Podopieczni Aliou Cisse trafili do grupy z Kongo, Namibią i Togo. Od początku września do połowy listopada 2021 rozgrywane były mecz i rewanż, więc każda drużyna miała sześć spotkań do rozegrania. Kadra Senegalu wygrała pięć z nich i tylko raz zremisowała, co dało jej pewny awans do kolejnej fazy.
Decydująca część odbyła się pod koniec marca 2022. Wtedy to Senegal mierzył się z Egiptem w dwumeczu, którego zwycięzca jechał na mundial, a przegrany miał zostać w domu. Była to też okazja do szybkiego rewanżu za finał PNA rozgrywany kilka tygodni wcześniej. Egipt wykorzystał ją w meczu u siebie, który wygrał 1:0, ale kilka kilka dni później w Dakarze to Senegal wygrał jednym golem. Tak samo, jak we wspomnianym finale mistrzostw Afryki miały zadecydować rzuty karne i podobnie jak wtedy, lepiej wykonywali je Senegalczycy.