Reprezentacja Kanady może się pochwalić dwoma zwycięstwami w rozgrywkach o mistrzostwo Ameryki Północnej. To ich największe sukcesy na poziomie międzynarodowym i poza Meksykiem i Stanami Zjednoczonymi są jedynymi triumfatorami w Złotym Pucharze CONCACAF. Na mistrzostwach świata udało im się wystąpić do tej pory tylko raz w 1986 roku. Po raz kolejny zagrają w Katarze, więc będzie to dla nich powrót na imprezę tej rangi po 36 latach.
Kanada
Reprezentacja Kanady – podstawowe informacje
Drużyna | Reprezentacja Kanady |
Witryna internetowa | www.canadasoccer.com |
Trener | John Herdman |
Kapitan | Atiba Hutchinson |
Największa gwiazda | Alphonso Davies |
Stadion | BMO Field |
Rok założenia | 1912 |
barwy | czerwone |
Liczba występów w Złotym Pucharze CONCACAF | 18 |
Największy sukces w Złotym Pucharze CONCACAF | zwycięstwo (1985, 2000) |
Liczba występów na Mistrzostwach Świata | 2 |
Największy sukces na MŚ | Faza grupowa (1986, 2022) |
Reprezentacja Kanady – najbliższy mecz
Reprezentacja Kanady – wyniki i terminarz meczów
Reprezentacja Kanady – historia
Początki futbolu w Kanadzie sięgają jeszcze tak naprawdę XIX. wieku. Oficjalna reprezentacja powstała jednak dopiero w 1924 roku pod nadzorem Canadian Soccer Association (CSA). Pierwsze spotkanie kadra Kanady rozegrała przeciwko Australii, ale przegrała 2:3. W późniejszych latach zorganizowano tournee po Nowej Zelandii, kiedy to reprezentacja rozegrała 22 mecze, z których aż 19 wygrała.
Kanadyjski związek wycofał się ze struktur FIFA w 1928, podobnie jak inne brytyjskie federacje ze względu na różnice w kwestii płacenia zawodnikom. Ponownie zostali włączeni do światowego związku w 1946 roku, a pierwszy raz wzięli udział w eliminacjach do mistrzostw świata 11 lat później. Kanada była też jednym z członków założycieli organizacji CONCACAF we wrześniu 1961 roku.
Pierwszy sukces i pierwszy mundial
Reprezentacja urosła w siłę w połowie lat 80. XX wieku. Najpierw zanotowała stosunkowo udany występ na Igrzyskach Olimpijskich 1984 w USA, gdzie odpadła dopiero w ćwierćfinale po rzutach karnych z Brazylią. Rok później udało jej się wygrać po raz pierwszy Złoty Puchar CONCACAF. Fazę grupową przebrnęli bez porażki, a w fazie finałowej zmierzyli się dwukrotnie z Kostaryką i Hondurasem. Choć z tymi pierwszymi zaliczyli najpierw dwa remisy, to po dwóch zwycięstwach nad reprezentacją Hondurasu sięgnęli ostatecznie po trofeum. Wygrana dała im jednocześnie przepustkę na mundial 1986 organizowany w Meksyku. Podczas mistrzostw świata Kanada trafiła do grupy z Francją, Węgrami i Związkiem Radzieckim. Choć w żadnym z tamtych spotkań aż tak bardzo nie odstawali, to zanotowali trzy porażki i nie strzelili nawet jednego gola. Na kolejne duże osiągnięcie musieli poczekać aż 14 lat.
Triumf w CONCACAF i udział w Pucharze Konfederacji
W 2000 roku puchar CONCACAF był organizowany w Stanach Zjednoczonych. W fazie grupowej Kanadyjczycy zremisowali zarówno z Kostaryką i Koreą Południową, która gościnnie wzięła udział w tym turnieju i nie awansowała dalej, pomimo identycznego bilansu, co właśnie Kanada. W ćwierćfinale ograli 2:1 po dogrywce Meksyk, czyli obrońców tytułu. Od tamtej pory nie stracili ani jednej bramki, co pozwoliło im pokonać 1:0 Trynidad i Tobago w półfinale oraz Kolumbię 3:0 w finale.
Pozwoliło to reprezentacji Kanady na wzięcie udziału w Pucharze Konfederacji 2001, który był jedynym w historii tego kraju. Niestety nie można go zaliczyć do udanych, ponieważ znów nie zdobyli nawet bramki. Jedynym pozytywem był remis z Brazylią, ale porażki z Japonią i Kamerunem spowodowały zajęcie ostatniego miejsca w grupie.
Selekcjoner reprezentacji Kanady
Po kolejnych kilkunastu latach bez znaczących osiągnięć zarządzono gruntowne zmiany w strukturach związku. Na początku 2018 roku reprezentację Kanady powierzono Johnowi Herdmanowi, co było oryginalnym posunięciem. Wcześniej bowiem był on trenerem kobiecej kadry. Dziś można stwierdzić, że był to strzał w dziesiątkę. Herdman wygrał eliminacje do mistrzostw świata strefy CONCACAF wyprzedzając Meksyk i USA. Tym samym zapewniła sobie powrót na mundial po 36 latach przerwy. To oznacza również, że pierwszy raz w historii zobaczymy Kanadę na dwóch tego typu imprezach z rzędu. Zorganizują oni bowiem kolejne mistrzostwa świata do spółki ze Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem w 2026 roku.
Kadra reprezentacji Kanady
Najwyższe zwycięstwo w historii reprezentacja Kanady odniosła w marcu 2021 z Kajmanami. Piłkarze spod znaku liścia klonu wygrali aż 11:0. Z kolei najwyższą porażkę, bo aż 0:8 ponieśli w lipcu 1993 z Meksykiem. Również grając przeciwko reprezentacji Meksyku w marcu 2016 roku w eliminacjach do mundialu w Rosji pobity został rekord frekwencji na trybunach w historii wszystkich narodowych zespołów Kanady. Na trybunach w Vancouver pojawiło się wtedy 54 798 osób, ale gospodarze przegrali 0:3.
Zawodnikiem z największą liczbą występów i jednocześnie kapitanem kadry narodowej jest Atiba Hutchinson – ikona tureckiego Besiktasu. Podczas mundialu może zaliczyć swój 100. występ w barwach Kanady. W tym samym klubie występuje także najlepszy snajper reprezentacji Kanady – Cyle Larin. Nie ulega wątpliwości jednak, że największymi gwiazdami są piłkarze młodego pokolenia. Przede wszystkim zwycięzca Ligi Mistrzów – Alphonso Davies z Bayernu Monachium i bramkostrzelny napastnik – Jonathan David z Lille OSC.
Droga reprezentacji Kanady do mundialu w Katarze
Droga Kanady do mundialu 2022 była długa w porównaniu z innymi reprezentacjami, ale drużyna spod znaku klonowego liścia poradziła sobie fantastycznie. Łącznie musiała przebrnąć przez trzy rundy kwalifikacji do czego obligował ich niski współczynnik rankingowy. W 1. rundzie trafili do grupy, w której należało rozegrać cztery spotkania. Kanadyjczycy wygrali je wszystkie, tracąc tylko jedną bramkę i zostawiając w pokonnaym polu Surinam, Bermudy, Arubę i Kajmany.
W 2. rundzie zwycięzcy grup grali ze sobą w bezpośrednim dwumeczu i tylko triumfator mógł zagrać w rundzie finałowej. Na drodze Kanady stanęło Haiti, które również skończyło poprzednie mecze z kompletem punktów, a ponadto nie stracili ani jednego gola. W pierwszym meczu Kanada na wyjeździe wygrała 1:0, a w rewanżu dokończyła dzieła, zwyciężając 3:0 i pewnym krokiem weszła do ostatniej rundy eliminacji.
Wtedy chyba nikt nie przypuszczał, że Kanadyjczycy zajmą 1. miejsce na osiem najmocniejszych zespołów Ameryki Północnej i Środkowej. Za plecami zostawili Meksyk, Stany Zjednoczone, Kostarykę i dobrze prezentującą się Panamę, co pozwoliło uzyskać przepustkę na mistrzostwa świata w Katarze.