Reprezentacja Brazylii w piłce nożnej mężczyzn – jedna z najbardziej utytułowanych reprezentacji narodowych na świecie. Pięciokrotni mistrzowie świata oraz dziewięciokrotni zdobywcy Copa America. Jedyna drużyna, która wzięła udział we wszystkich edycjach mistrzostw świata.
Brazylia
Reprezentacja Brazylii – podstawowe informacje
Drużyna | Reprezentacja Brazylii |
Witryna internetowa | www.cfb.com.br |
Trener | Ramon Menezes |
Największa gwiazda | Neymar |
Rok założenia | 1914 |
Barwy | Żółto-niebieskie |
Liczba występów na MŚ | 22 |
Największy sukces na MŚ | Mistrzostwo Świata (1958, 1962, 1970, 1994, 2002) |
Reprezentacja Brazylii – wyniki i terminarz meczów
Niełatwe początki i wielka porażka, która odmieniła Brazylię
Pierwszy mecz reprezentacji Brazylii datowany jest na 31 lipca 1906 roku. Wówczas południowoafrykańskie South Africa F.C. zmierzyło się z reprezentacją stanu Sao Paulo, w którym występowali głównie Brytyjczycy. Przegrali 0:6. W następnych latach rozegrano wiele podobnych meczów, ale powoli rozwijała się również profesjonalizacja zawodu piłkarza w Brazylii. W 1914 założono bowiem Federacao Brasileira de Sports (FBS) – był to wówczas najwyższy organ odpowiedzialny za brazylijski sport, w tym reprezentację piłkarską. Rok później powstał też Federecao Brasileira de Futbol (FBF), który miał z FBS rywalizować. Po licznych przepychankach obie strony stworzyły Confederacao Brasileira de Desportos (CBD) w 1916 roku. 9 lipca nowa organizacja została oficjalnie przyjęta do CONMEBOL, a w grudniu dokonała wstępnej rejestracji w FIFA.
Futbol rozwijał się w Brazylii na zasadzie kuli śnieżnej. Zainteresowanie sportem było niebotyczne, co przekładało się na napływ talentów. Ze względu na radość z gry w piłkę nożną, jak i niezwykłej techniki, brazylijski sposób gry w piłkę jest nieporównywalny z żadnym innym. Jako się rzekło, Canarinhos wzięli udział we wszystkich mistrzostwach świata, a po raz pierwszy byli o krok od wygranej w 1950 roku. Mundial ten odbywał się w ich kraju i zasłynął jedynym w historii sposobem wyłonienia mistrza. Po grze w pierwszych grupach, najlepsze zespoły rywalizowały też w drugiej grupie. Do “grupy finałowej”, poza Brazylią awansowały reprezentacje Urugwaju, Szwecji i Hiszpanii. Ostatni mecz turnieju odbywał się pomiędzy gospodarzami, a Urugwajem. Poprzednie wyniki sprawiały, że Brazylijczykom wystarczał remis, by po raz pierwszy zostać mistrzami świata. W kraju panował powszechny optymizm, ba, żaden Brazylijczyk nie wierzył w porażkę misji. A jednak. Urugwajczycy wygrali, a zdobywca ostatniej bramki, Ghiggia, jest żywą legendą kontynentu. Porażka na Maracanie, zwana Maracanazo, do dziś jest obecna w kulturze Brazylii. Po tym spotkaniu ludzie w kraju popadli w rozpacz, doszło też do licznych samobójstw. Do dziś jest to uznawane za największą porażkę Canarinhos na wielkich turniejach.
Złota era i duet Garrincha – Pele
Relację radiową z Maracanazo słuchał również pewien młody chłopak. Nazywał się Edson Arantes do Nascimento, a świat zapamiętał go jako Pele. Płakał przy radiu i obiecał odpłacić kiedyś za tę potwarz. Trzeba przyznać, że wyrównał rachunki z nawiązką.
Pele uznawany jest bowiem za jednego z najlepszych zawodników w dziejach, a poza kwestiami czystych umiejętności, najpowszechniejszym argumentem jest fakt, że Brazylijczyk, jako jedyny gracz w historii, sięgnął po trzy Puchary Świata. W 1958 roku został powołany przez Vicente Feolę jako zaledwie 18-latek. Początkowo selekcjoner nie stawiał na młodziaka, ale presja publiczna nakazała mu dać mu szansę w fazie pucharowej. Efekt? Pele strzelił jedyną bramkę ćwierćfinału przeciwko Walii, następnie zanotował hat-trick w półfinale. W wielkim finale Brazylia rozprawiła się gładko ze Szwecją (5:2), a 18-latek dorzucił kolejne dwa gole.
Na następnym mundialu Pele był już postacią pierwszoplanową. Szybko strzelił gola w grupie, ale następnie kontuzja wykluczyła go z turnieju. Wówczas, jednak, w barwach Canarinhos grał już Garrincha, z którym Pele stworzy śmiercionośny duet. Na turnieju w 1962 to jednak sam Garrincha poprowadził Brazylię do drugiego z rzędu mistrzostwa świata, pokonując w finale Czechosłowację (3:1).
Dwa kolejne mundiale nie były dla Brazylii udane, ale w 1970 roku ponownie sięgnęli po złoto. Na turnieju ponownie błyszczał Pele. Strzelił trzy gole – w tym jednego w finale z Włochami – zapewniając swojej reprezentacji Puchar Świata na własność, zapewniany tylko trzykrotnym mistrzom globu.
Długa przerwa w zwycięstwach
Następne dwie dekady nie były dla Canarinhos łaskawe. Między 1971, a 1989 rokiem, nie sięgnęli oni ani po mistrzostwo świata, ani kontynentu. Za najboleśniejszą porażkę tamtych czasów określa się mistrzostwa świata w Hiszpanii z 1982 roku. Wówczas Brazylia, prowadzona przez kapitana Socratesa, grała najpiękniejszą piłkę w historii kraju. Niestety, odpadła już w drugiej rundzie, przegrywając z Włochami (a właściwie autorem hat-tricka, Paolo Rossim) 2:3.
W 1994 roku na scenę wyszło już całkowicie nowe pokolenie. Grająca bardziej zachowawczą niż piękną piłkę Brazylia bez większych problemów sięgnęła po złoto. Liderami drużyny byli niezwykle utalentowani napastnicy: Bebeto i Romario, który łącznie strzelili na turnieju aż osiem bramek. Cztery lata później Canarinhos po kontrowersjach związanych ze zdrowiem słynnego Ronaldo, przegrali w finale z Francją.
Ronaldo Fenomeno zdołał jednak odbić sobie tę porażkę. Na mundialu w Korei i Japonii błyszczał. Fantastyczny napastnik strzelił łącznie osiem bramek, w tym wszystkie trzy, które Canarinhos zdobyli w półfinale i finale.
Reprezentacja Brazylii obecnie: era Neymara
Obecnej reprezentacji Brazylii brakuje triumfów na mistrzostwach świata, ale to wciąż jedna z najlepszych drużyn na świecie. Według rankingu FIFA (na dzień 26 października 2021), Brazylia zajmuje drugie miejsce. Największą gwiazdą drużyny jest napastnik Paris Saint-Germain, Neymar, który niebawem prześcignie Pelego w liczbie zdobytych bramek w koszulce narodowej. Najważniejszymi triumfami Canarinhos w ostatnich latach były dwa triumfy olimpijskie (2016, 2020), dwa Puchary Konfederacji (2009, 2013) oraz Copa America (2019).
Wielką rolę w ostatnich sukcesach odgrywa selekcjoner Canarinhos, Tite, który pełni tę funkcję od 2016 roku. Kapitanem reprezentacji jest obrońca Chelsea, Thiago Silva.
Droga reprezentacji Brazylii na mundial w Katarze
Reprezentacja Brazylii zdominowała rywalizację w eliminacjach do turnieju finałowego mistrzostw świata w strefie CONMEBOL. Brazylijczycy nie doznali ani jednej porażki i zajęli pierwsze miejsce w grupie z gigantyczną przewagą nad pozostałymi zespołami. Ich postawa w eliminacjach sprawiła, że są teraz uważani za jednego z głównych kandydatów do zdobycia mistrzostwa świata w Katarze.
Selekcjoner reprezentacji Brazylii
Od 2016 selekcjonerem reprezentacji Brazylii jest Tite, który wcześniej pracował z wieloma brazylijskim klubami. Szkoleniowiec cieszy się dużym zaufaniem, choć prowadzona przez niego drużyna mundial w 2018 roku zakończyła już na ćwierćfinale, kiedy uległa Belgom. Teraz Canarinhos za wszelką cenę będą chcieli poprawić to osiągnięcie. W międzyczasie pod wodzą Tite reprezentacja Brazylii zwyciężyła w Copa America 2019.