Euro 2024: Arda Guler bohaterem Turcji, ambitna gra Gruzji [WIDEO]

Reprezentacja Turcji ograła Gruzję (3:1) w Dortmundzie na mistrzostwach Europ 2024. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył Arda Guler, który fantastycznie przymierzył z dystansu.

Arda Guler
Sportimage Ltd / Alamy Na zdjęciu: Arda Guler

Turcja pokonuje Gruzję na Euro 2024

W pierwszym wtorkowym meczu na mistrzostwach Europy 2024 spotkały się reprezentacje Turcji i Gruzji. W Dortmundzie zdecydowanym faworytem była ekipa Vincenzo Montelli. Z kolei Gruzini to absolutni debiutanci na Euro i zamierzali trochę namieszać podczas tegorocznego turnieju.

Przed pierwszym gwizdkiem na Signal Iduna Park doszło do zamieszek na trybunach. Na szczęście krótkie przepychanki kibiców obu drużyn przerwała policja i mecz w żaden sposób nie był zagrożony. Mecz rozpoczął się zaciętą walką. W 12. minucie wynik spotkania mógł otworzyć Kaan Ayhan, ale jego strzał odbił się od słupka. W końcu faworyci wyszli na prowadzenie w 25. minucie. Mert Muldur po precyzyjnym podaniu od jednego z pomocników, zdecydował się na strzał z powietrza. Piłka idealnie wpadła do siatki, mijając bramkarza Gruzji, który nie miał szans na interwencję.

Tymczasem Gruzini do wyrównania doprowadzili w 32. minucie. Dokonali historycznego wyczynu, zdobywając swojego pierwszego gola na mistrzostwach Europy. Strzelcem historycznego gola był Georges Mikautadze, który precyzyjnym strzałem pokonał bramkarza Turcji. Radość gruzińskich zawodników i kibiców była ogromna.

Błysk Ardy Gulera

Po zmianie stron Turcy mocniej przycisnęli rywali. Ponownie objęli prowadzenie w 66. minucie za sprawą genialnego trafienia Ardy Gulera, który z dystansu idealnie przymierzył w okienko. Turcja dążyła do utrzymania prowadzenia, podczas gdy Gruzja intensywnie starała się odwrócić losy meczu na swoją korzyść. Było tego blisko w 70. minucie, lecz futbolówka zatrzymała się na poprzeczce po strzale Koczoraszwiliego. Ogromne emocje przyniosły ostatnie minuty. Gruzini obili słupek w szóstej minucie doliczonego czasu gry, ale to Turcy postawili kropkę nad i wynik meczu ostatecznie ustalił Kerem Akturkoglu.

Turcja teraz skupi się na kolejnych wyzwaniach podczas wielkiego turnieju. Podopieczni Montelli w sobotę (22 czerwca) zmierzą się z Portugalią, zaś Gruzini o pierwsze punkty na Euro zagra przeciwko Czechom.

Turcja – Gruzja 3:1 (1:1)

1:0 Mert Muldur 25′

1:1 Georges Mikautadze 32′

2:1 Arda Guler 66′

3:1 Kerem Akturkoglu 90+7′

Sprawdź ostatnie materiały wideo związane z Euro 2024.