Szwajcaria nie wykorzystała szansy w meczu ze Szkocją. Majstersztyk Shaqiriego! [WIDEO]

Reprezentacja Szwajcarii tylko zremisowała (1:1) ze Szkocją w drugim meczu 2. kolejki grupy A Euro 2024. Przepiękną bramkę w 26. minucie zdobył Xerdan Shaqiri.

Xherdan Shaqiri i Callum McGregor
ddp media GmbH / Alamy Na zdjęciu: Xherdan Shaqiri i Callum McGregor

Szwajcaria nie wykorzystała szansy na awans, Szkoci wciąż w grze o 1/8 finału

Reprezentacja Szwajcarii w środę wieczorem mierzyła się ze Szkocją w 2. kolejce grupy A Euro 2024. “Czerwoni Krzyżowcy” nie wykorzystali dogodnej okazji, aby zapewnić sobie awans do 1/8 finału i tylko zremisowali (1:1) z będącą w dobrej dyspozycji tego wieczoru reprezentacją Szkocji. Przed ostatnią kolejką gier w grupie A podopieczni Murata Yakina potrzebują zaledwie punktu, aby zrealizować cel i awansować do fazy pucharowej mistrzostw Starego Kontynentu.

Zdecydowanie lepiej początek rywalizacji na Rhein Energie Stadion w Kolonii ułożył się dla reprezentacji Szkocji. Wyspiarze dość szczęśliwie objęli prowadzenie w 11. minucie za sprawą samobójczego trafienia Fabiana Schara. Podopieczni Steve’a Clarke’a wyprowadzili szybki kontratak, który napędził obrońca Liverpoolu – Andrew Robertson. W polu karnym Billy Gilmour wycofał piłkę do Scotta McTominaya, a ten oddał strzał w kierunku bramki. Na nieszczęście Szwajcarów futbolówka odbiła się od obrońcy i zmyliła Yanna Sommera, wpadając do siatki.

Radość Szkotów z jednobramkowego prowadzenia nie trwała jednak długo. Już w 26. minucie gry wynik meczu wyrównał Xerdan Shaqiri, który popisał się fenomenalnym uderzeniem ze skraju pola karnego. Akcja bramkowa wyniknęła w głównej mierze z błędów szkockiej kadry, bowiem Anthony Ralston wycofał piłkę podaniem do tyłu, lecz nie było tam żadnego z jego partnerów z drużyny. Ostatecznie jako pierwszy dopadł do niej Shaqiri, który bez zastanowienia huknął z lewej nogi, strzelając swoją 10. bramkę na wielkim turniejach.

W 33. minucie spotkania Dan Ndoye zdobył bramkę na (2:1) dla Szwajcarii, lecz sędzia po analizie VAR anulował gola, odgwizdując pozycję spaloną. W związku z tym na przerwę obie drużyny schodziły z remisem (1:1). Po przerwie zarówno podopieczni Murata Yakina, jak i Szkoci mieli swoje szanse, aby zdobyć bramkę, lecz ostatecznie żadnej ze stron nie udało się pokonać bramkarza rywali. Najpierw minimalnie pomylił się Ndoye, który przymierzył z dystansu, ale piłka przeleciała obok słupka. Następnie strzał głową Hanleya trafił tylko w słupek.

Zwycięstwo reprezentacji Szwajcarii mógł zapewnić Breel Embolo. Napastnik trafił do siatki w 82. minucie, lecz arbiter Ivan Kruzliak po interwencji VAR odgwizdał spalonego. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem (1:1) i podziałem punktów.

Szkocja 1:1 Szwajcaria (13′ Schar sam., 26′ Shaqiri)